دوربین دید در مه دانشگاه استنفورد اجسام نامرئی را به ما نشان می‌دهد

دوربین دید در مه دانشگاه استنفورد اجسام نامرئی را به ما نشان می‌دهد

دوربین دید در مه اختراع جدید نوابغ دانشگاه استنفورد آمریکا بوده که امکان دیدن فضای اطراف با وجود مه و ابر را فراهم می‌کند. در بررسی این اختراع با گجت نیوز همراه باشید.

محققان دانشگاه استنفورد آمریکا یک دوربین دید در مه را اختراع کرده‌اند که همانند اسمش، به کاربر امکان دیدن محیطی که با ابر و مه پوشیده شده را می‌دهد.

یکی از خطرناک‌ترین شرایط برای رانندگی، هوای مه‌آلود بوده که به شدت دید افراد را محدود کرده و مشکلات مختلفی را به وجود می‌آورد. در همین رابطه، اختراع جدید دانشگاه استنفورد بیش از همه برای بالا بردن کارایی خودروهای اتوماتیک و خودران بوده، چرا که بدون نیاز به دخالت راننده، مسیر پیش رو را با وجود مه و ابر غلیظ مشخص می‌کند. در واقع گفته شده که این اختراع با بهره بردن از پیشرفت‌های قبلی فناوری اتومبیل‌های خودران، از الگوریتم جدیدی به منظور فراهم کردن کارایی شگفت‌انگیز اخیر استفاده می‌کند.

دوربین دید در مه استنفورد

الگوریتم مورد نظر با در نظر گرفتن حرکت ذرات مستقل نور که با نام فوتون شناخته می‌شوند، می‌تواند شرایط فضاهای سه بعدی که با مه و ابر پوشیده شده‌اند را بازسازی کند. گوردون وتزستین (Gordon Wetzstein)، سرپرست گروه تحقیقاتی دوربین دید در مه اخیر می‌گوید که در یکی از موفق‌ترین آزمایش‌های انجام شده روی این دوربین، ثابت شد که اختراع مورد نظر می‌تواند اجسام و شکل‌ها را از پشت یک تکه فوم ۲.۵ سانتی‌متری تشخیص دهد.

طبق صحبت‌های وتزستین، دوربین تیم او برخلاف اختراعات قبلی که تصاویر را بهبود می‌بخشیدند، می‌تواند به ما قابلیت دیدن اجسام نامرئی را بدهد!

از طرف دیگر کارایی شگفت‌انگیز دیگری که با دوربین دید در مه دانشگاه استنفورد عملی خواهد شد، به اکتشافات فضایی مربوط می‌شود؛ می‌توان از این طریق ماهواره‌ها را به دوربین‌هایی مجهز کرد که در مدار زمین یا در مدار سیاره‌ها و اجرام آسمانی دیگر، سطح جرم مورد نظر را از میان لایه‌های ابر و دود و ذرات دیگر، رصد کنند.

جزئیات دوربین اخیر

وتزستین و همکارانش در اختراع خود یک لیزر قوی را با حسگر فوق‌العاده قدرتمندی برای تشخیص فوتون‌های نوری کنار هم گذاشتند تا از این طریق تمامی ذرات نوری لیزر پخش شده در فضای مورد نظر را ردیابی کنند. حال وقتی لیزر به فوم قرار گرفته بین سنسور و جسم تابانده می‌شود، هر چند وقت یک بار فوتونی از فوم عبور کرده و به جسم برخورد می‌کند.

دوربین دید در مه دانشگاه استنفورد اجسام نامرئی را به ما نشان می‌دهد

این فوتون‌ها پس از برخورد مجددا به سمت منبع نور باز می‌گردند و با عبور از فوم، به سنسور می‌رسند. حال الگوریتم طراحی شده توسط نوابغ استنفورد تمامی این فوتون‌های بازتابی را کنار هم گذاشته و به کمک نرم‌افزار آن‌ها را به شکلی نهایی از جسم پنهان شده پشت فوم تبدیل می‌کند.

تیم دانشگاه استنفورد می‌گوید که دوربین دید در مه آن‌ها اولین اختراعی نیست که امکان تماشای اجسام پشت موانع را فراهم می‌کند، اما این سیستم محدودیت‌های تکنیک‌ها و تکنولوژی‌های قبلی را برطرف کرده است. به عنوان مثال برخی از دوربین‌های قدیمی‌تر به اطلاعات مختلفی مانند فاصله موجود بین مانع و جسم پشت مانع نیاز دارند، اما اختراع اخیر با چنین محدودیتی مواجه نیست.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*