خودرو ناقص

ایران خودرو و سایپا ۹ هزار خودرو ناقص در بهار امسال تولید کردند

آمار منتشر شده از تولید و فروش محصولات شرکت‌های ایران خودرو و سایپا مشخص می‌سازد که این شرکت‌ها در بهار امسال ۹۰۰۰ خودرو ناقص تولید کرده‌اند.

آمار منتشر شده مشخص می‌سازد که در سه ماهه آغازین امسال مجموعا ۱۷۸ هزار و ۸۹۹ دستگاه اتومبیل در شرکت‌های خودروسازی ایران خودرو و سایپا به تولید رسیده است که ۱۶۹ هزار و ۲۸۲ دستگاه از این تعداد فروخته شده است.

با تفریق این دو سری عدد مشخص می‌شود که این دو شرکت بزرگ خودروسازی ۹۶۱۷ دستگاه از محصولات خود را در بهار سال جاری برای فروش به بازار عرضه نکرده‌اند. در واقع با توجه به این آمار مشخص می‌شود که ۹۶۱۷ خودرو ناقص توسط شرکت‌های سایپا و ایران خودرو در سال قبل به تولید رسیده است.

تولید ۷۶۳۹ خودرو ناقص در ایران‌ خودرو

خودرو ناقص

بر اساس آمار منتشر شده، از آغاز امسال تا انتهای خرداد ۶۷ هزار و ۵۳۷ دستگاه از انواع پژو البته به غیر از پژو ۲۰۰۸ در ایران خودرو به تولید رسیده است که از این تعداد ۶۸ هزار و ۹۳۸ دستگاه به فروش رسیده است. علاوه بر این ۹۱۴۵ دستگاه از انواع سمند در شرکت ایران خودرو به تولید رسیده که ۸۷۴۲ دستگاه از این تعداد به بازار عرضه شده است.

گروه خودروسازی ایران خودرو در همین مدت زمان ۱۱ هزار و ۸۲۴ دستگاه دنا، ۶۹۹۲ دستگاه رانا و ۵۹۵ دستگاه تارا به تولید رسانده است که از این تعداد ۹۲۵۰ دستگاه دنا، ۱۳۱۵ دستگاه رانا و دو دستگاه تارا برای فروش وارد بازار شده است.

علاوه بر این ایران خودرو در زمینه مونتاژ نیز چندان پرکار نبوده و در سه ماهه آغازین امسال ۱۱۱۹ دستگاه هایما را به تولید رسانده که از این تعداد ۱۲۸۹ دستگاه به فروش رسیده است، این در صورتی است که ایران خودرو در مدت مذکور خودرو دانگ فنگ تولید نکرده و تنها یک دستگاه از این خودرو را به فروش رسانده است.

همچنین شرکت ایران خودرو وانت آریسان از اتومبیل‌های ساخت خود و پژو ۲۰۰۸ را از اتومبیل‌های مونتاژی در بهار ۱۴۰۰ تولید نکرده است. این آمار مشخص می‌سازد که میزان خودروهای تولید شده در ایران خودرو در سه ماهه ابتدایی سال جاری ۹۷ هزار و ۲۳۰ دستگاه بوده است که از این میزان ۸۹ هزار و ۵۳۷ دستگاه برای فروش روانه بازار شده و ۷۶۹۳ دستگاه ناقص مانده و به پارکینگ این شرکت وارد شده است.

لازم به ذکر است که ایران خودرو سرانجام در شنبه این هفته از نسخه آزمایشی برقی تارا پرده برداشت،. این در صورتی است که مدیرعامل ایران خودرو تا پیش از این قول داده بود که در امسال ۵۰ هزار دستگاه تارا در این شرکت به تولید برسد و همچنین از تیرماه نیز تولید این اتومبیل با جعبه دنده اتوماتیک آغاز شود. در سه ماهه ابتدایی امسال ۵۹۵ دستگاه تارا در ایران خودرو به تولید رسید که از این تعداد دو دستگاه تجاری‌‌سازی شده است.

تولید ۱۹۲۴ خودرو ناقص در سایپا

خودرو ناقص

میزان خودروهای تولید شده توسط شرکت سایپا در سه ماه نخست امسال ۸۱ هزار و ۶۶۹ دستگاه بوده که ۷۹ هزار ۷۴۵ دستگاه از این تعداد فروخته شده و با توجه به این موضوع مشخص می‌شود که سایپا در بهار سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۹۲۴ دستگاه خودرو ناقص تولید کرده است. علاوه بر این در سه ماهه آغازین امسال شرکت سایپا از آنجایی که تولید پراید را متوقف کرده تنها وانت پراید را به تولید رسانده است.

شرکت سایپا در همین مدت زمان ۶۱۲۰ دستگاه وانت پراید، ۷۱ هزار دستگاه از انواع تیبا و ۳۸۷۰ دستگاه شاهین به تولید رسانده که از این تعداد ۷۴۳۹ دستگاه پراید وانت، ۶۸ هزار و ۱۲۲ دستگاه از انواع تیبا و ۳۸۱۹ دستگاه شاهین برای فروش به بازار عرضه شده است.

علاوه بر این شرکت سایپا ۳۶۲ دستگاه چانگان، یک دستگاه پراید، یک دستگاه آریو و یک دستگاه سراتو تولید شده در سال‌‌های گذشته را در امسال تکمیل و به فروش رسانده است. از این آمار می‌توان نتیجه‌گیری کرد که در سه ماه نخست سال جاری میزان تولید وانت پراید‌ها و محصولات پژو از میزان فروش آن‌ها کمتر بوده که این مسئله مشخص می‌سازد که در همین مدت زمان تعدادی از اتومبیل‌های ناقص این خودروها تکمیل شده و برای فروش به بازار عرضه شده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*