دولت بایدن

دولت بایدن نیز به دنبال اعمال محدودیت بر صادرات فناوری به چین است

به نظر می‌رسد سیاست آمریکا در قبال چین دست‌خوش تغییری نخواهد شد و دولت بایدن نیز قصد دارد تحریم‌های جدیدی علیه پکن اعمال کند.

رابطه تلخ بین آمریکا و چین در دو سال اخیر تنش‌ها فراوانی داشت و حاصل آن تحریم شدن هواوی در زمان دولت ترامپ و کم رنگ شدن اثرگذاری این کمپانی در بازار جهانی گوشی هوشمند بود. اخیرا شیائومی نیز به داشتن رابطه با ارتش دولت کمونیستی چین متهم شده که مانع از سرمایه گذاری کمپانی‌ها آمریکایی در آن می‌شود و می‌تواند عواقب بدی برای شیائومی به همراه داشته باشد.

با تغییر دولت و افتادن سکان هدایت ایالات متحده آمریکا به دستان جو بایدن، امید بود که آمریکا از موضع خود در قابل چین قدری کوتاه آید، اما با توجه به گزارش جدید رویترز مبنی بر تلاش دولت بایدن بر وضع محدودیت‌هایی برای صادرات برخی فناوری‌های حساس مشخص به کمپانی‌های چینی مشخص شد که خبری از تغییر نخواهد بود. این اطلاعات توسط یکی از اعضای بالارده پیش از تماس اخیر بایدن با شی جین پینگ، رییس جمهور چین و دبیر کل حزب کمونیست این کشور منتشر شدند.

با توجه به گزارش رویترز، دولت آمریکا از تعرفه‌های تجاری وضع شده فعلی در تعامل با چین عقب نشینی نخواهد کرد و قصد مشاوره و بررسی این موضوعات با متحدانش را دارد. دولت بایدن با این کار قصد دارد تا مانع از رسیدن فناوری‌های حساس آمریکایی به ارتش چین شود. گرچه برای هرگونه فرض درباره اقدامات احتمالی دولت جدید ایالات متحده علیه چین خیلی زود است، اما با قاطعیت می‌توان گفت تا توافق احتمالی بین طرفین در این درگیری تکنولوژیکی فاصله زیادی داریم.

ناگفته نماند جو بایدن پس از تماس خود با شی جین پینگ در گفتگو با سنا اظهار داشت که آمریکا اگر دست نجنباند چین حتی غذایشان را هم از آن‌ها خواهد گرفت. وی همچنین از چین به عنوان جدی‌ترین رقیب آمریکا نام برد و وعده پشت سر گذاشتن آن‌ها را داد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. یادمه موقع اعلام نتایج مجری چینی داشت بال در می آورد
    به چین رو بدی میخواد کل دنیا رو مستعمره ی خودش کنه…آمریکا مثل ایران مستعمره ی چین نمیشه،اون ایرانه مه مستعمره چین و روسیه ست
    انشاالله محدودیتهای بیشتری بذاره آمریکا برای این کشور کمونیست که دنیا رو به لجن کشیده با این مریضیش