جک اس 5

با مزایا و معایب جک اس ۵ آشنا شوید

جک اس ۵ یکی از کراس اوورهای پرفروش بازار ایران محسوب می‌شود. از این رو قصد داریم شما را با مزایا و معایب خودرو چینی جک S5 آشنا کنیم.

تحریم‌های صنعت خودرو باعث شد تا بسیاری از خودروسازان داخلی به جای همکاری با خودروسازان اروپایی و کره‌ای به سمت همکاری با خودروسازان چینی سوق پیدا کنند که به همین دلیل از ابتدای دهه ۹۰ شمسی خودروسازانی چون کرمان موتور با شرکای چینی از جمله جک و لیفان قراردادهای همکاری امضا کردند که نتیجه آن حضور خودروهایی چون جک اس ۵، جک جی ۵ و لیفان ۶۲۰ در بازار ایران بود.

شرکت کرمان موتور در سال ۱۳۹۳ کراس اوور چینی جک S5 را در مدل دنده‌ای در ایران به تولید رساند و به بازار عرضه کرد. در سال ۱۳۹۵ نیز مدل اتوماتیک آن را تولید کرد که تا به امروز تولید آن ادامه دارد. مدل اتوماتیک جک اس ۵ بیشتر از مدل دنده‌ای خود در بازار ایران مورد استقبال قرار گرفت و به همین دلیل کرمان موتور با توقف تولید مدل دنده‌ای آن تمرکز خود را روی تولید جک S5 اتوماتیک گذاشت.

چری تیگو ۵ به عنوان محصول مدیران خودرو جزو رقیب جدی جک S5 محسوب می‌شود و این دو خودرو چینی توانستند طی این سال‌ها در ردیف شاسی بلندهای جمع و جور چینی بیشترین آمار فروش را به خود اختصاص دهند. هرچند طی سال‌های اخیر خودروهایی چون هاوال اچ ۲ و هایما اس ۷ توربو نیز توانستند به بازار ایران راه پیدا کنند، اما در فروش جک اس ۵ و چری تیگو ۵ تاثیر چندانی نداشتند. در این مقاله قصد داریم معایب و مزایای جک اس ۵ را مورد بررسی قرار دهیم.

بررسی مزایای جک اس ۵

۱.‌ موتور توربو و پرقدرت

جک اس 5

موتورهای کم حجم و نسبتا ضعیف به عنوان وجه اشتراک اکثر خودروهای چینی بازار خودرو ایران محسوب می‌شوند که معمولا با وزن خودرو هماهنگی نداشته و برای عبور از مسیرهای پرپیچ و خم ایران مناسب نیستند، اما برخی از محصولات چینی توانستند از لحاظ پیشرانه نسبت به هم‌وطنان خود پر قدرت ظاهر شوند.

جک اس 5

از این رو موتور پرقدرت و با حجم نسبتا زیاد جک S5 از بزرگ‌ترین مزایای این خودرو چینی محسوب می‌شود. این خودرو از یک موتور ۲ لیتری توربوشارژر بهره می‌برد که می‌تواند قدرتی برابر با ۱۷۴ اسب بخار و گشتاور ۲۶۵ نیوتن‌متر را تولید کند. این قدرت به کمک گیربکس ۶ سرعت دستی یا ۶ سرعت اتوماتیک دو کلاچه به چرخ‌های جلو انتقال پیدا می‌کند. شتاب و کشش جک S5 به واسطه این پیشرانه و گیربکس در وضعیت خوبی قرار دارد و توانسته است بسیاری از مشتریان ایرانی را راضی نگه دارد.

۲. امکانات رفاهی متعدد در مدل اتوماتیک

جک اس 5

یکی از ویژگی‌های بارز خودروهای چینی برخورداری از امکانات رفاهی و ایمنی متعدد است که خودرو جک اس ۵ نیز از این قضیه مستثنا نیست. همچنین مدل اتوماتیک جک S5 برای مشتریان امکانات بیشتری را نسبت به مدل دنده‌ای به همراه دارد.

جک اس 5

از مهم‌ترین امکانات این کراس اوور چینی می‌توان به دوربین عقب، تهویه اتوماتیک، سنسور جلو، سنسور باران، استارت دکمه‌ای، کیسه‌های جانبی جلو، ترمز پارک، گرمکن صندلی‌های جلو و صندلی برقی راننده به همراه حافظه اشاره کرد.

بررسی معایب جک S5

۱.‌ کمبود امکانات در مدل دنده‌ای

جک اس 5

شرکت جک و کرمان موتور بیشتر امکانات ایمنی را برای مدل اتوماتیک این خودرو در نظر گرفتند که یک نوع مزیت برای آن محسوب می‌شود، اما همین که مدل دنده‌ای آن از امکانات کمی نسبت به مدل اتوماتیک بهره می‌برد نیز یک نوع عیب برای این کراس اوور چینی به حساب می‌آید. چنین موضوعی باعث استقبال کم مشتریان ایرانی از نسخه دنده‌ای خودرو شده است. علاوه بر این، مدل اتوماتیک این خودرو نیز فاقد کروز کنترل است و مشتریان پس از خرید خودرو باید با صرف هزینه شخصی چنین امکاناتی را برای آن سفارش دهند.

۲. سیستم تعلیق خشک و سواری ناراحت

جک اس 5

سستم تعلیق خشک آن در عقب به عنوان یکی دیگر از معایب جک S5 محسوب می‌شود که برای سرنشینان عقب سواری ناآرامی را به همراه دارد. با افزایش بار در محور عقب مانند قرار گرفتن ۵ سرنشین یا پر کردن صندوق عقب شاهد افزایش ناآرامی در خودرو خواهیم بود. پایداری سیستم تعلیق عقب نیز در رویارویی با ناهمواری‌های مسیر بعضا مناسب نبوده و برخی از مالکان این خودرو از حرکات عرضی در قسمت عقب خودرو خبر می‌دهند. قیمت جک اس ۵ صفر کیلومتر مدل ۹۸ هم‌اکنون حدود ۶۰۰ میلیون تومان و قیمت مدل ۹۹ آن نیز ۶۲۰ میلیون تومان است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*