جایزه نوبل فیزیک 2020

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰ برای اکتشافات فضایی به سه دانشمند تعلق گرفت

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰ برای اکتشافات فضایی در خصوص سیاه چاله‌ها به سه دانشمند به نام راجر پن رز، ورینهارد گنزل و آدریا گز اهدا شد.

آکادمی نوبل اعلام کرد ۳ دانشمند فیزیک به نام‌های راجر پن رز، ورینهارد گنزل و آدریا گز توانستند به صورت مشترک برای اکتشافات فضایی در خصوص سیاه چاله‌ها جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰ را به دست آورند. گفتنی است در سال قبل نیز ۳ دانشمند به صورت مشترک این جایزه را از آن خود کردند؛ در سال ۲۰۱۹ نیمی از جایزه نوبل فیزیک به جیمز پیبلز برای اکتشافات نظری در کیهان‌شنایی فیزیک اهدا شد و میشل مایو و دیدسه کوئلوز نیز نیمی دیگر از این جایزه را برای کشف سیاره‌ای فراخورشیدی که دور یک ستاره شبیه خورشید در حال گردش بود، دریافت کردند.

آشنایی با برندگان جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۰

جایزه نوبل فیزیک 2020

راجر پن وز

نیمی از جایز نوبل فیزیک امسال به راجر پن رز ریاضیدان، فیزیکدان و فیلسوف علمی ۸۵ ساله از انگلیس اهدا شد که به عنوان استاد ریاضیات در دانشگاه آکسفورد نیز فعالیت دارد. وی برای بررسی نظریه نسبیت انیشتین روش‌های ریاضی نوآورانه‌ای را ابداع کرد. این فیزیکدان کشف کرد که تشکیل سیاه چاله عاملی در پیش‌بینی قدرتمند نظریه نسبیت عام است. وی توانست اثبات کند که این نظریه باعث تشکیل سیاه چاله‌هایی بسیار بزرگ در زمان و فضا می‌شود که هر شی ورودی را به درون خود می‌کشد.

جایزه نوبل فیزیک 2020

رینهارد گنزل

رینهارد گنزل و آندریا نیز نیمی دیگر از جایزه نوبل فیزیک امسال را به دلیل اکتشافات یک شی بسیار بزرگ و متراکم در مرکز کهکشان راه شیری از آن خود کردند. آنها توانستند یک شی بسیار سنگین و نامرئی را شناسایی کنند که بر مدار ستارگان مرکز کهکشان راه شیری نظارت دارد. هم‌اکنون این شی یک سیاهچاله بزرگ به حساب می‌آید که این عنوان تنها توضیح برای ماهیت این شی محسوب می‌شود.

جایزه نوبل فیزیک 2020

آندرا گز

آندرا گز ستاره شناس آمریکایی و استاد دپارتمان فیزیک و ستاره شناسی دانشگاه UCLA است که ۵۵ سال سن دارد. ریچارد گنزل فیزیک اخترشناس آلمانی نیز از سال ۱۹۹۹ میلادی به عنوان استاد تمام دانشگاه برکلی کالیفرنیا فعالیت دارد. این اخترشناس ۶۸ ساله همچنین به عنوان مدیر انستیتو فیزیک فرازمینی مکس پلانک در گارچینگ آلمان نیز فعالیت می‌کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*