کاهش عمر خودرو

۱۱ اشتباهی که باعث کاهش عمر خودرو می‌شود

در میان رانندگان اشتباهات رایجی وجود دارد که منجر به کاهش عمر خودرو می‌شود. ما در این مطلب به ۱۱ مورد از این اشتباهات اشاره خواهیم کرد.

رانندگان یک‌سری عادت‌های اشتباهی دارند که انجام آن‌ها در طولانی مدت می‌تواند باعث کاهش عمر خودرو شود؛ اما ترک آن‌ها عمر خودرو را به شکل چشم‌گیری افزایش می‌دهد. ما در این مقاله به ۱۱ مورد از اشتباهات رایج میان رانندگان اشاره خواهیم کرد.

مهم‌ترین اشتباهات منجر به کاهش عمر خودرو

۱- فشردن پدال ترمز اتومبیل در زمان عبور از روی دست‌اندازها

کاهش عمر خودرو

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که در اکثر رانندگان به چشم می‌خورد فشردن پدال ترمز در زمان عبور از دست‌انداز است. این اقدام موجب ورود فشار حداکثری به اکسل، سیستم ترمز و سیستم فنربندی می‌شود. برای عبور صحیح از دست‌انداز باید پیش از رسیدن به دست‌انداز سرعت خود را پایین بیاورید تا در هنگام رد شدن از روی آن از نگه داشتن پدال ترمز بی‌نیاز شوید.

۲- کشیدن ترمز دستی بدون فشردن کلید آن

کاهش عمر خودرو

اگر شما ترمز دستی اتومبیل را بدون آن که کلید آن را فشار دهید بکشید، این کار منجر به ورود فشار حداکثری به سیم ترمز می‌شود و همچنین باعث خراب شدن چرخ دنده‌های آن می‌شود.

۳- عدم تعویض به موقع روغن گیربکس

کاهش عمر خودرو

روغن گیربکس یا همان روغن واسکازین خودرو همانند سایر روغن‌های خودرو باید به موقع تعویض شود.برای فهمیدن زمان مناسب تعویض آن باید به گیربکس اتومبیل، نوع روغن و شرایط کارکرد آن توجه کرد. در صورتی که روغن گیربکس سر وقت تعویض شود گیربکس سلامت می‌ماند و کارکرد آن بهتر می‌شود.

۴- تعویض فیلتر روغن به صورت یک‌بار در میان

کاهش عمر خودرو

بعضی از دارندگان خودرو فیلتر روغن را به صورت یک مرتبه در میان تعویض می‌کنند و حتی بدتر از آن فیلترهای روغن غیر استاندارد خریداری می‌کنند. این دسته از افراد باید آگاه باشند که تعویض یک‌بار در میان فیلتر باعث می‌شود که فیلتر فرآیند تصفیه را به درستی انجام ندهد و چنانچه این فرآیند به روش صحیح انجام نشود، آسیب‌های غیر قابل جبرانی به موتور وارد خواهد شد.

۵-  گرم کردن اتومبیل به صورت درجا و به مدت طولانی

گرم کردن ماشین به صورت درجا و برای مدت طولانی باعث می‌شود که منبع اگزوز بیش از اندازه گرم شود و این گرما به موتور خودرو انتقال پیدا کند. در روزهای سرد مانند فصل زمستان لازم است که خودرو یک دقیقه درجا کارکند و بعد از طی کردن چند کیلومتر با حداقل سرعت، خودرو گرم خواهد شد.

۶- پایین آوردن شیشه اتومبیل به جای کولر گرفتن در اتوبان

گزارشی که در مجله Auto Crose انگلستان منتشر شده بیان‌گر این موضوع است که مصرف سوخت خودرویی که کولر آن در اتوبان روشن است و روی درجه یک قرار دارد از اتومبیلی که شیشه راننده آن به اندازه ۴۰ درصد باز است کمتر است. بنابراین در هنگام رانندگی در اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها بهتر است که کولر خودرو را روشن کنید و شیشه‌ها را پایین نیاورید.

۷- خلاص نکردن دنده هنگام توقف پشت چراغ قرمز یا ترافیک

کاهش عمر خودرو

اگر راننده بدون خلاص کردن دنده در پشت چراغ قرمز یا در ترافیک توقف کند، گیربکس و دوشاخه کلاچ تحت فشار حداکثری قرار می‌گیرند.

۸- فشردن کلاچ و پدال ترمز به صورت همزمان برای متوقف کردن خودرو

یکی از عادت‌های اشتباهی که باعث کاهش عمر خودرو می‌شود گرفتن کلاچ و ترمز به منظور متوقف کردن خودرو است. این عمل منجر به افزایش متراژ ترمز می‌شود، زیرا هنگامی که کلاچ درگیر می‌شود، از ترمز موتور هم استفاده می‌شود و هنگامی که ترمز و کلاچ به طور همزمان فشرده می‌شود، خودرو دیرتر متوقف می‌شود. به همین خاطر بهتر است که ترمز را فشار داده و پیش از این که خودرو دچار لرزش شود کلاچ را فشار دهید.

۹- در لاین سرعت با سرعت پایین حرکت کردن و بالعکس

بسیاری از افراد در لاین سرعت با سرعت پایین حرکت می‌کنند و تعداد دیگری از افراد در لاین‌های کناری با سرعت بالا حرکت می‌کنند؛ هر دوی این کارها منجر به ایجاد حوادث خطرناک و کشنده می‌شود.

۱۰- استفاده از آب لوله‌کشی برای رادیاتور

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که میان رانندگان وجود دارد و باعث کاهش عمر خودرو می‌شود ریختن آب لوله‌کشی در رادیاتور است. در واقع چنین کاری باعث می‌شود که در واتر پمپ، موتور و رادیاتور رسوبات زیادی ایجاد شود و حتی می‌تواند باعث شود که واشر سر سیلندر بسوزد. به همین خاطر و برای جلوگیری از سوختن واشر سر سیلندر بهتر است که ابتدا آب را بجوشانید و پس از سرد شدن آن را دوباره بجوشانید تا آب سالم‌تری را به رادیاتور انتقال دهید. توجه داشته باشید که آب‌های باقی مانده در ته ظرفی که آب را در آن می‌جوشانید به داخل رادیاتور ریخته نشود.

۱۱- استفاده از آب لوله کشی در منبع شیشه‌شور خودرو

ریختن آب لوله کشی در منع شیشه‌شور باعث می‌شود که رسوبات زیادی در نازل، شلنگ‌ها و پمپ آب خودرو به وجود بیاید. برای جلوگیری از ایجاد رسوبات زیاد در پمپ آب خودرو هم می‌توانید از روش جوشاندن آب استفاده کنید و هم می‌توانید به خرید مایع‌های موجود در بازار بپردازید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*