تولید خودرو

تولید خودرو توسط خودروسازارن بزرگ داخلی در سال ۹۹ افزایش یافت

جدیدترین آمارهای منتشر شده مشخص می‌سازد که میزان تولید خودرو در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ با رشد قابل توجهی مواجه شده است.

بررسی آمارهای منتشر شده سامانه کدال نشان دهنده تولید ۹۰۰ هزار و ۷۱۴ دستگاه خودرو توسط خودروسازان بزرگ داخلی یعنی سایپا، ایران خودرو و پارس خودرو در سال ۱۳۹۹ است. این آمار مشخص می‌سازد که تولید خودرو نسبت به سال ۱۳۹۸ با رشد ۹.۳۳ همراه شده است.

بررسی آمارهای سامانه کدال نشان دهنده تولید ۴۸۰ هزار و ۳۸۸ دستگاه اتومبیل توسط شرکت ایران خودرو در سال ۱۳۹۹ است. بر اساس این آمارها تا انتهای اسفند سال گذشته ۳۴۶ هزار و ۵۷۵ دستگاه در گروه پژو، ۵۵ هزار و ۲۲۰ دستگاه در گروه سمند، ۱۳ هزار و ۳۰ دستگاه رانا و ۵۵ هزار و ۳۲۰ دستگاه دنا در شرکت ایران خودرو به تولید رسیده است.

در مدت مذکور، شرکت ایران خودرو همچنین ۹۴ دستگاه دانگ فنگ، چهار هزار و ۹۷۱ دستگاه هایما، ۴ هزار و ۷۹۴ دستگاه در گروه وانت و دیگر محصولات و ۱۸۱ دستگاه پژو ۲۰۰۸ را به تولید رسانده است. در آمار مذکور، تولید ۱۵۳ دستگاه تارا به عنوان خودروی نوبرانه گروه صنعتی ایران خودرو نیز به‌ چشم می‌خورد.

جمع تولیدات ایران خودرو در سال ۹۹ در مقایسه با سال ۹۸ (تولید ۳۹۳ هزار و ۸۱۲ دستگاه خودرو) نشان دهنده رشد ۲۱.۹۷ درصدی تولید خودرو در این شرکت است. از آنجایی که اعمال استانداردهای ایمنی و استانداردهای ۸۵ گانه جدید منجر به افزایش هزینه تولید پژو ۴۰۵ بنزینی می‌شد، دیگر تولید آن برای خودروساز صرف نداشت و از ۲۲ مرداد سال ۱۳۹۹ بعد از ۲۷ سال تولید این خودرو در شرکت ایران خودرو بنا بر تصمیم شورای عالی استاندارد متوقف شد.

میزان خودروهای تولید شده در شرکت سایپا در سال ۱۳۹۹

ب راساس آمارهای سامانه کدال، شرکت سایپا نیز در سال گذشته ۳۱۷ هزار و ۳۲۱ دستگاه خودرو شامل ۵۰ هزار و ۴۱۳ دستگاه خودرو در گروه پراید، ۳۲۶ هزار و ۹۳۹ دستگاه در گروه تیبا، ۱۰ دستگاه سراتو، ۱۲۴ دستگاه آریو، ۲۹۰ دستگاه چانگان CS35 و ۲۷ هزار و ۴۵۵ دستگاه وانت پراید (سایپا ۱۵۱) را به تولید رسانده است.

پارس خودرو و تولید خودرو در سال ۱۳۹۹

مطابق با آمارهای سامانه کدال مجموع تولیدات پارس خودرو در سال ۱۳۹۹ به ۱۰۳ هزار و ۵۵ دستگاه رسید. در مدت مذکور شرکت پارس خودرو موفق به ساخت ۲ هزار و ۹۶۳ دستگاه خودرو در خانواده رنو و ۳ هزار و ۹۴۷ دستگاه خودرو در خانواده برلیانس شده بود.

بر اساس آمارهای سامانه مذکور، در سال پیش ۲۳ هزار و ۷۰۳ دستگاه در گروه ایکس ۱۰۰ (پراید)، ۹ هزار و ۷۴۷ دستگاه کوییک معمولی، ۵۴ هزار و ۵۶۸ دستگاه در خانواده کیو ۲۰۰ و ۸ هزار و ۱۲۷ دستگاه در خانواده اس ۲۰۰ (ساینا) در شرکت پارس خودرو  ساخته شده است.

مجموع تولیدات این شرکت در سال ۱۳۹۹ در مقایسه با سال ۱۳۹۸ (تولید ۱۰۶ هزار و ۷۲ دستگاه خودرو) افت ۲.۸۴ درصدی را تجربه کرده است. بنا بر تصمیم شورای عالی استاندارد، تولیدات گروه پراید (به‌ جز سایپا ۱۵۱ یا همان وانت پراید که وزارت صنعت به‌ منظور برطرف کردن کمبودها در حوزه وانت خواستار تداوم تولید آن شده بود) از نخستین روزهای مرداد سال ۱۳۹۹ به علت ناتوانی در گذراندن استانداردهای ۸۵ گانه در دو گروه سایپا و پارس خودرو متوقف شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*