فناوری 5G

نخستین سالروز ورود فناوری ۵G به ایران توسط ایرانسل

اول مرداد ۱۴۰۰ به عنوان نخستین سالروز ورود فناوری ۵G به ایران توسط ایرانسل محسوب می‌شود. این اپراتور طی یک سال گذشته توانست ۷ سایت ۵G را در نقاط مختلف ایران راه‌اندازی کند.

اپراتور ایرانسل در مرداد ۱۳۹۹ برای اولین بار فناوری ۵G را در ایران عرضه کرد و طی یک سال اخیر توانست ۷ سایت تجاری ۵G خود را در ۴ شهر تهران، مشهد، شیراز و کیش راه‌اندازی کند. این سایت‌ها در حال حاضر به تمام مشترکان ایرانسل در این مناطق خدمات ارائه می‌دهند.

ایرانسل توانست در جدیدترین تست‌های سرعت روی شبکه واقعی و تجاری ۵G سرعت دانلود حدود ۴ گیگابیت بر ثانیه را به ثبت برساند. از مهم‌ترین کاربردهای فناوری ۵G نیز می‌توان به سرعت بالاتر، پایداری بیشتر و ضریب تاخیر کمتری نسبت به نسل‌های قبلی، هوشمندسازی صنایع و زندگی روزمره اشاره کرد.

جزئیات ورود فناوری ۵G به ایران توسط ایرانسل

اپراتور ایرانسل طی همکاری با مراکز دانشگاهی داخلی و شرکت‌های معتبر بین‌المللی از سال ۱۳۹۵ روی فناوری نسل پنجم تلفن همراه مطالعات خود را شروع کرد و موفق شد در سال ۱۳۹۶ برای اولین بار در کشور مدلی از شبکه کامل ۵G را با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مورد آزمایش قرار دهد.

اولین سایت تجاری ۵G نیز در اول مرداد ۱۳۹۹ برای اولین بار در کشور توسط اپراتور ایرانسل طی همکاری با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه‌اندازی شد. همچنین این سایت توسط رئیس‌جمهوری و در حاشیه جلسه هیئت دولت به شکل آنلاین افتتاح گردید. در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۹۹ نیز دومین سایت جاری ۵G ایران و ایرانسل در ساختمان مرکزی این اپراتور با حضور خبرنگاران و توسط دکتر بیژن عباسی آرند، مدیرعامل ایرانسل معرفی شد.

سومین سایت تجاری نسل پنج ایران و ایرانسل نیز در تایخ ۲۱ آبان ماه سال گذشته به عنوان اولین سایت outdoor نسل پنج در دانشگاه تربیت مدرس راه‌اندازی شد و در دسترس کاربران قرار گرفت. اپراتور ایرانسل در ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ نیز چهارمین سایت تجاری نسل پنج ایران را در بوستان آب و آتش تهران (پل طبیعت) با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرعامل ایرانسل در غرفه ایرانسل در نمایشگاه اینترنت اشیا به شکل آنلاین راه‌اندازی کرد و کاربران توانستند بلافاصله از خدمات آن بهره‌مند شوند.

فناوری 5G

اپراتور ایرانسل در سوم اسفند ۹۹ پنجمین سایت ۵G ایران و خود را در محوطه باز شهرداری شیراز با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) و مدیرعامل ایرانسل راه‌اندازی کرد. ششمین سایت تجاری ۵G این اپراتور نیز در تاریخ سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹ در جزیره کیش با حضور معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش و مدیرعامل ایرانسل راه‌اندازی گردید.

سرانجام در تاریخ چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹ هفتمین سایت ۵G ایرانسل در محوطه باز دانشگاه فردوسی مشهد و با حضور معاون استاندار خراسان رضوی و مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) منطقه شمال شرق و مدیرعامل ایرانسل افتتاح شد و زائران و مجاوران آستان قدس رضوی و پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد توانستند از خدمات آن بهره‌مند شوند.

همچنین در هشتمین ماه ارائه خدمات نسل پنجم تلفن همراه در ایران توسط ایرانسل، اپراتور همراه اول نیز به حوزه فناوری ۵G ورود پیدا کرد و موفق شد اولین سایت ۵G خود را در ۴ اسفند ۹۹ در مشهد مقدس افتتاح کند و در حال حاضر این اپراتور در سه شهر تهران، مشهد و قم از پنج سایت ۵G بهره می‌برد.

گفتنی است اپراتور ایرانسل در جدیدترین تست‌هایی که روی شبکه ۵G واقعی و تجاری به انجام رسانده توانست رکورد سرعت دانلود نزدیک به ۴ گیگابیت بر ثانیه را به ثبت برساند. علاوه بر این که ایرانسل به دنبال گسترش پوشش شبکه ۵G در سراسر ایران است، این اپراتور از ابتدای سال ۹۹ طی همکاری با مراکز معتبر دانشگاهی در راستای بومی‌سازی فناوری‌های ارتباطی مطالعه روی فناوری ۶G یا همان نسل ششم تلفن همراه را نیز شروع کرده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*