ساعت هوشمند Quantum Operation

ساعت هوشمند Quantum Operation قند خون را اندازه گیری می‌کند

در جریان نمایشگاه CES 2021، از ساعت هوشمند Quantum Operation رونمایی شد که طبق ادعای سازندگان، می‌تواند قند خون را اندازه گیری کند.

ساعت هوشمند Quantum Operation اگر واقعا توانایی اندازه گیری قند خون را داشته باشد، به یک محصول انقلابی تبدیل خواهد شد.

استارتاپ ژاپنی کوانتوم آپریشن ادعا کرده که یکی از بزرگ‌ترین مشکلات علم پزشکی را حل کرده است، یعنی نظارت دائم بر روی گلوکز موجود در خون. آن‌ها در جریان نمایشگاه CES، از یک ساعت هوشمند رونمایی کردند که می‌تواند قند خون را به شکل دقیق اندازه گیری کند. این ساعت که شباهت زیادی به اپل واچ دارد، از یک طیف سنج کوچک برای اسکن خون استفاده می‌کند تا میزان گلوکز آن را اندازه گیری کند. کوانتوم همچنین اضافه کرد که ساعت آن‌ها توانایی خواندن علائم حیاتی دیگر همانند ضربان قلب را نیز دارد.

این شرکت می‌گوید که رمز موفقیت آن‌ها در متریالی است که برای طراحی طیف سنج استفاده کرده‌اند. کافی است که ساعت را روی دست بسته و سپس بخش نظارت آن را از منو فعال کنید. پس از ۲۰ ثانیه، اطلاعات لازم برای شما نمایش داده خواهد شد. کوانتوم امیدوار است که بتواند این ساعت یا حداقل سخت افزار آن را به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و مراکز آماری به فروش برساند.

ساعت هوشمند Quantum Operation

کوانتوم آپریشن همچنین تعدادی از آمارهای بدست آمده از ساعت را با آمار یک دستگاه نظارت بر قند خون به نام FreeStyle Libre مقایسه کرد. همان طور که در تصویر بالا مشخص است، فاصله معناداری بین آن‌ها وجود دارد و می‌توان گفت که ساعت مذکور، دقت لازم را ندارد. این مسئله برای کسانی که می‌خواهند مقدار انسولین مورد نیاز خود را مشخص کنند، اتفاق ناامید کننده‌ای خواهد بود و باید برطرف شود.

در حال حاضر، از هر ۱۰ آمریکایی، یک نفر به دیابت مبتلا است و این مسئله به تدریج گسترده‌تر هم خواهد شد. افراد دیابتی در این روزها یا باید از روش خون گیری از نوک انگشت استفاده کنند و یا باید دستگاه‌های مخصوص گلوکز را با خود به همراه داشته باشند. در سال‌های اخیر، شرکت‌هایی همچون دکس کام (Dexcom)، برای به نمایش در آوردن اطلاعات دستگاه‌های نظارت بر قند خون، بر روی ساعت راه‌هایی پیدا کرده‌اند تا کار کمی آسان‌تر شود اما هیچ کدام از این ساعت‌ها توانایی اندازه گیری ندارند.

همچنین در سال‌ها اخیر شرکت‌های زیادی برای موفقیت در این زمینه تلاش کرده‌اند اما هیچ کدام به نتیجه مناسبی نرسیده‌اند. حتی شرکت اپل، قبل از مرگ استیو جایز، یک تیم ویژه را به این کار اختصاص داد که ظاهرا هنوز هم در حال توسعه این پروژه هستند. شرکت C8 MediSensors نیز با یک بودجه ۶۰ میلیون دلاری، سال‌ها تلاش کرد تا بتواند یک راه حل مناسب برای این مسئله پیدا کند اما نتوانست و در نهایت ورشکست شد.

اگر شرکت کوانتوم آپریشن بتواند دقت اندازه گیری ساعت خود را بالا ببرد، کاری را انجام داده که شرکت‌های بزرگ تکنولوژی در طول این سال‌ها نتوانستند انجام دهند و این اتفاق شگفت انگیزی است. در سوی دیگر، از آنجایی که نمایشگاه امسال به صورت مجازی برگزار شد، واقعا نمی‌توان در مورد درستی ادعاهای این شرکت در رابطه با ساعت هوشمند Quantum Operation اظهار نظر کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*