واردات تلفن همراه

میزان واردات تلفن همراه به ایران مشخص شد؛ رشد 20 درصدی واردات در سال ۹۹

طبق آمار منتشر شده توسط معاون فنی گمرک ایران، میزان واردات تلفن همراه به ایران و سهم هر برند موبایل اعلام شده است.

معاون فنی گمرک ایران از واردات 14 میلیون تلفن همراه به روش تجاری و مسافری در سال پیش به کشور خبر داد که این آمار مشخص می‌سازد حداقل سهم گوشی های اپل از این واردات 21 درصد بوده است. در جریان مصوبه قانون بودجه تغییرات حقوقی ورودی کالا با تأکید بر حذف نرخ 4200 تومانی برای محاسبه حقوق ورودی و محاسبه نرخ سامانه ای تی اس بانک مرکزی (نرخی نزدیک به بازار) در ارتباط با تلفن‌های همراه بالای 600 دلار هم مصوب شد که حقوق ورودی تلفن همراه به روش تجاری از 8 به 12 درصد افزایش پیدا کند. به دنبال این مصوبه که احتمالا بازار گوشی را در سال جاری تحت تأثیر قرار خواهد داد و در کنار اقلام دیگر قسمتی از درآمد گمرکی دولت را تأمین خواهد کرد، جدیدترین وضعیت واردات تلفن همراه از گمرک ایران پیگیری شد.

در ارتباط با این موضوع، مهرداد جمالی ارونقی معاون فنی گمرک ایران گزارش کاملی را از واردات تلفن همراه بر اساس اطلاعات آمار و پردازش اطلاعات گمرکی منتشر کرده است.

تلفن همراه

افزایش 69 درصدی واردات تلفن همراه از طرق تجاری

طبق این گزارش در 12 ماه سال ۱۳۹۹ نزدیک به 13 میلیون و 492 هزار دستگاه موبایل به ارزش بیش از 2 میلیارد و 436 میلیون دلار به روش تجاری وارد کشور شده که در مقایسه با سال 1398 حدود 20 درصد از نظر تعداد و 69 درصد از نظر ارزش افزایش داشته است. به معنای دیگر میزان واردات تلفن همراه در سال پیش از نظر تعداد 2 میلیون و 250 هزار دستگاه رشد کرده است.

این در حالی است که در سال 1398 نزدیک به 11 میلیون و 244 هزار دستگاه و به ارزش یک میلیارد و 442 میلیون دلار گوشی به کشور وارد شده بود. اما متوسط قیمت هر موبایل وارداتی در سال قبل حدود 180 دلار بوده که در مقایسه با متوسط هر دستگاه در سال 1398 که 128 دلار بود، حدود 52 دلار افزایش داشته است.

بیشترین واردات موبایل بر حسب تعداد دستگاه در سال پیش به ترتیب مربوط به دی ماه با 1 میلیون و 760 هزار دستگاه، اسفند 1 میلیون و 668 هزار دستگاه  و تیرماه با یک میلیون و 677 هزار دستگاه بوده است. کمترین میزان واردات نیز به فروردین ماه با 317 هزار دستگاه تعلق دارد. اما بیشترین واردات تلفن همراه از کشورهای چین و امارات متحده عربی بوده است.

افزایش واردات گوشی به دنبال مصرف دانش آموزان

بر اساس اعلام معاون فنی گمرک ایران، اصلی‌ترین دلایل افزایش واردات موبایل در مقایسه با سال 1398، نیاز به گوشی های هوشمند در منازل توسط دانش آموزان به علت شرایط آموزش مجازی مدارس، ناشی از اثرات بیماری کرونا و تعطیلی آموزشگاه‌ها و مدارس بوده است. برای نمونه‌ای دیگر از دلایل افزایش واردات می‌توان به مدت زمان کوتاه استفاده از موبایل به علت عمر کوتاه این وسیله اشاره کرد.

سهم 21 درصدی اپل از واردات

تلفن همراه

طی این گزارش سهم ارزشی و تعداد واردات موبایل در سال قبل بر اساس برندهای مختلف اعلام شد که مشخص ساخت سهم شرکت سامسونگ 44 درصد، شیائومی 21 درصد، هواوی 6 درصد، نوکیا 2 درصد و گوشی‌های دیگر نیز 2 درصد بوده است. همچنین سهم تعدادی واردات موبایل در برند سامسونگ 44 درصد، شیائومی 24 درصد، اپل 4 درصد، هواوی 7 درصد، نوکیا 14 درصد و برندهای دیگر 6 درصد بوده است.

در خصوص سهم تعداد مصرف در سال قبل به ترتیب گوشی های سامسونگ 53 درصد، شیائومی 28 درصد، هواوی 6 درصد، نوکیا 5 درصد و برندهای دیگر 2 درصد بوده است. تعداد موبایل‌های وارداتی به کشور طبق اطلاعات شرکت‌های تولید کننده تلفن همراه مانند هواوی، سامسونگ، نوکیا، شیائومی و اپل نزدیک به 15 میلیون و 66 هزار دستگاه است که با آمار رسمی واردات تجارت موبایل و واردات مسافری آن به تعداد 13 میلیون و 942 هزار دستگاه حدود 1 میلیون و 574 هزار دستگاه تفاوت دارد.

مجموع واردات گوشی از طرق تجاری و مسافری

معاون فنی گمرک ایران در ادامه با بیان این که علاوه بر واردات تلفن همراه به روش تجاری، واردات این دستگاه از طریق مسافر هم انجام شده است، عنوان کرد که در سال قبل 652 هزار دستگاه موبایل به روش مسافری وارد کشور شده است. بر همین اساس در مجموع کل واردات گوشی از طرق مسافری و تجاری به 14 میلیون و 144 هزار دستگاه افزایش پیدا کرده است که در مقایسه با سال 1398 حدود 900 هزار دستگاه کاهش داشته است.

واردات گوشی مسافری در سال 1398 بیش از 3 میلیون و 893 دستگاه بود که مشخص می‌سازد واردات گوشی از این طریق در سال گذشته نزدیک به 82 درصد کاهش داشته است. مهرداد جمال ارونقی در خصوص علت کاهش واردات گوشی مسافری در سال گذشته عنوان کرد که کاهش تردد مسافر به علت کرونا، اعمال قوانین سخت‌گیرانه در ثبت گوشی‌های مسافری و محدودیت تعدادی برای هر مسافر بر این جریان تأثیر گذار بوده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*