نماد همراه

رشد جذاب نماد همراه در بورس؛ علت رشد ارزش همراه اول در بورس چیست؟

در روزهایی که شاخص کل بورس روند غیر قابل اطمینانی را طی می‌کند، نماد همراه متعلق به همراه اول روز به روز رشد می‌کند و ارزش آن بیشتر می‌شود.

همراه اول یکی از نمادهای پر سود بازار در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور است. نماد «همراه» نام نماد شرکت ارتباطات سیار ایران یا همان همراه اول است که بر خلاف سایر رقبا، وارد بورس شده است. در واقع همراه اول یک شرکت خصوصی و سهامی عام و غیر دولتی است که همه می‌توانند با داشتن کد بورسی، سهام آن را خرید و فروش کنند. ارزش نماد همراه اول در هشتم مرداد امسال به ۱۲۴ هزار میلیارد تومان رسید و همچنان روند صعودی را طی می‌کند.

افزایش سوددهی نماد همراه

اگر نگاهی به سابقه معاملاتی نماد همراه از بازه زمانی ۲۸ تیر ۹۹ که وارد مسیر افزایش سوددهی شد تا روز گذشته (۱۲ مرداد ۹۹) که سقف سوددهی آن بسته شد، نگاهی بیندازیم متوجه می‌شویم که همراه اول جزو معدود نمادهایی است که در این بازه زمانی رشد عجیبی داشته است. در تاریخ ۲۸ تیر، ارزش هر سهم این نماد با قیمت ۴۳۱۶ تومان معامله می‌شد که روز گذشته به قیمت ۷۰۸۶ تومان رسید. در این بازه زمانی اگر به سابقه شاخص کل توجه کنیم می‌بینیم که روند حرکتی و سوددهی آن به صورت پله‌ای معکوس یا زیگزاگی بوده است؛ یعنی در برخی روزها شاهد رشد شاخص کل بودیم و در برخی روزها ریزش صورت گرفته است.

نماد همراه

در ۳۱ تیر شاخص کل بیش از ۱ میلیون و ۹۱۶ هزار واحد بوده که در اول مرداد با ریزش مواجه می‌شود و به ۱ میلیون و ۹۰۱ واحد می‌رسد. تا روز ۴ مرداد شاخص رو به رشد می‌رود و به ۱ میلیون و ۹۵۲ واحد می‌رسد و دوباره در ۶ مرداد با کاهش به ۱ میلیون و ۹۳۳ هزار واحد می‌رسد. در هفتم و هشتم مرداد نیز این روند زیگزاگی ادامه دارد و در روز یازدهم مرداد دوباره با افزایش به بیش از ۱ میلیون و ۹۶۱ هزار می‌رسد. با این روند زیگزاگی شاخص کل بورس، طبیعتا بسیاری از نمادها و سهام شرکت‌ها افت و خیزهای بسیاری خواهند داشت. با توجه به وضعیت بازار و انتظاراتی که می‌رفت و با توجه به تحریم‌ها و مشکلات دیگر، تصور می‌کردیم که نماد همراه اول نیز تحت تاثیر افت شاخص کل قرار بگیرد، اما این اتفاق نیفتاد و نماد همراه از روز ۲۸ تیر تا امروز به روند صعودی مداوم خود ادامه داد و حتی یک پله افت را نیز تجربه نکرد.

علت رشد همراه اول در بورس

اما در این شرایط بازار و وضعیت بورس، چه شده که نماد همراه اول روز به روز باارزش‌تر از روزهای گذشته می‌شود؟ یکی از دلایل این روند صعودی نماد همراه، می‌تواند شایعه افزایش سرمایه این شرکت باشد که مدتی است از گوشه و کنار به گوشمان می‌رسد. همراه اول از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۸ سه بار افزایش سرمایه داد. در ۶ اردیبهشت ۹۳ حدود ۱۰۰ درصد افزایش سرمایه، در ۱۴ تیر ۹۶ حدود ۱۲۰ درصد افزایش سرمایه و در ۱۹ خرداد ۹۸ حدود ۱۲۰ درصد افزایش سرمایه برای همراه اول ثبت شده است. نکته بعدی این که در اخبار داشتیم، دولت اعلام کرده که می‌خواهد سهام همراه اول را در قالب صندوق‌هایی با عنوان دارا چهارم شناخته می‌شود، عرضه کند.

همچنین می‌توانیم به گزارش‌های فصلی رگولاتوری یا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اشاره کنیم. این گزارش‌ها نشان می‌دهند که همچنان سهم بازار همراه اول صعودی است؛ در حالی که سایر اپراتورها در سال ۹۹ با افت بازار و ریزش سهم بازار مواجه شده‌‌اند، اما همراه اول با ۲۶ سال سابقه، هنوز هم سهم رقابتی خود را حفظ کرده و به رشد خود ادامه می‌دهد. به عنوان مثال، در گزارش‌هایی که اخیرا منتشر شده، مشخص است که همراه اول میزبان بیشترین مکالمات رومینگی در کشور و دارنده بیشترین مشترکان ۳G و ۴G در کشور است که در جداول زیر می‌توانید برخی از این آمارها را مشاهده کنید:

تعداد مکالمات از طریق رومینگ ملی به تفکیک اپراتور تا پایان سه ماهه اول ۹۹

اپراتور میهمان اپراتور میزبان
همراه اول ایرانسل رایتل
همراه اول ۱۵۵۱۷۶۶ ۰
ایرانسل ۹۵۲۲۲۷۶ ۰
رایتل ۴۱۱۶۴۳۴ ۱۵۳۹۰۷۱

وضعیت توسعه ارتباطات پهن باند سیار تا پایان سه ماهه اول ۹۹

۳G و ۴G همراه اول ۳ جی مشترک ۱۲ میلیون و ۱۶۹ هزار و ۷۶۳
۴ جی مشترک ۲۳ میلیون و ۵۲۳ هزار و ۱۲۶
جمع کل مشترک ۳۵ میلیون و ۶۹۲ هزار و ۸۸۹
ایرانسل ۳ جی مشترک ۹ میلیون و ۳۱۷ هزار و ۳۷۸
۴ جی مشترک ۲۵ میلیون و ۲ هزار و ۲۰۲
جمع کل مشترک ۳۴ میلیون و ۳۱۹ هزار و ۵۸۰
رایتل ۳ جی مشترک ۱ میلیون و ۱۱۵ هزار و ۱۹۶
۴ جی مشترک ۲ میلیون و ۱۹۹ هزار و ۲۹۸
جمع کل مشترک ۳ میلیون و ۳۱۴ هزار و ۴۹۴
جمع ارتباطات سیار مشترک ۷۳ میلیون و ۳۲۶ هزار و ۹۶۳
ضریب نفوذ ۸۷.۲۶ درصد

بر اساس گزارش فعالیت ماهانه دوره یک ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ۹۹ نماد همراه، مربوط به سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۹۹ که در اوایل تیرماه روی کدال منتشر شد، درآمد شناسایی شده همراه طی دوره یک ماه، شش درصد بالاتر از متوسط درآمد شناسایی شده در دو ماه نخست سال ۹۹ بوده است. درآمد شناسایی شده همراه اول در خردادماه امسال ۱۷,۷۱۱,۲۸۳ میلیون ریال بود و جمع درآمد شناسایی شده همراه اول در بهار امسال ۵۱,۱۶۶,۶۴۳ میلیون ریال اندازه‌گیری شده است.

در هر صورت این افزایش مدام ارزش نماد همراه در روزهای اخیر اتفاق مهمی برای این برند محسوب می‌شود که این اتفاق مهم تقریبا با سالروز عرضه اولین سیم کارت موبایل در کشور که توسط همراه اول انجام شد، همزمان شده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*