دگزامتازون , داروی کرونا

اولین داروی کرونا ؛ دگزامتازون می‌تواند جان کرونایی‌ها را نجات دهد

دگزامتازون – Dexamethasone به عنوان اولین داروی کرونا تایید شد. دز کم این دارو می‌تواند جان کرونایی‌های وخیم که دچار عفونت شده‌اند را نجات دهد.

پس از شیوع گسترده ویروس کرونا در سراسر جهان که متاسفانه جان افراد زیادی را گرفت، پزشکان و دانشمندان به دنبال کشف دارو و واکسنی برای درمان این بیماری بودند. در این بین نام چند دارو مطرح شد که پزشکان از آنها برای درمان یا جلوگیری از گسترش این ویروس استفاده کردند، اما تقریبا هیچ یک از این داروها نتوانستند آنچنان که باید موثر واقع شوند؛ به عنوان مثال می‌توان به داروی هیدروکسی کلروکین اشاره کرد که رسما اعلام شد هیچ تاثیری برای درمان ویروس کرونا و بهبود حال مبتلایان به این بیماری ندارد.

کمک دگزامتازون به درمان کرونا

حالا به تازگی جرقه امیدی زده شده و محققان نام یک داروی ارزان و در دسترس را برای درمان کرونایی‌ها اعلام کرده‌اند. گروهی از متخصصان بریتانیایی گفته‌اند داروی دگزامتازون که با قیمت مناسب در همه کشورها موجود است، می‌تواند جان مبتلایان به عفونت ناشی از کرونا را از مرگ نجات دهد. آنها می‌گویند تجویز دز کمی از این دارو، تحول بزرگی در درمان بیماران وخیم کرونایی ایجاد کرده است.

به گفته این محققان بریتانیایی، تجویز دگزامتازون برای افرادی که با دستگاه تنفس مصنوعی نفس می‌کشیدند،‌ باعث کاهش مرگ و میر بیماران به یک سوم شده و برای کسانی که با اکسیژن کمکی نفس می‌کشیدند تا یک پنجم کاهش داده است. در حال حاضر در مرحله کارآزمایی گسترده این دارو در سراسر جهان هستیم و به زودی مشخص می‌شود که آیا واقعا دگزامتازون می‌تواند باعث درمان قطعی بیماران کرونایی که مبتلا به عفونت شده‌اند، شود یا خیر.

محققان بریتانیایی اعلام کرده‌اند که اگر دگزامتازون از همان ابتلای شیوع ویروس کرونا در انگلیس مورد استفاده قرار گرفته بود، آمار کشته شدگان کرونایی در این کشور بسیار کمتر می‌شد و حداقل جان ۵ هزار نفر از مرگ نجات داده می‌شد. طبق آمار منتشر شده،‌ برخی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، کارشان به دستگاه تنفس مصنوعی کشیده می‌شود که تقریبا نیمی از آنها جان خود را از دست می‌دهند و به نظر می‌رسد دگزامتازون می‌تواند به درمان این دسته از بیماران کمک شایانی کند.

گفتنی است داروی دگزامتازون بسیار ارزان و فراوان بوده و این خود امتیاز بزرگی برای آن محسوب می‌شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. خوش به حال سازنده اش

  2. کاش تموم بشه این کرونا 😑

  3. سلام دوستان سوالم بیربطه ولی اگه امکانش هست راهنمایی کنین
    من ۲ماه و نیم پیش گوشی خریدم وای ۹ پرایم با گارانتی مدیا پردازش مشکل داشت ال سی دیش هاله داشت فرستادم گارانتی تعویض گفتن تعویض میکنیم نوشو میفرستیم ولی ۲ ماهه نمیدن گوشیمو علاف میکنن هرموقع زنگ میزنم پشتیبانی هواوی میگن داریم پیگیری میکنیم صبوری کنین به دستتون میرسه بخاطر کرونا و اینا دیر شد و از این حرفا حتی با مسئول پیگیری هم حرف زدم اونم همین حرفای تکراری رو میزنه من چشم اب نمیخوره این دزدا گوشی بدن بنظرتون چیکار کنم. شهر تبریزم تهران نیستم متأسفانه