قیمت خودرو خارجی

۴ عامل مهم در افت قیمت خودرو خارجی

یکی از بدیهیاتی که در بازار خودرو وجود دارد، این است که قیمت خودرو خارجی و داخلی بعد از گذشت زمان دچار تغییر می‌شود.

در شرایط عادی که تورم شدید وجود نداشته باشد، زمان می‌تواند تأثیر منفی روی ارزش خودرو داشته باشد؛ اما کاهش ارزش خودرو خارجی تحت تأثیر چه عواملی صورت می‌گیرد و چگونه می‌توان آن را محاسبه کرد؟ عوامل مختلفی در این زمینه تأثیرگذار هستند که در این نوشتار به آن‌ها می‌پردازیم. بنابراین اگر قصد خرید خودروهای وارداتی را داشته باشید، این متن مختص شما نوشته شده است تا آگاهی خود را در خصوص بازار مربوط به خودروهای خارجی بالاتر ببرید. ضمنا توجه داشته باشید که در این مقاله به بررسی ارزش خودرو پرداخته‌ایم و کاهش یا افزایش قیمت خودرو خارجی را بدون احتساب تورم و نسبت همان مدل خودرو صفر در نظر گرفته‌ایم؛ واضح است که قیمت خودروها به سرعت در حال بالا رفتن است! اما به دلایل زیر دچار افت قیمت نسبت به خودرو صفر خواهند شد:

چرا افت قیمت خودرو خارجی مهم است؟

افت قیمت که همان کاهش ارزش خودرو است، می‌تواند یکی از عوامل بسیار مهم و تأثیرگذار در زمان خرید خودرو باشد. فرض کنید که شما قصد خرید یک شاسی‌بلند چینی را داشته باشید که این روزها هم بازار خرید و فروش گرمی دارند. از طرف دیگر با صرف هزینه بیشتر می‌توانید یک خودروی ژاپنی با کیفیت را خریداری کنید. حتی ممکن است که هر دو خودرو از نظر امکانات و آپشن‌ها تا حد زیادی به یکدیگر نزدیک باشند. بنابراین طبیعی است که ترجیح می‌دهید با صرف هزینه کمتر، خودرویی به روز و با امکانات قابل قبول را خریداری کنید؛ یعنی همان خودروی شاسی‌بلند چینی. اما مسئله‌ای که ممکن است از دید شما پنهان بماند این است که بعد از گذشت دو یا سه سال، خودروی چینی شما با افت قیمت شدیدتری نسبت به همان خودروی ژاپنی مواجه می‌شود.

قیمت خودرو خارجی

خودروهای خارجی تحت تأثیر کدام عوامل با افت قیمت روبرو می‌شوند؟

همان‌طور که برخی از عوامل مانند تغذیه نامناسب، بالا رفتن سن و کم‌تحرکی باعث می‌شوند که برخی از افراد نسبت به برخی دیگر با سرعت بیشتری دچار پیری شوند، خودروها هم با توجه به برخی دلایل، دچار استهلاک، فرسوده شدن و کاهش ارزش می‌شوند. در زیر به برخی از مهم‌ترین این عوامل اشاره کرده و آن‌ها را شرح می‌دهیم.

۱- مسافت طی شده

قطعا با این مورد به خوبی آشنایی دارید. میزان مسافت پیموده شده توسط خودرو، نشان می‌دهد که این خودرو به چه میزان در سفرهای جاده‌ای و داخل شهری رفت و آمد داشته است. هر چه این رقم بالاتر باشد، نشان می‌دهد که خودروی مورد نظر کارکرد بیشتری داشته و احتمالا دچار استهلاک شده است. البته میزان استهلاک خودرو به نحوه نگهداری از آن هم وابسته است. به طوری که ممکن است یک خودرو با میزان مسافت پیموده شده بیشتر، از نظر فنی عملکرد بهتری نسبت به خودرویی داشته باشد که نگهداری صحیحی از آن صورت نگرفته اما مسافت کمتری را پیموده است.

۲- گرم بودن بازار

گرم بودن بازار یک خودرو به چند دلیل می‌تواند رخ دهد. یکی از آن دلایل می‌تواند عملکرد مناسب خودرو و کیفیت ساخت آن باشد. دلیل دیگر می‌تواند سلیقه مصرف کننده باشد که گاهی به سمت خودرویی خاص پیش رفته و باعث می‌شود که آن خودرو به طور ناگهانی و حتی در بلندمدت، بازار خرید و فروش پررونقی داشته باشد. هر چه یک خودرو از نظر مصرف‌کنندگان محبوب‌تر باشد، در طول زمان میزان افت قیمت کمتری را تجربه می‌کند. این در حالی است که قیمت خودروی خارجی که به دل خریداران ننشسته است، به سرعت به سمت پایین سقوط خواهد کرد.

۳- نحوه نگهداری

همان‌طور که در بالاتر هم توضیح دادیم، نحوه نگهداری از خودرو بسیار مهم است و تأثیر قابل توجهی روی قیمت خودرو خارجی می‌گذارد. شاید بپرسید چرا؟ پاسخ این است که شما برخی از عوامل مانند عدم محبوبیت یک خودرو، یا میزان گرم بودن بازار خرید و فروش را نمی‌توانید کنترل کنید. اما میزان مسافت پیموده شده توسط خودرو و نحوه نگهداری از آن، کاملا دست شماست. به عبارتی شما حتی می‌توانید با نگهداری مناسب از خودرو، در شرایطی که بازار به نفع شما نیست، خودروی خود را با قیمت مناسبی در بازار دست دوم به فروش برسانید. چرا که همیشه خریداران به میزان تمیز بودن خودرو اهمیت زیادی می‌دهند. بنابراین اگر خودروی خود را به خوبی نگهداری می‌کنید، افت قیمت آن کمتر خواهد بود.

۴- میزان کارکرد

میزان کارکرد خودرو را به عبارتی می‌توان سن خودرو هم دانست. معمولا سن خودرو را به چند بازه زمانی تقسیم کرده و با توجه به آن، میزان افت قیمت خودرو را محاسبه می‌کنند. به صورت کلی از یک دقیقه تا یک سال که از عمر خودرو گذشته باشد، خودرو بین ۱ تا ۵ درصد نسبت به مدل صفر آن، کاهش قیمت را تجربه می‌کند. این کاهش قیمت برای خودرویی که عمری بین ۱ تا ۵ سال داشته باشد، می‌تواند بین ۵ تا ۲۰ درصد باشد و خودروهایی که بیش از ۵ سال کار کرده باشند، معمولا تا ۲۵ درصد افت قیمت پیدا می‌کنند.

قیمت خودرو خارجی

کاهش قیمت خودرو خارجی عوامل مختلفی دارد و برای هر خودرو متفاوت است. با این حال، اگر خودروی شما جوان و سرحال باشد و به خوبی به آن رسیدگی کرده باشید و خودرو در اثر تصادف یا موارد دیگر دچار صدمه نشده باشد، می‌توانید انتظار داشته باشید که افت قیمت آن نسبت به مدل صفر اندک خواهد بود.

با ورود به سایت همراه مکانیک در آدرس hamrah-mechanic.com/carprice می‌توانید تمام مشخصات خودرو مورد نظر خود از جمله مدل، سال تولید، تیپ، نقاط رنگ شده و تعویض شده و کیلومتر را وارد کرده و قیمت روز خودرو مورد نظرتان را مشاهده کنید. قیمتی که خود ابزار به شما می‌دهد، بر اساس دیتابیس خودروهای کارشناسی شده توسط همراه مکانیک است که به عنوان اولین و معتبرترین شرکت کارشناسی خودرو در محل شناخته می‌شود و با انجام ۱۵۰ هزار کارشناسی می‌تواند قیمت دقیق‌تری برای یک خودرو ارائه دهد.

این مطلب در قالب رپورتاژ آگهی و توسط شرکت های ثالث به عنوان بیانیه مطبوعاتی یا متن تبلیغاتی برای گجت نیوز ارسال شده و گجت نیوز در قبال موارد مندرج در آن مسئولیتی ندارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. خب به ما چه مال ما که نمیاد

  2. خودرو های خارجی میاد پایبن پراید میره بالا😐