نخستین فرودگاه هواپیماهای الکتریکی

نخستین فرودگاه هواپیماهای الکتریکی در بریتانیا ساخته می‌شود

بریتانیا به زودی نخستین فرودگاه هواپیماهای الکتریکی در دنیا را افتتاح خواهد کرد که برای تاکسی‌های هوایی و هواگردهای سبکی از این قبیل است.

خودروهای پرنده ایده جدیدی نیستند و البته بسیاری از طرح‌های چنین وسایل نقلیه‌ای از کاغذ فراتر نمی‌روند. اما حرکت به سوی هواگردهای عمود پرواز الکتریکی که اصطلاحا eVTOL نامیده می‌شوند، برای کاربری‌هایی نظیر تاکسی هوایی یا جا‌به‌جایی بار با سرعتی بیش از پیش در حال حرکت به جلو است. هواگردهایی آینده نگرانه که تا چند سال دیگر به پدیده‌ای عادی در جوامع مدرن تبدیل می‌شوند.

در حال حاضر فرودگاه شهر کاونتری در غرب انگلستان پذیرای هواپیماهایی است که در نقش تاکسی هوایی و هواگردهای خودکار تحویل مرسوله فعالیت دارند. این فرودگاه در محل سابق یک پارکینگ خودرو در نزیکی ورزشگاه Ricoh Arena احداث شده و اکنون با دریافت تسهیلاتی به ارزش 1.2 میلیون پوند از دولت این کشور، تا پایان سال قادر به بهره‌برداری برای هواگردهای غیرسوختی خواهد بود تا بدین ترتیب نخستین فرودگاه هواپیماهای الکتریکی در دنیا باشد.

این ایستگاه هواپیماهای الکتریکی که Air-One نام گرفته، حاصل همکاری Urban Air Port با هیوندای است و یک سکوی فرود با 14 متر عرض دارد؛ هواگرد پس از فرود عمودی روی این سکو به آشیانه زیرزمینی که زیر سکو قرار دارد منتقل می‌شود.

این سکو که 60 درصد کوچکتر از یک سکوی پرواز هلیکوپتر است را می‌توان تنها طی چند روز مستقر نمود. از جمله محاسن این سکو می‌توان به عدم انتشار گازهای کربنی و همچنین بی‌نیازی از شبکه برق اشاره کرد. قابلیت تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز آن با استفاده از صفحات خورشیدی و راهکارهایی مشابه این اجازه را می‌دهد تا در دورافتاده‌ترین نقاط نیز بتوان یک فرودگاه کوچک برای هواگردهای عمود پرواز الکتریکی داشت. همچنین امکان جابجایی و برپایی سریع آن‌ها در مواقع اضطراری، همچون زمان بروز بالایای طبیعی نیز وجود دارد.

زیرشاخه توسعه دهنده حمل و نقل هوایی هولدینگ بزرگ هیوندای که کمپانی Urban Air Port را به عنوان همکارش برای توسعه تاسیسات لازم جهت عملیات چنین هواپیماهای برگزیده، خود نیز مشغول کار روی یک هواگرد eVTOL است که بر اساس چشم انداز سازنده، تا سال 2028 تجاری سازی می‌شود.

طبق برآوردهای ناسا در آینده‌ای نزدیک حمل و نقل هوایی شهری تنها در خاک ایالات متحده آمریکا به ارزش 500 میلیارد دلار خواهد رسید. کمپانی Urban Air Port قصد دارد تا 5 سال آینده بیش از 200 فرودگاه مشابه که هیچ گونه گاز گلخانه‌ای منتشر نمی‌کنند را در سراسر دنیا احداث کند که خود کمکی بزرگ به محیط زیست و کاهش آلودگی، چه از نظر آلاینده‌ای و چه از نظر صوتی است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. هولی شت وات ایز دیسی