تعمیر وسایل الکترونیکی

فرانسه تعمیرپذیری وسایل الکترونیکی را درجه بندی می کند

از ژانویه ۲۰۲۱ در فرانسه، یک برچسب حاوی امتیاز روی گوشی‌های هوشمند و لپتاپ‌ها زده می‌شود تا به این شکل، خریداران از میزان تعمیرپذیری وسایل الکترونیکی مطلع شوند.

روز چهارشنبه هفته جاری، پارلمان اروپا به نفع سیاست تازه‌ای برای لیبل کردن اجباری محصولات مصرفی رای داد. بر این اساس باید برچسبی واضح، قابل مشاهده و قابل فهم وجود داشته باشد تا هنگام خرید، اطلاعاتی را درباره طول عمر و تعمیرپذیری وسایل الکترونیکی به مشتریان ارائه دهد.

تعمیرپذیری وسایل الکترونیکی

این طرح با عنوان “حق تعمیر” دارای ۳۹۵ رای موافق، ۶۴ مخالف و ۲۰۷ رای ممتنع بود تا به تصویب برسد. اوگو والوری، یکی از حامیان این طرح می‌گوید:

ما امیدواریم این رای‌گیری، به اقدامی سریع برای زدن برچسب تعمیرپذیری روی تمام وسایل الکترونیکی که در اتحادیه اروپا فروخته می‌شوند، منجر شود. این امر می‌تواند به مردم کمک کند تا با اطمینان بیشتری خرید کنند.

فرانسه برای اجرای این طرح از اول ژانویه پیش‌قدم شده است. برچسب مذکور، حاوی نمره تعمیرپذیری محصولات (تا سقف ۱۰) خواهد بود؛ مشابه آنچه که تیم iFixIt با کالبدشکافی دستگاه‌ها انجام می‌دهد.

هدف این است که در انتخاب وسایلی با تعمیرپذیری بهتر، به مشتریان کمکی شود. طبق برآوردی که در سال ۲۰۱۴ صورت گرفت، ۷۷ درصد از اروپایی‌ها تعمیر دستگاه‌های خود را به تعویض آن‌ها ترجیح می‌دهند. ۷۹ درصد هم موافق بودند که تولیدکنندگان باید امکان تعمیر و تعویض قطعات محصولات را تسهیل کنند.

در همین راستا، اتریش نیز قصد دارد مالیات تعمیرات را کاهش دهد و یارانه‌ای را برای تعمیر وسایل الکترونیکی مصرف‌کنندگان در نظر بگیرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. اینجوری بهتره

    با سپاس