قیمت خودرو

مقایسه قیمت خودرو در ایران در ابتدا و انتهای دولت روحانی

در این مطلب قصد داریم قیمت خودرو در ابتدا و انتهای دولت روحانی را مقایسه کنیم تا ببینم دولت یازدهم و دوازدهم چه بلایی سر بازار خودرو آورد.

اکنون و با گذشت ۸ سال از فعالیت دولت حسن روحانی، فقدان یک سازوکار مناسب در قیمت‌گذاری خودرو منجر به آن شده که این صنعت دائما تحت تأثیر بازار قرار گرفته و افزایش ۸ برابری قیمت‌ها را تجربه کند. افزایش قیمت خودرو هیچ ارتباطی به تحریم‌ها ندارد و به مدیریت مجموعه مربوط می‌شود. «دولت روحانی از مدیران شایسته در این حوزه استفاده می‌کند و قیمت خودرو کاهش خواهد یافت.» این‌ اظهارات قسمتی از سخنان نوبخت مشاور اقتصادی رئیس جمهور در روزهای پراسترس انتخاب برای کسب رأی اعتماد مردمی بود که متأسفانه با پایان دولت روحانی هنوز عملی نشده و همچنان در حد یک وعده باقی مانده است.

نبود یک سازوکار مناسب در حوزه قیمت‌گذاری

البته علاوه بر اظهارات مذکور اعمال خصوصی‌سازی واقعی در صنعت خودرو، تولید خودروهای متنوع و باکیفیت به همراه برطرف شدن مشکلات تولید در این صنعت هم با تأکیدات فراوانی همراه بوده، اما اکنون و با گذشت ۸ سال از دولت روحانی همچنان صنعت خودرو از فقدان یک سازوکار مناسب در قیمت‌گذاری خودرو رنج می‌برد و مدیریت قیمت‌ها تنها در حد یک شعار باقی مانده است.

در اختیار نداشتن یک سازوکار مناسب در قیمت‌گذاری خودرو منجر به آن شده که این صنعت دائما تحت تأثیر اتفاقات بازار قرار گرفته و مدام با افزایش قیمت رو‌به‌رو شود. امروز نگاهی سطحی به وضعیت قیمت خودرو آن‌ هم در طول ۸ سال اخیر حاکی از آن است که مصرف‌کنندگان همچنان نگران تغییرات قیمتی بوده و بازار هم به جای کاهش قیمت خودرو همچنان روند رو به رشد را تجربه می‌کند.

به هر ترتیب با وجود وعده‌های دور از باور روحانی و رأی جمع کن‌هایش نه تنها قیمت خودرو در طول این ۸ سال کمتر نشده، بلکه رکوردهای تازه‌ای را در جهش قیمت خودرو در سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم. قیمت خودروهای ساخت داخل در سال ۱۴۰۰ در مقایسه با قبل از روی کار آمدن دولت روحانی ۸ برابر شده است. برای نمونه قیمت پراید ۱۳۲ به ۱۱۲ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. سمند سورن از ۳۳ میلیون تومان به ۲۴۸ میلیون تومان رسیده و پژو ۴۰۵ هم که نزدیک به ۲۶ میلیون تومان قیمت داشته به ۱۹۰ میلیون تومان رسیده است.

قیمت خودرو از سال ۱۳۹۲ تا به امروز

نوع خودرو قیمت خودرو در ۱۳۹۲ قیمت خودرو در ۱۴۰۰
پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۵۷ میلیون تومان ۳۹۸ میلیون تومان
پژو ۴۰۵ ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ۱۹۰ میلیون تومان
پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ۳۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ۲۰۳ میلیون تومان
پژو ۲۰۶ تیپ ۵ ۳۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ۲۵۸ میلیون تومان
پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۵۷ میلیون تومان ۳۹۸ میلیون تومان
تیبا ۲۱ میلیون تومان ۱۲۷ میلیون تومان
پراید ۱۱۱ ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ۱۳۰ میلیون تومان
پژو پارس سال ۳۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ۲۲۰ میلیون تومان
مزدا ۳ ۱۰۵ میلیون تومان ۸۷۶ میلیون تومان
سمند ال ایکس ۲۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان ۱۹۳ میلیون تومان
تندر ۹۰ ۳۶ میلیون تومان ۳۳۲ میلیون تومان
سمند سورن ۳۳ میلیون تومان ۲۴۸ میلیون تومان
پژو ۲۰۶ صندوق دار مدل V8 ۳۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان ۲۴۷ میلیون تومان
سوزوکی ویتارا اتوماتیک ۱۲۷ میلیون تومان ۹۶۰ میلیون تومان

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*