پرهزینه ترین بازی های تاریخ

پرهزینه ترین بازی های تاریخ را بشناسید

در این مطلب به معرفی پرخرج‌ترین و پرهزینه ترین بازی های تاریخ پرداخته‌ایم، آثاری که میلیونها دلار برای ساخت و بازاریابی آن‌ها هزینه شده است.

در ادامه می‌توانید با پرهزینه ترین بازی های تاریخ آشنایی پیدا کنید؛ بازی‌های بزرگی که در حد و اندازه فیلم‌های بلاک باستری تابستانی برای آن‌ها خرج شده است.

ساخت یک بازی بزرگ، پرهزینه است. هر چه قدر هم یک پروژه بزرگ‌تر باشد، به منابع بیشتری برای توسعه نیاز دارد. با این تفاسیر، می‌توانید حدس بزنید که چه فشاری بر روی سازندگان این عناوین قرار می‌گیرد، زیرا باید اثری تولید کنند که حتما بفروشد.

پرهزینه ترین بازی های تاریخ

عناوینی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، پرهزینه ترین بازی های تاریخ هستند و احتمالا با اکثر آن‌ها آشنایی دارید. از مراحل اولیه توسعه تا بازاریابی، این بازی‌ها از هر نظر پرخرج بودند و بعضی از آن‌ها متاسفانه به سوددهی نرسیدند. برای اکثر بازی‌های این فهرست، بیش از ۱۰۰ میلیون دلار هزینه شده و این نشان می‌دهد که صنعت بازی در سال‌های اخیر تا چه اندازه پیشرفت داشته و به تدریج، می‌توان انتظار داشت که بتواند از صنعت سینما هم پیشی بگیرد.

– بازی Red Dead Redemption

پرهزینه ترین بازی های تاریخ

 • هزینه ساخت: بین ۸۰ الی ۱۰۰ میلیون دلار

شرکت راک استار با این پروژه نشان داد که ترسی از بلندپروازی ندارد. آن‌ها می‌توانستند به تولید نسخه‌های جدید جی تی ای ادامه دهند، آثاری که فروششان تضمین شده است اما بیش از ۵ سال بر روی رد دد ریدمپشن کار کردند و میلیونها دلار برای آن خرج شد؛ این بازی حتی سلامت سازندگانش را به خطر انداخت. خوشبختانه تلاش‌های شرکت سازنده نتیجه داد و بیش از ۱۵ میلیون نسخه از این بازی به فروش رفت.

با اینکه جزئیاتی از هزینه ساخت قسمت دوم منتشر شده اما تحلیلگران بر این باورند که توسعه آن نیز حدود ۸۰ الی ۱۰۰ میلیون دلار خرج داشته است. ناگفته نماند که بیش از ۲۹ میلیون نسخه از قسمت دوم به فروش رفت.

– بازی Deadpool

پرهزینه ترین بازی های تاریخ

 • هزینه ساخت: ۱۰۰ میلیون دلار

در حالی که فیلم ددپول پس از کش و قوس‌های فراوان، در نهایت با بودجه ۶۰ میلیون دلاری ساخته شد، هزینه تولید بازی ویدیویی آن از مرز ۱۰۰ میلیون دلار عبور کرد!

جذابیت اصلی بازی، خود شخصیت ددپول است اما اگر او را کنار بگذاریم، این بازی تقریبا چیز دیگری ندارد و از نظر گیم پلی هم مورد انتقاد قرار گرفت. بازی Deadpool شاید سرگرم کننده باشد اما احتمالا شرکت اکتیویژن از تولید آن پشیمان است. این بازی فروش قابل توجهی هم نداشت.

– بازی Tomb Raider

پرهزینه ترین بازی های تاریخ

 • هزینه ساخت: ۱۰۰ میلیون دلار

این بازی، دهمین قسمت از مجموعه مهاجم مقبره به حساب می‌آید که قرار بود این سری را از ابتدا آغاز کند. در این نسخه، لارا نسبتا تازه وارد است و هنوز به یک ماجراجوی زبردست تبدیل نشده است. بازی Tomb Raider در سال ۲۰۱۳ منتشر شد و خیلی زود توانست نظر طرفداران را جلب کند.

این بازی در همان ۴۸ ساعت اول عرضه، بودجه ۱۰۰ میلیون دلاری خود را جبران کرد و در نهایت بیش از ۱۱ میلیون نسخه از آن به فروش رفت که رقم قابل توجهی است.

– بازی APB: All Points Bulletin

پرهزینه ترین بازی های تاریخ

 • هزینه ساخت: ۱۰۰ میلیون دلار

بازی APB قرار بود یک اثر انقلابی باشد اما یکی از معدود عناوین این فهرست است که به یک شکست کامل تبدیل شد. با توجه به هزینه‌ای که برای این بازی شده، انتظار می‌رفت که با یک اثر باکیفیت رو به رو شویم اما هنگامی که بازی انتشار یافت، هم منتقدان و هم مخاطبان به این نکته اشاره کردند که ظاهرا بازی نیمه کاره است.

انتقاداتی که از بازی شد، آن را در موقعیت بدتری هم قرار دارد و این بازی پرهزینه تقریبا هیچکس را هیجان زده نکرد. تنها سوال این است که بازی All Points Bulletin برای رسیدن به وضعیت ایده آل، دقیقا به چه بودجه‌ای نیاز داشت؟

– بازی Grand Theft Auto IV

پرهزینه ترین بازی های تاریخ

 • هزینه ساخت: ۱۰۰ میلیون دلار

یکی از نکاتی که احتمالا تا اینجا متوجه شده‌اید، حضور پررنگ شرکت راک استار در این فهرست است. این استودیو با کسی شوخی ندارد و حاضر است برای هر کدام از آثار بزرگش، صدها میلیون دلار خرج کند زیرا مطمئن است که می‌فروشند.

بازی Grand Theft Auto IV با بودجه ۱۰۰ میلیون دلاری ساخته شد و با گذشت بیش از ۱۲ سال، هنوز هم یکی از پرهزینه ترین بازی های تاریخ به حساب می‌آید. همان طور که از عناوین مجموعه جی تی ای انتظار دارید، این نسخه هم خیلی زود به سوددهی رسید.

– بازی Max Payne 3

پرهزینه ترین بازی های تاریخ

 • هزینه ساخت: ۱۰۵ میلیون دلار

یک بازی دیگر از شرکت راک استار. مکس پین ۳ نزدیک به چهار سال پس از جی تی ای ۴ منتشر شد و ساخت آن برای این شرکت حدود ۱۰۵ میلیون دلار هزینه داشت. با توجه به محبوبیت مجموعه مکس پین، انتظار می‌رفت که قسمت سوم به فروش خیره کننده‌ای برسد اما این اتفاق رخ نداد.

البته بازی Max Payne 3 در نهایت به سوددهی رسید و بودجه‌اش را جبران کرد اما فروش آن در حد دیگر آثار محبوب راک استار نبود.

– بازی Dead Space 2

پرهزینه ترین بازی های تاریخ

 • هزینه ساخت: ۱۲۰ میلیون دلار

بازی دد اسپیس ۲ توانست مورد توجه منتقدان و طرفداران قرار بگیرد. ساخت این بازی برای استودیوی ویسرال گیمز (Visceral Games) نزدیک به ۶۰ میلیون دلار هزینه داشت و ۶۰ میلیون دلار هم برای بازاریابی آن صرف شد که رقم قابل توجهی است.

با اینکه چندین میلیون نسخه از دد اسپیس ۲ به فروش رفت اما به آن رقم مورد انتظار شرکت سازنده نرسید و از آن به عنوان یک شکست تجاری یاد می‌شود. حتی سازنده بازی، زک ویلسون (Zach Wilson) نیز اعلام کرد که از هزینه‌ای که برای این بازی شده، رضایت ندارد. با این حال، بازی Dead Space 2 اثر خوش ساختی است و مسیر را برای ساخته شدن قسمت سوم هموار کرد.

– بازی Halo 2

پرهزینه ترین بازی های تاریخ

 • هزینه ساخت: ۱۲۰ میلیون دلار

بازی هیلو ۲، هفت سال قبل از دد اسپیس ۲ منتشر شده اما هزینه توسعه و تبلیغات آن نیز ۱۲۰ میلیون دلار است. در ضمن اگر تورم را هم حساب کنیم، می‌توان ادعا کرد که هیلو ۲ حتی پرخرج‌تر هم بوده است با این تفاوت که از نظر تجاری، موفق‌تر ظاهر شد.

بازی Halo 2 در سال ۲۰۰۴ برای کنسول ایکس باکس منتشر شد و در آن دوره، از یک موتور بازی‌سازی جدید برای توسعه آن استفاده شده بود. این بازی در نهایت به یک موفقیت تجاری بزرگ برای مایکروسافت تبدیل شد و یکی از محبوب‌ترین بازی‌های آنلاین آن دوره به حساب می‌آمد. تاثیر این بازی بر روی عناوین آنلاین دیگر را نمی‌توان نادیده گرفت.

– بازی Shadow Of The Tomb Raider

پرهزینه ترین بازی های تاریخ

 • هزینه ساخت: ۱۳۵ میلیون دلار

از بازی شدو آف توم ریدر به اندازه نسخه‌های پیشین استقبال نشد و تنها از یک نظر توانست از نسخه اصلی سال ۲۰۱۳ پیشی بگیرد: هزینه ساخت. در حالی که نسخه اصلی با ۱۰۰ میلیون دلار ساخته شده بود، هزینه تولید و تبلیغات قسمت سوم به بیش از ۱۳۵ میلیون دلار رسید.

بازی Shadow Of The Tomb Raider یکی دیگر از آن آثاری است که آغاز آرامی در بازار داشت و در نهایت حدود ۴ میلیون نسخه از آن به فروش رفت که ناامید کننده است. با این حال، شرکت ناشر اعلام کرد که از فروش بازی رضایت دارد و می‌توان انتظار داشت که در آینده نزدیک، قسمت چهارم مجموعه نیز تولید شود.

– بازی Destiny

پرهزینه ترین بازی های تاریخ

 • هزینه ساخت: ۱۴۰ میلیون دلار

بازی دستینی ۱ در سال ۲۰۱۴ توسط استودیوی بانجی (Bungie)، سازنده مجموعه هیلو، ساخته و عرضه شد. این بازی توانست نقدهای مثبتی دریافت کند و بخش چند نفره آنلاین آن مورد تحسین بازی دوستان قرار گرفت.

در آن زمان، رئیس اکتیویژن ادعا کرد که این شرکت نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار برای این پروژه هزینه خواهد کرد. هزینه ساخت نهایی البته در نهایت حدود ۱۴۰ میلیون دلار شد که همچنان رقم بالایی است. بازی Destiny موفق شد در همان ۵ روز اول عرضه، بیش از ۳۲۵ میلیون دلار برای شرکت سازنده درآمد داشته باشد.

– بازی Final Fantasy VII

پرهزینه ترین بازی های تاریخ

 • هزینه ساخت: ۱۴۵ میلیون دلار

شاید تصور کنید که با توجه به پیشرفت‌های گرافیکی، نسخه ریمستر این بازی باید پرهزینه‌تر باشد اما چنین نیست. بازی فاینال فانتزی ۷ با بودجه ۴۵ میلیون دلاری ساخته شد اما شرکت سازنده نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلاری برای بازاریابی آن در اروپا و آمریکا هزینه کرد.

تبلیغات نتیجه مثبتی به همراه داشت. این بازی به یکی پرفروش‌ترین قسمت‌های مجموعه تبدیل شد و این سری را به بازی دوستان بسیاری معرفی کرد. بازی Final Fantasy VII اولین قسمت از مجموعه بود که در اروپا هم منتشر شد و سکانس‌های سینمایی و گرافیک سه بعدی آن صنعت بازی را تحت تاثیر قرار داد.

– بازی Star Wars: The Old Republic

پرهزینه ترین بازی های تاریخ

 • هزینه ساخت: ۲۰۰ میلیون دلار

از همان ابتدای معرفی مشخص بود که این بازی استودیوی بایوور (Bioware)، اثر جاه طلبانه‌ای است. سازندگان وعده عنوانی را دادند که ویژگی‌های نوآورانه بسیاری دارد و شما را در جهانی گسترده قرار می‌دهد که انتخاب‌های زیادی پیش روی شماست. ساخت چنین بازی بزرگی مشخصا هزینه دارد و باید ده‌ها میلیون دلار برای آن خرج کرد.

هزینه‌های بازاریابی این بازی اعلام نشده و این بدین معناست که بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری آن مستقیما برای توسعه اثر خرج شده تا به معنای واقعی کلمه، یکی از پرهزینه ترین بازی های تاریخ لقب بگیرد. جمهوری قدیم در نهایت پرفروش ظاهر شد و با اینکه نزدیک به هفده سال از عرضه آن گذشته اما هنوز هم جذابیت‌های خود را حفظ کرده و در ژانر نقش آفرینی یکی از بهترین‌ها است.

– بازی Call Of Duty: Modern Warfare 2

پرهزینه ترین بازی های تاریخ

 • هزینه ساخت: ۲۵۰ میلیون دلار

مدرن وارفر ۲ هنوز هم یکی از محبوب‌ترین قسمت‌های مجموعه است. این بازی برای شرکت اکتیویژن و استودیوی اینفینیتی وارد (Infinity Ward) یک موفقیت کامل بود اما تولید آن به هیچ وجه ارزان تمام نشد.

ساخت بازی بین ۴۰ الی ۵۰ میلیون دلار هزینه داشت و اکتیویژن نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار برای تبلیغات آن هزینه کرد که رقم اعجاب آوری است. این حجم از تبلیغات در کنار کیفیت بالای بازی باعث شد تا فصل تازه‌ای برای مجموعه کال آف دیوتی آغاز شود. مدتی قبل، نسخه بازسازی این بازی نیز منتشر شد که تنها شامل بخش داستانی می‌شد. این نسخه که توسط استودیوی بیناکس (Beenox) توسعه یافته بود هم توانست نسبتا موفق باشد.

– بازی Grand Theft Auto V

پرهزینه ترین بازی های تاریخ

 • هزینه ساخت: ۲۶۵ میلیون دلار

یکی از بزرگ‌ترین بازی‌های یک دهه اخیر، بدیهی است که این اثر شرکت راک استار هم پرخرج بوده باشد. از زمانی که جی تی ای ۵ در سال ۲۰۱۳ برای پلی استیشن ۳ و ایکس باکس ۳۶۰ منتشر شد تا این لحظه، این بازی توانسته به نماد عناوین اکشن جهان باز تبدیل شود.

در کنار یک بخش داستانی تک نفره فوق‌العاده، این بخش آنلاین بازی بود که به آن کمک کرد تا برای ماه‌ها در فهرست پرفروش‌ترین بازی‌ها، قرار بگیرد و حتی به یکی از پرسودترین محصولات سرگرمی تاریخ تبدیل شود. تا اینجا بیش از ۱۱۵ میلیون نسخه از جی تی ای ۵ به فروش رفته و با تشکر از در آمد حاصل از بخش آنلاین، این بازی در مجموع بیش از ۶ میلیارد دلار برای شرکت راک استار سودآوری داشته است. با این تفاسیر، هزینه ساخت ۲۶۵ میلیون دلاری بازی چندان هم بالا به نظر نمی‌رسد.

– بازی Cyberpunk 2077

پرهزینه ترین بازی های تاریخ

 • هزینه ساخت: ۳۳۰ میلیون دلار

و در نهایت به سایبرپانک ۲۰۷۷ می‌رسیم که در حال حاضر پرخرج‌ترین بازی تاریخ است. بازی Cyberpunk 2077 از ابعاد مختلف، یک اثر عظیم محسوب می‌شود و استودیوی سی دی پراجکت تبلیغات گسترده‌ای پیرامون آن انجام داد تا موفقیتش را تضمین کند. این بازی توسط یک تیم ۵۰۰ نفره ساخته شده و در حالی که هنوز یک ماه هم از عرضه آن نگذشته است، توانسته به سوددهی برسد. تا اینجا، بیش از ۱۳ میلیون نسخه از بازی به فروش رفته که رقم بالایی به حساب می‌آید.

با این حال، وضعیت برای بازی Cyberpunk 2077 چندان ایده آل پیش نمی‌رود و این بازی برای باگ‌ها و مشکلات فنی زیادی که دارد، به شدت مورد انتقاد طرفداران قرار گرفته است. مشکلاتی که البته انتظار می‌رود به تدریج برطرف شوند. بسیاری از مخاطبان بازی را برگشت داده‌اند و خواستار بازگشت پول خود هستند. این مسئله البته از نظر تجاری، ضربه چندانی به بازی نخواهد زد و می‌توان انتظار داشت که به موفقیت‌هایش ادامه دهد.

اینجا همچنین باید به بازی استار سیتیزن (Star Citizen) هم اشاره کنیم که هنوز عرضه نشده اما تا اینجا نزدیک به ۳۲۰ میلیون دلار برای آن هزینه شده است. این ۳۲۰ میلیون دلار، مستقیما برای توسعه بازی استفاده شده، بنابر این اگر هزینه تبلیغات را هم به آن اضافه کنیم، می‌توان انتظار داشت که جای رتبه اول را در این فهرست از سایبرپانک ۲۰۷۷ بگیرد. نکته جالب‌تر این است که مقدار زیادی از این بودجه توسط خود طرفداران بازی پرداخت شده است!

همچنین گفته می‌شود که شرکت مایکروسافت برای بازی هیلو اینفینیت (Halo Infinite) نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار هزینه کرده اما این مسئله هنوز به صورت رسمی تایید نشده است.

نظر شما در رابطه با پرهزینه ترین بازی های تاریخ چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

 1. اصلا باورم نمیشه رد دد از همع کم هزینه تر بوده و بهترین اثر این نسل هم به شمار کیره

 2. ۳۳۰میلیون دلار …… ابلفضل چخبرع