ورشکستگی ایران خودرو

آیا ورشکستگی ایران خودرو واقعیت دارد؟

تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که شرکت ایران خودرو در سه سال گذشته ۲۶ هزار میلیارد تومان ضرر کرده است. آیا این به معنای ورشکستگی ایران خودرو است؟

بر اساس اطلاعاتی که سامانه کدال منتشر کرده است فروش ایران خودرو در ۹ ماهه سال جاری ۴۳ هزار و ۷۲۶ میلیارد تومان بوده است، درصورتی که قیمت‌گذاری دستوری باعث شده تا این شرکت در همین مدت ۱۱ هزار و ۴۴۹ میلیارد تومان ضرر کند.

اگرچه سامانه کدال ضرر وارده بر شرکت ایران خودرو را ۱۱.۵ هزار میلیارد تومان تخمین زده است؛ اما اگر این وضعیت تا پایان سال جاری ادامه پیدا کند احتمالا ضرر این شرکت به حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان خواهد رسید و با این اوصاف می‌توان گفت ورشکستگی ایران خودرو نزدیک است.

شرکت ایران خودرو در ۹ ماهه نخست سال ۴۳ هزار و ۷۲۶ میلیارد تومان فروش کرده است درحالی که هزینه‌های این شرکت ۵۵ هزار و ۱۷۵ میلیارد تومان بوده و این موضوع نشان می‌دهد شرکت ایران خودرو ۱۱ هزار و ۴۴۹ میلیارد تومان ضرر کرده است. در سال ۹۷ فاصله میان هزینه و درآمد این شرکت باعث به وجود آمدن ضرر ۵ هزار و ۹۸۸ میلیارد تومانی شد زیرا درآمد این شرکت ۲۰ هزار و ۴۲۴ میلیارد تومان بوده و هزینه‌های عملیاتی آن ۲۶ هزار و ۳۷۷ میلیارد تومان بوده است.

در سال گذشته این ضرر بیشتر شده است زیرا در این سال درآمد عملیاتی ایران خودرو ۳۳ هزار و ۳۱۷ میلیارد تومان بوده و هزینه‌های آن ۴۲ هزار و ۱۸۲ میلیارد تومان بوده و این اختلاف باعث ایجاد ضرر ۸ هزار و ۸۴۲ میلیارد تومانی شده و این امر باعث می‌شود تا به ورشکستگی ایران خودرو نزدیک‌تر شویم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

 1. خدا میدونه درخواست چقدر پول مفت از بیت المال رو دادن
  این خبر هم واسه اینه که درخواستشون قبول بشه

 2. شما هر کجای دنیا شرکتی رو راه اندازی کنید و ببنید داره ضرر میکنه یا در صورت امکان تغییر شغل میدین یا در اون شرکتو تخته میکنید،این که این اتفاق برای ایران خودرو و سایپا نمیافته به خاطر این نیست که دولت نگران بیکار شدن چندهزار نفر از کارکنان این شرکت هاست،همین الان دولت از جیبش پول چندهزار کارمند و کارگر این دو شرکتو بده و این دو شرکتو ببنده،بازم انتهای سال کلی به نفعشه،اما چرا با این اوصاف دولت اینکارو نمینه؟چرا با وجود انحصاری کردن خودروسازی بازم این شرکت ها اینقدر زیان میسازن؟جواب سوال اول اینه که دولت با همکاری این دو خودروساز لجن،حاضره سالانه چندهزار میلیارد به این دو خودروساز کمک کنه ولی درشونو گل نگیره،نمونه اش همین کمک ۱۵ هزار میلیاردی که چند روز پیش رییس نامحترم بانک مرکزی اعلام آمادگی کردن که به این دو خودروساز تعلق بگیره،خلاصه این که بی کیفیت ترین خودروها رو با قیمت های نجومی به مردم با هزاربدبختی و مصیبت میندازن و کلی سود عایدشون میشه،آیا دولت و خودروسازها حاضر به چشم پوشی از این سودهستن؟قطعا خیر و جواب سوال دوم که چرا این خودروسازها زیان میسازن البته روی گزارشات کدالی نه در عمل،چون شرکت های خودرویی چندین ساله به بهونه پیش فروش کردن خودرو با قیمتای پرت و بسیاز نازل گزارشات فروششون رو ارسال میکنن مثلا برای نمونه خودرویی که قیمت کارخونه ای ۲۳۰ میلیونی داره رو با قیمت ۵۳ میلیون رو کدال گزارش میکنن که اینطوری فروششون رو متاثر میکنه ولی درواقعیت این مابه اتلقاوت داره به جیب خودروساز و دلال میره با این قیمت های نازل که روی کدای میاد چون فروش تحت تاثیر قرار میگیره و هزینه های تولید بالا میره،بهای تمام شده ام میره بالا و نمیتونه هزینه ها رو پوشش بده لذا منجر به زیان سازی میشه که هدف نهایی دو خودروسازمونم همینه ،یعنی با همین شیوه چندین ساله دارن مسابقه میذارن برای زیان ساختن و اونی که زیان بیشتری میسازه،وام بیشتری ام عایدش میشه و این وسط حق کلی سهامدارم به خاطر قیمت گذاری دستوری و نامنصفانه به باد فنا میره…………..زیبا نیست؟؟

 3. سید محمد مجتبی موسوي

  بابا این ده سال میخواد ورشکسته بشه ولی نشده
  همه ی ما امیدواریم هر چه زودتر بشه . یقینا جان مردم و پول مردم مهم تر از اشتغال چند ده هزار نفر
  آرزوی به فنا رفتن خودرو سازی ایران رو هر ایرانی داره چون دست یه مشت دلال مفت خور سرمایه دار افتاذه که فقط به فکر خودشون و جیب شون هستند . حتی کارگرها هم از دستشون راضی نیست!