یک ماهی مرموز با لامپی در جلوی سرش در ساحل کالیفرنیا پیدا شد

یک ماهی مرموز با لامپی در جلوی سرش در ساحل کالیفرنیا پیدا شد

به تازگی ماهی مرموز و عجیبی که معمولا در چند صد متری اعماق اقیانوس‌ها زندگی می‌کند، کنار ساحلی در کالیفرنیای آمریکا پیدا شده است. یکی از مشخصه‌های این جاندار، ظاهر غیر معمولش است.

کشف یک ماهی مرموز با قسمت لامپ مانندی که در جلوی سرش قرار گرفته اخیرا خبرساز شده است. این نوع ماهی‌ها با نام قلابچه ‌ماهی (anglerfish) شناخته می‌شوند و معمولا محل زندگی آن‌ها صدها متر پایین‌تر از سطح آب اقیانوس‌هاست. با این حال ساکنان ساحلی در کالیفرنیای آمریکا از پیدا شدن لاشه ماهی مورد نظر در این محل غیر منتظره خبر داده‌اند.

قلابچه ماهی بیشتر شبیه به کابوس‌های ما در مورد ماهی‌های عجیب و غریب اعماق اقیانوس شباهت دارد. همان‌طور که اشاره شد، کم پیش می‌آید که این جاندار در محیطی غیر از اعماق اقیانوس‌ها دیده شود، با این وجود در هفته‌های گذشته، بن استس (Ben Estes)، ماهیگیری که در پارک ایالتی کریستال کو (Crystal Cove) کالیفرنیا مشغول تفریح بود بدن دست نخورده این قلابچه ماهی را پیدا کرد.

یک ماهی مرموز با لامپی در جلوی سرش در ساحل کالیفرنیا پیدا شد

کارکنان پارک ایالتی می‌گویند که کشف این ماهی مرموز در دنیای واقعی و بدون هیچ آسیبی باید اتفاقی بسیار نادر باشد و تا به این لحظه هنوز مشخص نیست که چگونه لاشه آن به محل مورد نظر در ساحل رسیده است. به گفته دانشمندان، قلابچه ماهی معمولا در عمق ۹۱۴ متری اقیانوس زندگی می‌کند و تاکنون ۲۰۰ گونه مختلف از این ماهی‌ها کشف شده‌اند. بررسی‌ها نشان داده که ماهی کشف شده در ساحل کالیفرنیا باید از نوع ماهی فوتبالی پاسیفیک (Pacific football fish) باشد.

ماهی مرموز ساحل کالیفرنیا

همان‌طور که از تصاویر پیداست، دندان‌های ماهی کشف شده در کریستال کو بسیار تیز و ترسناک هستند و در قسمت بالای سر موجود هم شاخه‌ای وجود دارد که در انتهای خود، نوعی لامپ طبیعی را نگه داشته است. شاید در نگاه اول تصور کنید که قلابچه ماهی از این لامپ برای دیدن محیط اطراف استفاده می‌کند، اما باید گفت که برخلاف تصور ما، این قسمت از بدن جاندار به عنوان نوعی تله طبیعی عمل می‌کند و با درخشش خود در تاریکی اعماق اقیانوس، ماهی‌های ضعیف‌تر و شکارهای قلابچه ماهی را به سمت این جاندار مخوف جذب می‌کند.

یک ماهی مرموز با لامپی در جلوی سرش در ساحل کالیفرنیا پیدا شد

اگر فیلم معروف «در جستجوی نمو» (Finding Nemo) را دیده باشید، در بخشی از ماجرا یک نمونه از ماهی مرموز کشف شده در ساحل کالیفرنیا به نمایش گذاشته می‌شود که با نور قسمت بالایی سر خود، طعمه‌ها را جذب می‌کند.

روشی عجیب برای تولید مثل

البته شگفتی‌های ماهی عجیب و غریب مورد نظر به همین جا ختم نمی‌شوند. در بهترین حالت ممکن نوع ماده ماهی فوتبالی پاسیفیک تا طول ۶۰ سانتی‌متر رشد می‌کند، اما در کمال شگفتی، نوع نر این جاندار بیشتر از ۲.۵ سانتی‌متر بزرگ نمی‌شود! نحوه تولید مثل این گونه از قلابچه ماهی‌ها به صورتی بوده که گونه نر همانند یک انگل جنسی خود را با استفاده از دندان‌هایش به گونه ماده وصل می‌کند. این فرآیند تا زمانی که نوع نر به صورت کامل جذب بدن ماده شود، ادامه پیدا می‌کند و در نهایت، عمل تولید مثل تکمیل می‌شود.

یک ماهی مرموز با لامپی در جلوی سرش در ساحل کالیفرنیا پیدا شد

به گزارش خبرنگاران، ماهی مرموز کشف شده در کریستال کو در نهایت به موزه تاریخ طبیعی لس آنجلس آمریکا منتقل می‌شود تا به بخشی از کلکسیون موزه تبدیل شود. کارکنان پارک ملی کریستال کو می‌گویند که دیدن چنین موجود عجیب و غریبی به ما نشان می‌دهد که شگفتی‌های بی‌نظیری در زیر آب‌های مناطق حفاظت شده ایالت کالیفرنیا قرار گرفته‌اند. در واقع این شگفتی‌ها هنوز به صورت کامل برای دانشمندان آشکار نشده‌اند و محققان از طریق بررسی نمونه‌هایی مانند قلابچه ماهی اخیر، به دنبال پرده‌برداری از اسرار حیات وحش هستند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

  1. حدس میزنم با شهاب سنگی چیزی از جو وارد دریا شده