عکس جدید و دیدنی کاوشگر کنجکاوی از زمین و زهره خبرساز شد

عکس جدید و دیدنی کاوشگر کنجکاوی از زمین و زهره خبرساز شد

جدیدترین عکس کاوشگر کنجکاوی آژانس فضایی ناسا که از روی سیاره مریخ به ثبت رسیده و زمین و زهره را در یک قاب نشان می‌دهد، توجه زیادی به خود جلب کرده است.

اخیرا یک عکس کاوشگر کنجکاوی از آسمان پر از گرد و غبار مریخ خبرساز شده است؛ ناسا این تصویر را منتشر کرده و در کنار اکتشافات علمی و داده‌های ارزشمندی که کنجکاوی به صورت مداوم از سطح سیاره سرخ جمع‌آوری می‌کند، این تصویر در نوع خود منحصر به فرد است.

مریخ‌نورد کنجکاوی آژانس فضایی آمریکا در ابتدا برای انجام یک ماموریت دو ساله به سیاره سرخ فرستاده شد، اما تا به امروز هشت سال از فعالیت آن می‌گذرد و اتفاقات زیادی در طول ماموریت آن رخ داده است؛ اتفاقاتی مانند پوشیده شدن در گرد و غبار مریخی، گذراندن فصل‌های باد و طوفان شدید و مشکلات دیگری که کنجکاوی را در مسیر اکتشافات شگفت انگیزش متوقف نکرده‌اند.

با این حال گاهی اوقات بد نیست که در مسیر رسیدن به هدف‌های خود کمی استراحت کنیم و از زیبایی‌های اطراف لذت ببریم. مریخ‌نورد ناسا هم دقیقا چنین کاری را انجام داده و عکس کاوشگر کنجکاوی از زهره و زمین نشان ‌دهنده گوشه‌ای از زیبایی‌هایی است که در سیاره سرخ می‌توان از آن‌ها لذت برد.

حدودا یک هفته پیش بود که کنجکاوی یک ساعت بعد از غروب خورشید به آسمان نگاه کرد و دو تصویر را به ثبت رساند. آسمان مریخ به واسطه سطح خشک و پر گرد و غبار آن کمی مه‌آلود و غیر واضح به نظر می‌رسد و در دو تصویر مورد نظر هم زمین و زهره به سختی دیده می‌شوند. ناسا با کنار هم گذاشتن این دو تصویر عکس زیر را منتشر کرده است:

تازه‌ترین عکس کاوشگر کنجکاوی

عکس جدید و دیدنی کاوشگر کنجکاوی از زمین و زهره خبرساز شد

نقطه سفید رنگ بالا زمین بوده و سیاره زهره هم نقطه کمرنگ‌تر پایین است. این عکس کاوشگر کنجکاوی توسط دوربین Mastcam آن به ثبت رسیده و همان‌طور که مارک لمون (Mark Lemmon)، از دانشمندان مسئول کار با داده‌های مریخ‌نورد ناسا گفته، در این فصل از سال آسمان سیاره سرخ به شکل ویژه‌ای پر از گرد و غبار و ذراتی می‌شود که می‌توانند نور خورشید را منعکس کرده و آسمان مریخ را روشن کنند.

در عکس پانورامای بالا به واسطه وجود این ذرات گرد و غبار، حتی ستاره‌های نسبتا درخشان هم قابل رویت نبودند. همچنین، عکس زیر در سال 2014 از آسمان مریخ به ثبت رسید و با وجود تاریک‌تر بودن جو مریخ، زمین و ماه در آن قابل رویت هستند:

عکس جدید و دیدنی کاوشگر کنجکاوی از زمین و زهره خبرساز شد

با تمامی این‌ها هر عکس کاوشگر کنجکاوی از آسمان مریخ به ما نشان می‌دهد که مریخ‌نورد ناسا تا چه حد از زمین دور است و از آن فاصله، سیاره عظیم ما چقدر ریز و ناچیز به نظر می‌رسد. به علاوه، در مدت کوتاهی میزان گرد و غبار آسمان سیاره سرخ کمتر شده و امکان تماشای ستاره‌های گوناگون از سطح مریخ فراهم می‌شود.

تا رسیدن به آن وضعیت، کنجکاوی مشغول کاوش سطح مریخ و جمع‌آوری اطلاعات از منطقه‌ای به نام کوه شارپ (Mount Sharp) خواهد بود. مریخ‌نورد ناسا از سال 2014 در این منطقه بوده و در پایین تصویر اصلی تازه منتشر شده کنجکاوی می‌توان بخشی از این منطقه را دید. با این حال تماشا کردن آسمان و دیدن زمین به خوبی به کاوشگر آژانس فضایی آمریکا یادآوری کرد که از کجا آمده و حالا در کجا قرار گرفته است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

4 دیدگاه

  1. کاش اطلاعات بیشتری ارایه میدادین

  2. دم امریکا گرم با این سرویس عالی شون

  3. فوق‌العاده ديدنى است درود بر اين آژانس فضايى ناسا فوق پيشرفته!!