جی پی اس بومی

جی پی اس بومی در پژوهشگاه هوافضا طراحی و ساخته می‌شود

رئیس پژوهشگاه هوافضا اعلام کرد پروژه ناوبری و سیستم جی پی اس بومی در این پژوهشگاه در حال طراحی بوده و به زودی ساخته خواهد شد.

فتح الله امی، رئیس پژوهشگاه هوافضا عنوان کرد سند جامع توسعه هوافضا کشور در جلسه ۷۲۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی در ۱۹ دی ماه سال ۹۱ تصویب شد و به مرحله اجرایی رسید. وی افزود بومی‌سازی در حوزه موقعیت‌یابی و ناوبری ماهواره‌ای جزو اهداف سند جامعه توسعه هوافضا کشور محسوب می‌شود. وی در ادامه بیان کرد در همین راستا از آنجایی که سیستم ناوبری GPS در آمریکا، سیستم گالیله (Galileo) در اروپا، سیستم گلوناس (GLONASS) در روسیه و سیستم بی دو (BeiDou) در چین خدمات موقعیت‌یابی و ناوبری را ارائه می‌دهند، ما هم باید یک سیستم جی پی اس بومی داشته باشیم.

جزئیات طراحی جی پی اس بومی

رئیس پژوهشگاه هوافضا در ادامه بیان کرد سازمان فضایی ایران مسئولیت طراحی و ساخت پروژه ناوبری و موقعیت‌یابی بومی (GPS) را به پژوهشگاه هوافضا محول کرده است که این پژوهشگاه نیز روی این پروژه متمرکز شده و پروژه‌هایی را برای موقعیت‌یابی با سیستم رادیویی طراحی کرده است. وی افزود ما اکنون یک طرح کلی روی جی پی اس به انجام رسانده‌ایم و آن را برای بررسی به سازمان فضایی ایران ارائه کرده‌ایم که اگر مورد تایید قرار بگیرد و به شکل پروژه با ما قرارداد بسته شود، جزئیات و زمان‌بندی اجرای آن را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

فتح الله امی در ادامه افزود ما آمادگی داریم تا همان مدل سیستم موقعیت‌یابی جی پی اس را مانند سایر کشورها در ایران نیز بومی‌سازی کنیم. گفتنی است به طور کلی تمامی سامانه‌های موقعیت‌یابی به گونه‌ای طراحی می‌شوند تا به گیرنده‌های کوچک در ایستگاه‌های زمینی این امکان را دهند تا موقعیت خود از جمله طول، عرض و ارتفاع جغرافیایی را شناسایی کنند. چنین قابلیتی به واسطه انتقال امواج رادیویی میان دستگاه و ماهواره انجام می‌شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۶ دیدگاه

 1. باز هم یک بنگاه جدید برای خودشون باز کردند تا بیت المال رو بالا بکشند

  باید گریست

  با سپاس

 2. بازم آهن پاره مکعبى شکل ساخت روسیه که اینبار براى ارسال پارازیت و اختلال در سیستم هاى ماهواره اى طراحى شده خاک بر سرشون کنند.

 3. ترجمه:
  یه وسیله از روسیه خریدیم فعلا درحال گرفتن و خوردن بودجه برای نامگزاری هستیم
  جی‌پی‌اس که نمیشه گفت یه ۴۰۰-۵۰۰ متری اختلاف هست که اونم بالاخره باید باشه

 4. یکن بیشتر دربارش مطلب بزارین

 5. چه خوب کاش زودتر بسازنش