خطای Disk I/O در ویندوز

چگونه خطای Disk I/O در ویندوز را برطرف کنیم؟

اگر با خطای Disk I/O در ویندوز مواجه هستید، در این مقاله چند راه حل برای این مشکل که جلوی دسترسی به هارد اکسترنال را می‌گیرد، ارائه خواهیم کرد.

معمولاً چند وقت یک بار از اطلاعات مهم داخل کامپیوتر خود بکاپ تهیه می‌کنید؟ ماهی یک بار یا سالی یک بار؟ در اینجا سوال دیگری هم وجود دارد: هرچند وقت یک بار بررسی می‌کنید که نسخه پشتیبان تهیه شده کار می‌کند یا خیر؟ من تصمیم گرفتم این کار را انجام دهم. اما وقتی هارد اکسترنال را به کامپیوتر وصل کردم، با پیغام خطای Disk I/O مواجه شدم. این پیغام اجازه دسترسی به هارد درایو را به شما نمی‌دهد و چقدر بد اگر عکس‌های چندین ساله‌ی شما در این دیسک باشد و شما به آن‌ها دسترسی پیدا نکنید.

نگران نباشید. ما در اینجا به بررسی ۵ راه حل برای رفع پیغام خطای Disk I/O در ویندوز بدون از دست رفتن فایل‌های شما خواهیم پرداخت.

پیغام خطای Disk I/O چیست و چگونه رفع می‌شود؟

مواجه شدن با پیغام خطای دستگاه‌های ورودی و خروجی رایج است. آن‌ها معمولاً به خاطر یک اشکال سخت افزاری، مانند یک کابل آسیب دیده، یک قطعی در هارد درایو یا SSD یا از دست رفتن پیکربندی یک درایور رخ می‌دهند. اما راه‌های متفاوتی برای حل این مشکل وجود دارد. خبر خوب اینکه استفاده از این روش‌ها بسیار ساده است و تنها در عرض چند دقیقه انجام می‌شود.

۱- ریستارت کردن کامپیوتر

وقتی با پیغام خطای Disk I/O مواجه می‌شوید، اولین کاری که باید انجام دهید، ریستارت کردن کامپیوتر است. کامپیوتر خود را ریستارت کنید و مجدداً هارد اکسترنال خود را وصل کنید و مشکل را بررسی کنید. ریستارت کردن می‌تواند بدون نیاز به انجام هر کار اضافی این مشکل را حل کنید. اگر مشکل همچنان پابرجا بود، روش‌های زیر را امتحان کنید.

۲- کابل‌ها و اتصالات را بررسی کنید

ابتدا باید کابل‌های متصل را بررسی کنید. کابل‌ها را از کامپیوتر بکشید و مجدداً وصل کنید. از هر دو طرف کابل را جدا کرده و وصل کنید. اگر از یک فلش درایو USB استفاده می‌کنید، فلش را جدا کرده و مجدداً وصل کنید.

اگر کار نکرد، از یک کابل USB دیگر استفاده کنید و مشکل را بررسی کنید. مطمئن نیستید کابل شما سالم است یا نه؟ کابل مربوط به یک هارد اکسترنال دیگر را استفاده کنید. اگر کار نکرد، روش‌های دیگر را پیاده‌سازی کنید.

۳- از یک پورت USB دیگر استفاده کنید

اگر از سلامت کابل USB خود اطمینان دارید، استفاده از یک کابل دیگر مشکل را رفع نمی‌کند و باید دستگاه را به یک پورت USB دیگر کامپیوتر خود وصل کنید.

اکثر سیستم‌های کامپیوتری امروزی بیش از یک پورت USB را برای اتصال دستگاه‌های مختلف ارائه می‌کنند. همچنین بررسی کنید که پورت USB دیوایس شما تمیز باشد. آلوده یا خاکی بودن آن می‌تواند باعث بروز پیغام خطای Disk I/O در ویندوز شود.

۴- دستورات CHKDSK و SFC را اجرا کنید

در حالی که معمولاً پیغام خطای Disk I/O دلیل  سخت افزاری دارد، شما می‌توانید از یک ابزار سیستمی نیز برای حل این مشکل استفاده کنید. ابزار chkdsk فایل‌های سیستمی را بررسی می‌کند و مشکلات مربوط به آن‌ها را رفع می‌کند.

کلیدهای ترکیبی Windows + X را بفشارید تا منوی Quick Access ویندوز اجرا شود، سپس گزینه Command Prompt (admin) را انتخاب کنید. اگر این گزینه در لیست موجود قرار نداشت هم نگران نباشید. کافیست روی منوی استارت کلیک کنید، عبارت Command Prompt را جستجو کنید، روی نتیجه یافت شده کلیک راست کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید.

در پتجره باز شده عبارت chkdsk /f /r /x Your Drive را وارد کنید و کلید اینتر را بفشارید. فقط کافیست جای عبارت Your Drive نام درایو مورد نظر را وارد کنید. این فرآیند ممکن است چند دقیقه طول بکشد؛ به خصوص اگر فایل آسیب دیده‌ای را پیدا کند.

خطای Disk I/O در ویندوز

اگر chkdsk هیچ پیغام خطایی را پیدا نکرد، شما می‌توانید از یک ابزار سیستمی دیگر به نام SFC استفاده کنید. اما پیش از آنکه بخواهید این دستور را بررسی کنید، مهم است که بررسی کنید آن به درستی اجرا می‌شود. برای انجام این کار شما می‌توانید از Deployment Image Servicing and Management یا DISM استفاده کنید. برای استفاده از DISM باید مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. روی منوی استارت کلیک کنید، سپس عبارت Command Prompt را وارد کنید، روی آن کلیک راست کنید و روی گزینه Run as administrator کلیک کنید.
 2. فرمان روبرو را وارد کنید و دکمه اینتر را بزنید: DISM /online /cleanup-image /restorehealth
 3. منتظر بمانید فرمان کامل شود. این فرآیند بسته به سلامت سیستم شما می‌تواند تا ۲۰ دقیقه طول بکشد. منتظر بمانید تا فرآیند بررسی به اتمام برسد.
 4. وقتی فرآیند تکمیل شد، عبارت sfc /scannow را وارد کنید و دکمه اینتر را بفشارید.

۵- درایور دیوایس خود را آپدیت کنید

یکی از گزینه‌هایی که می‌تواند مشکل ارور دیسک I/O را برطرف کند، آپدیت کردن تمام درایورهای شما است. برای این کار در نوار جستجوی منوی استارت عبارت Device Manager را وارد کنید و روی گزینه‌ی به نمایش درآمده کلیک کنید. از این طریق شما می‌توانید تمام درایورهای سخت افزاری کامپیوتر خود را به‌روزرسانی کنید. در این صفحه شما می‌توانید درایور مربوط به حافظه خود را پیدا کنید، روی آن کلیک راست کنید و روی گزینه Update driver کلیک کنید. از صفحه باز شده گزینه Search automatically for updated driver software را انتخاب کنید. این گزینه درایورها را به صورت آنلاین و آفلاین بررسی می‌کند. اگر یک درایور در دسترس بود آن را دانلود کنید، سپس سیستم خود را ریستارت کنید.

خطای Disk I/O در ویندوز

سیستم خود را به‌روزرسانی کنید

شما همچنین باید دریافت به‌روزرسانی‌های سیستمی را بررسی کنید. کلیدهای ترکیبی Windows + I را بفشارید، سپس به مسیر Update & Security > Windows Update بروید. هر آپدیتی که دریافت شده بود را دانلود و نصب کنید.

۶- حرف درایو خود را تغییر دهید

یک راه حل آسان برای برطرف کردن پیغام خطای Disk I/O تغییر حرف درایو سخت افزاری شما است. اگر ویندوز به هر دلیلی حرف یک درایو را شناسایی نکند، شما با این پیغام خطا مواجه خواهید شد. شما می‌توانید از ابزار Computer Management خود ویندوز برای اختصاص دادن یک حرف دیگر به این درایو استفاده کنید.

خطای Disk I/O در ویندوز

 1. روی منوی استارت خود کلیک کنید، عبارت Computer Management را وارد کنید و روی گزینه یافت شده کلیک کنید.
 2. در پنجره باز شده به مسیر Storage > Disk Management بروید.
 3. روی درایوی که با این پیغام خطا مواجه می‌شود کلیک راست کرده و گزینه Change Drive Letter and Paths را انتخاب کنید و سپس مجدداً Change را انتخاب کنید.
 4. از لیست آبشاری، یک حرف جدید انتخاب کنید و گزینه OK را بفشارید.

اکنون کامپیوتر خود را ریستارت کنید و مجدداً مشکل را بررسی کنید.

۷- از Speccy برای بررسی سلامت درایو خود استفاده کنید

اگر دو ابزار خود ویندوز برای بررسی سلامت درایو شما کافی نبود، می‌توانید از یک نرم افزار رایگان به نام Speccy استفاده کنید. اپلیکیشن Speccy برای ویندوز ۱۰ را می‌توانید از طریق این لینک دانلود کنید. بعد از نصب، برنامه را اجرا کنید، از سطون سمت چپ گزینه Storage را انتخاب کنید، به پایین بیایید تا به درایو مشکل پیدا کرده برسید.به پایین صفحه آمده و به جدول مشخصات درایو S.M.A.R.T بروید. این یک کلمه حاصل از چند حرف نظارت بر خود، تجزیه و تحلیل و گزارش فناوری است. سیستم نظارت بر هارد دیسک این برنامه می‌تواند از وضعیت سلامت هارد مورد نظر گزارش دهد.

خطای Disk I/O در ویندوز

اما نتایج به دست آمده چه معنایی دارد؟

 • ۰۵: Reallocated Sectors Count
 • 0A: Spin Retry Account
 • C4: Reallocation Event Count
 • C5: Current Pending Sector Count
 • C6: Uncorrectable Sector Count

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*