دانشمندان آنزیم اصلی تولید کننده بوی بدن را کشف کردند

آنزیم اصلی تولید کننده بوی بدن کشف شد

بوی بدن مشخصه‌ای بوده که بین تمامی انسان‌های روی زمین مشترک است و به تازگی، دانشمندان در تحقیقات خود موفق به کشف اصلی‌ترین آنزیم تولید کننده این بود شده‌اند.

اخیرا محققان آنزیم اصلی تولید کننده بوی بدن را کشف کرده‌اند. آنزیمی که باعث می‌شود تا هرکدام از ما، مخصوصا مدتی بعد از حمام رفتن بوی خاصی داشته باشیم. در بررسی این کشف جالب‌توجه با ما همراه باشید.

همان‌طور که می‌دانیم، بوی عرق و رایحه خاصی که بدن انسان‌ها آن را تولید می‌کند، بین تمامی افراد در ملیت‌ها و کشورهای گوناگون مشترک بوده و تقریبا تمامی ما هم سعی داریم تا به نحوی این بو را با روش‌های گوناگون از بین ببریم.

در کنار تحقیقات اخیر، دانشمندان در گذشته اعلام کرده بودند که چند باکتری خاص در قسمت زیر بغل انسان وجود دارند که دلیل اصلی تولید رایحه بدن هستند؛ با این حال، به تازگی دانشمندان دانشگاه نیویورک با همکاری یکی از اصلی‌ترین کمپانی‌های تولید کننده محصولات مقابله با بوی بدن، موفق به کشف اصلی‌ترین آنزیم مسئول تولید این بو شده‌اند.

گفته شده که آنزیم مورد نظر تنها در برخی باکتری‌ها وجود دارد؛ در تحقیقات دانشمندان نیویورک، فرآیند تکاملی که باعث فراهم شدن امکان تولید مولکول‌های مشخصی که بوی خاص بدن ما را تولید می‌کنند هم مورد بررسی قرار گرفته است. این محققان می‌گویند که رسیدن به درک درستی از این آنزیم به آن‌ها کمک کرده تا فرآیندهای مولکولی که به تولید مولکول‌های بوی انسان‌ها منجر می‌شوند را با دقتی قابل‌توجه مشخص کنند.

تجاری‌سازی کشف آنزیم بوی بدن

مشخص کردن این فرآیند مولکولی به دانشمندان کمک می‌کند تا برای هدف قرار دادن آنزیم بوی بدن محصولات مشخص و دقیقی را تولید کنند؛ محصولاتی که مشخصا این آنزیم را غیر فعال می‌کنند و بدون هیچ فرآیند اضافی جمعیت باکتری‌های دیگر زیر بغل انسان را دست‌نخورده باقی می‌گذارند.

باکتری مشخصی که بوی انسان‌ها را تولید می‌کند، با نام “S. hominis” شناخته می‌شود و بررسی‌ها نشان داده که این باکتری بسیار قبل‌تر از تکامل انسان‌های مدرن وجود داشته است. دانشمندان می‌گویند که به احتمال قوی، میکروب‌ها نقش مهمی در زندگی اجتماعی نخستی‌سانان و اجداد انسان کنونی داشته‌اند.

همان‌طور که انتظار می‌رود، مشخص کردن آنزیم بوی بدن این امکان را فراهم می‌کند تا در آینده نه چندان دور، دئودورانت‌ها و محصولات بهداشتی گوناگونی برای هدف قرار دادن آنزیم مورد نظر تولید شوند و هرکدام از این محصولات هم با مختل کردن فرآیند تولید بو در ابتدایی‌ترین مراحل، خواسته خریداران در از بین بردن بو را برآورده می‌کنند.

در حالی که در هزاران سال پیش، بوی مشخص انسان‌ها نقش مهمی در زندگی اجتماعی، پیدا کردن جفت، ارتباط با دیگران و سایر اتفاقات مهم تاریخ بشریت داشته است، هم‌اکنون زندگی مدرن به حالتی پیشرفت کرده که بوی مشخص بدن به عنوان نکته‌ای منفی در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین می‌توان گفت که در کوتاه‌ترین زمان ممکن، کمپانی‌های تولید کننده محصولات بهداشتی از این یافته‌ها به نفع خود استفاده خواهند کرد و محصولات جدید به زودی روانه بازار می‌شوند. البته هنوز مشخص نیست که دقیقا تا تولید این محصولات چقدر زمان لازم است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه