گوگل ملی

دبیر شورای عالی فضای مجازی از ساخت گوگل ملی خبر داد

دبیر شورای عالی فضای مجازی در مراسم افتتاح دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد قصد داریم در کشور گوگل ملی را راه‌اندازی کنیم.

یکشنبه 17 شهریور 99 در بومهن تهران دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات با نام سردار سلیمانی افتتاح شد که در این مراسم ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی عنوان کرد مدل اقتصادی مناسبی در زمان شروع فعالیت پیام رسان‌ها، موتور جستجو و ایمیل به عنوان خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات وجود نخواهد داشت و در واقع بومی‌سازی این خدمات در کشور اقتصادی نخواهد بود. از این رو افتتاح مرکز داده به عنوان زیر ساخت اصلی ارائه خدمات، کمک بزرگی برای تقویت این حوزه محسوب می‌شود.

جزئیات ساخت گوگل ملی

دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه گفته‌های خود بیان کرد هدف ما از بومی‌سازی خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات ساخت خدمات از ابتدا نخواهد بود؛ برای مثال در بحث موتور جستجو ما قصد نداریم گوگل را از ابتدا بسازیم بلکه می‌خواهیم با بومی‌سازی آن یک گوگل ملی ایجاد کنیم؛ زیرا گوگل 70 سرویس خود را برای کاربران ایرانی بسته است و با بومی‌سازی آن می‌توان خدمات کاملی را به کاربران ارائه داد.

فیروزآبادی در ادامه عنوان کرد قصد داریم در فضای مجازی به بخش مهمی از استقلال دست پیدا کنیم و در حوزه پیام رسان‌ها نیز می‌بایست به خودکفایی نیازهای مردم برسیم که البته در کنار آن از مزایای خارجی‌ها نیز استفاده خواهیم کرد. وی افزود همانگونه که کشورهایی چون چین و کره جنوبی چنین طرح‌هایی را اجرا کرده‌اند، ما نیز می‌بایست پلتفرمی را ایجاد کنیم که خدمات عمومی و کاربردی را روی پیام رسان‌های بومی به کاربران ایرانی ارائه دهد.

حمایت از 3 پیام رسان داخلی تا رسیدن به 5 میلیون کاربر

دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه اظهار کرد یکی از مواردی که در دستور کار این شورا قرار گرفته است، حمایت از سه پیام رسان بومی تا رسیدن به ظرفیت 5 میلیون کاربر است و از وزارت ارتباطات به عنوان مجری پروژه شبکه ملی اطلاعات نیز خواسته‌ایم تا از پیام رسان‌های بومی و سایر خدمات‌دهندگان پایه شبکه ملی حمایت کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

7 دیدگاه

  1. تو گوگل سرچ کردن که نحوه ساخت گوگل داخلی چیست ؟؟ خخخخخخخخخخ

  2. گوگل ملی طرح چرتیه که محکوم به فناست.مثل پیام رسانهای داخلی.فقط پول مات رو دارن حروم میکنن

  3. “گوگل” ملی !؟
    شما که تو اسم سرآمد هستید قشنگ اسمشو بزارید القادر

  4. از این چرندیات زیاد میگن . اینا لول و مست هستن از بابت آدمخواری . چرت و پرت میگن . جدی نگیرید

  5. دیگه نمیشه چیزی سرچ کرد 😂😂و گوگل هم خودش فهمیده باشه و بالا بیارع