ویدیوهای ناسا از غروب خورشید روی سیاره‌های مختلف را اینجا ببینید

ویدیوهای ناسا از غروب خورشید روی سیاره‌های مختلف را اینجا ببینید

ناسا به تازگی دو ویدیو دیدنی از غروب خورشید روی اجرام آسمانی گوناگون منتشر کرده که ما را به خارج از زمین و سیاره‌هایی شگفت‌انگیز در دوردست‌ها می‌برند.

کسی نیست که نداند غروب خورشید روی سیاره زمین دقیقا چه شکلی است؛ با این حال چند نفر از ما چیزی در مورد ظاهر این پدیده روی سیاره‌هایی مانند مریخ یا اورانوس می‌دانیم؟ ناسا در همین رابطه دو ویدیو دیدنی منتشر کرده که به خوبی وضعیت غروب آفتاب روی سیاره‌ها و اجرام آسمانی شگفت‌انگیز اطراف زمین را شبیه‌سازی می‌کنند.

شبیه‌سازی‌های اخیر آژانس فضایی آمریکا بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شدن از وضعیت سطح سیاره‌ها و قمرهایی بوده که در سال‌ها و دهه‌های اخیر به شکلی گسترده توسط دانشمندان مورد بررسی قرار گرفته‌اند و داده‌های دقیقی در مورد شرایط جوی آن‌ها به دست آمده است. اورانوس، مریخ، ونوس و قمر تایتان تنها تعدادی از اجرام آسمانی هستند که در شبیه‌سازی‌های تازه ناسا مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

به صورت کلی می‌توان گفت که غروب خورشید روی هر سیاره یا قمر مختلف به وضعیت جوی آن جرم آسمانی وابسته بوده و در حالی که گاهی اوقات وضعیت اتمسفر رنگ‌هایی مایل به آبی را همانند غروب زمینی به وجود می‌آورد، گاهی اوقات هم غروب آفتاب به رنگ‌های قرمز و قهوه‌ای متمایل می‌شود.

این مسئله به ذرات معلق در جو سیاره مربوط بوده و به عنوان مثال اتم‌های هیدروژن و هلیوم بسته به نسبت خود در اتمسفر می‌توانند مقدار مشخصی از امواج نوری را جذب کنند در حالی که مابقی امواج از ذرات این عناصر عبور می‌کنند. چنین تفاوت‌هایی باعث تغییر رنگ‌های آسمان به هنگام غروب آفتاب خواهد شد؛ مسئله‌ای که ویدیو زیر و کلیپ بعدی به خوبی آن را نشان می‌دهند:

شبیه‌سازی غروب خورشید در اجرام آسمانی گوناگون

 

جرانیمو ویلانیوا (Geronimo Villaneuva)، دانشمندان علوم سیاره شناسی از ناسا بوده که مدل کامپیوتری این شبیه‌سازی را تهیه کرده است. ناسا اعلام کرده که شبیه‌سازی‌های ویلانیوا حس قرار گرفتن روی سطح سیاره مورد نظر و دیدن غروب خورشید از این زاویه را به وجود می‌آورند.

در برخی موارد، وجود ذرات گوناگون در ابرهای آسمان سیارات هاله‌هایی را ایجاد کرده که همانند اورانوس آبی روشن هستند و یا روی سیاره مریخ به رنگ تیره‌تر و نزدیک به قهوه‌ای دیده می‌شوند. مدل ساخت ویلانیوا اخیرا به ابزار تحقیقات ناسا برای سایر دانشمندان سیاره شناسی اضافه شده و محققان علاقه‌مند برای بررسی وضعیت غروب آفتاب روی اجرام آسمانی گوناگون می‌توانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند.

 

ویدیو بالا هم نمای دیگری از شبیه‌سازی‌های اخیر را نشان می‌دهد. فقط تصور کنید که روی یک جرم آسمانی دیگر قرار گرفته‌اید و به هنگام غروب آفتاب با چنین صحنه‌ای مواجه می‌شوید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. واقعا پیشرفت ناسا انقدر زیاد شده که ادم رو هر بار با تصاویر و ویدیو های خودشون شگفت زده میکنند

    تابستان وقتی هوا خوبه ب اسمون نگاه میکنی و ستاره ها رو میبینی چقدر زیباست