کشف 59 تابوت و مومیایی مصری جدید در جنوب قاهره

کشف 59 تابوت و مومیایی مصری جدید در جنوب قاهره

پیدا کردن 59 تابوت و مومیایی مصری جدید و دست‌نخورده خبر شگفت‌انگیزی بوده که اخیرا وزیر توریسم و باستان شناسی این کشور اعلام کرده است.

خالد العنانی (Khalid el-Anany) وزیر باستان شناسی و گردشگری کشور مصر بوده که به تازگی از کشف 59 تابوت و مومیایی مصری در یک مقبره عظیم در جنوب قاهره خبر داده است؛ این تابوت‌های شگفت‌انگیز برای بیش از 2500 سال دست‌نخورده داخل 3 چاه مخفی شده بودند و در ویدیویی که در این مطلب خواهیم دید، برای اولین بار یکی از تابوت‌ها باز می‌شود.

العنانی از چندین هفته پیش به صورت مرتب خبر کشف این آثار باستانی گران‌بها را منتشر می‌کرد و تقریبا هر چند روز یک بار اعلام می‌شد که چند ده تابوت جدید در محل مورد نظر پیدا شده‌اند؛ خبر تازه منتشر شده هم از همین سری اخبار بوده و تازه‌ترین به روز رسانی اطلاعات در مورد اکتشافاتی که اخیرا سر و صدای زیادی به پا کرده است. وزیر مصری می‌گوید که به احتمال قوی تابوت‌ها و آثار باستانی بسیار بیشتری در این محل یافت می‌شوند و 59 مومیایی مورد نظر تنها شروع داستان هستند.

این تعداد مومیایی مصری در نزدیکی یکی از معروف‌ترین آثار باستانی کشور، ینی هرم پله‌ای جوزر (Djoser) یافت شده‌اند و وزارت باستان شناسی مصر هم چند روز پیش کنفرانس خبری را در مورد کشف تابوت‌ها برگزار کرد. این آثار برای بازدید عموم قرار داده شده بودند و همان‌طور که در ادامه خواهیم دید، محتویات یکی از آن‌ها برای اولین بار پس از گذشت 2600 سال از مهر و موم کردن تابوت‌ها، باز شد.

ویدیو کشف 59 مومیایی مصری

 

هرم جوزر در دشت سقاره (Saqqara) قرار گرفته و این آثار باستانی شگفت‌انگیز تنها یکی از 11 هرمی بوده که در سقاره قرار دارد. به علاوه هزاران مقبره متعلق به مقامات و افراد بزرگ و صاحب منصب مصر باستان در دشت مورد نظر واقع شده‌اند. مقبره‌هایی که از سال 2920 قبل از میلاد تا دوران قبطی‌ها بین سال‌های 395 تا 642، قسمت مهمی از تاریخ این کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

کشف 59 تابوت و مومیایی مصری جدید در جنوب قاهره

به علاوه تابوت‌ها، 28 عدد مجسمه پتاح سوکر (Ptah-Soker)، اصلی‌ترین خدای این قبرستان و همچنین یک مجسمه برنزی 35 سانتی‌متری از نفرتوم (Nefertem) به همراه تعداد قابل توجهی سنگ قیمتی و اشیا ارزشمند دیگر کشف شد؛ در زیر این مجسمه ارزشمند نام صاحب آن، بدی آمون (Badi-Amun)، یکی از مقامات مذهبی آن زمان حک شده است. قبرستان سقاره مربوط به پایتخت باستانی ممفیس در تمدن باستانی مصر می‌شود که به واسطه اهمیت سیاسی خود در هزاران سال پیش، خانه ابدی بسیاری از مهم‌ترین مردمان آن دوران شده است.

کشف 59 تابوت و مومیایی مصری جدید در جنوب قاهره

این 59 مومیایی مصری به لیستی از 30 تابوت چوبی دیگر که چند هفته پیش در همین منطقه پیدا شدند، اضافه می‌شوند و بر اساس اطلاعات موجود، به زودی وزارت گردشگری مصر یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های این کشور را راه‌اندازی خواهد کرد.

کشف 59 تابوت و مومیایی مصری جدید در جنوب قاهره

بحث گردشگری قسمت زیادی از درآمد کشور مصر را تامین می‌کند و به همین خاطر العنانی و سایر تصمیم گیرندگان دولتی تلاش ویژه‌ای برای جذب گردشگران بیشتر دارند. صنعت توریسم مصر پس از تغییر رژیم در سال 2011 و پاندمی کرونا ضربه‌های قابل توجهی خورده بود و انتظار می‌رود که با چنین اقداماتی مجددا توریست‌ها از سراسر دنیا به مصر سرازیر شوند.

کشف 59 تابوت و مومیایی مصری جدید در جنوب قاهره

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. اینا هی تابوت پیدا میکنن