اسنپدراگون ایکس 65

اسنپدراگون ایکس ۶۵ معرفی شد؛ نخستین مودم ۵G با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه

کوالکام از چهارمین نسل مودم های ۵G خود رونمایی کرد. یکی از آن‌ها اسنپدراگون ایکس ۶۵ – Snapdragon X65 با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و دیگری، مدل ارزان‌تر X62 است.

دو مودم موبایلی اسنپدراگون ایکس ۶۵ و ایکس ۶۲ مبتنی بر ۳GPP Release 16 هستند که با عنوان فاز دو ۵G شناخته می‌شود. جالب اینکه کوالکام روی معماری آپدیت‌پذیر تاکید کرده است؛ این یعنی در آینده با به‌روزرسانی نرم افزاری، قابلیت‌های جدیدی به آن‌ها اضافه خواهد شد. چیزی شبیه به این را در پردازنده‌های گرافیکی آپدیت‌پذیر کوالکام دیده بودیم.

اسنپدراگون ایکس ۶۵ حداکثر سرعت دانلود ۱۰ گیگابیت بر ثانیه را با استفاده از پهنای باند چشمگیر ۱۰۰۰ مگاهرتزی ارائه می‌دهد. مودم ایکس ۶۲ اما دارای سرعت بیشینه ۴.۶ گیگابیت بر ثانیه و پهنای باند ۴۰۰ مگاهرتز است؛ البته باز هم از هر دو طیف ۵G یعنی باند زیر ۶ گیگاهرتز (sub-6) و موج میلی‌متری (mmWave) پشتیبانی می‌کند.

مودم 5g

مودم‌های X65 و X62 به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با آنتن جدید موج میلی‌متری QTM545 کار کنند. این آنتن، قدرت انتقال بیشتری دارد و از تمام فرکانس‌های موج میلی‌متری پشتیبانی می‌کند؛ حتی باند ۴۱ گیگاهرتزی n259 که تازه‌ترین آن‌هاست.

همچنین کوالکام نخستین فناوری تنظیم آنتن با هوش مصنوعی را خلق کرده است. این تکنولوژی در تشخیص نحوه‌ی به دست گرفتن گوشی توسط کاربر، تا ۳۰ درصد دقیق‌تر عمل می‌کند؛ چیزی که باعث سرعت بیشتر، پوشش بهتر و افزایش عمر باتری می‌شود.

باید به ۵G PowerSave 2.0 هم اشاره کنیم که قابلیت‌هایی مانند Connected-Mode Wake-Up Signal را به ارمغان می‌آورد. این به مودم اجازه می‌دهد مدت بیشتری در حالت استراحت باشد و فقط هنگام نیاز به کار بیفتد. همین امر تا حدود ۱۰ درصد مصرف انرژی را کاهش می‌دهد.

در نهایت می‌رسیم به Smart Transmit 2.0 که بهبود پوشش‌دهی و افزایش سرعت آپلود را در پی دارد؛ آن هم در حالی که انتشار امواج رادیویی را در حد مجاز حفظ می‌کند.

اسنپدراگون ایکس 65

کوالکام نمونه‌هایی از اسنپدراگون ایکس ۶۵ و ایکس ۶۲ را  به تولیدکنندگان تحویل داده است. احتمالا نخستین گوشی های مجهز به این دو مودم ۵G در اواخر سال ۲۰۲۱ عرضه خواهند شد. البته مصارف دیگری هم برای آن‌ها قابل انتظار است.

به گفته‌ی مدیرعامل منتخب کوالکام، اسنپدراگون X65 تجربه‌ی استفاده از گوشی های پریمیوم را متحول خواهد ساخت؛ ضمن اینکه درهای جدیدی را در عرصه‌ی اینترنت اشیای صنعتی، رایانش، شبکه‌های ۵G خصوصی و دسترسی به اینترنت بی‌سیم خواهد گشود. کریستیانو امون، دستیابی به این مودم ۱۰ گیگابیتی را یک نقطه عطف توصیف کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*