تولید آب از هوا

پروژه تولید آب از هوا توسط امارات به زودی به اجرا می‌رسد

امارات قصد دارد پروژه تولید آب از هوا را در ماه اکتبر ۲۰۲۱ به اجرا برساند. با این پروژه رطوبت هوا به آب آشامیدنی ارزان برای مصارف عمومی تبدیل خواهد شد.

یکی از جدیدترین برنامه‌های امارات متحده عربی تبدیل رطوبت هوا به آب آشامیدنی برای مصارف عمومی است که در این پروژه از فناوری جدید بدون کربن با ۱۰۰ درصد انرژی تجدیدپذیر استفاده خواهد شد.

جزئیات تولید آب از هوا توسط امارات

تولید آب از هوا

امارت در این پروژه از دستگاه‌های رطوبت‌گیر بسیار قدرتمند خورشیدی استفاده خواهد کرد که قادر به استخراج روزانه ۶ هزار و ۷۰۰ لیتر آب هستند. این پروژه در ماه اکتبر در کنار فرودگاه اصلی ابوظبی نصب خواهد شد تا با بهره‌گیری از انرژی خورشیدی سازگار با محیط زیست بتوانند از هوای مربوط امارات بدون وقفه آب آشامیدنی تولید کنند.

در این پروژه حدود ۲۰ دستگاه رطوبت‌گیر قدرتمند در شرایطی که آب و هوای محلی در ۲۶ درجه سانتی‌گراد و رطوب حدود ۶۰ درصد باشد، می‌توانند روزانه ۶۷۰۰ لیتر آب شیرین را به تولید برسانند. روند آزمایشی این پروژه در اکتبر سال جاری به اجرا خواهد رسید و در صورتی که این طرح با موفقیت اجرایی شود، سایر دستگاه‌ها به شکل کامل در شهر مسکونی مصدر نصب خواهد شد.

تولید آب از هوا

این دستگاه‌ها برای فعال شدن فقط از برق استفاده می‌کنند و پس از بررسی میزان رطوبت و دمای هوا و همچنین محاسبه میزان افزایش دمای لازم برای رسیدن به نقطه تقطیر می‌توانند هوا را از سیستم فیلتر خود عبور داده تا گرد و غبار آن را از بین ببرند. در ادامه هوا را متراکم و به آب تبدیل خواهند کرد. پس از این که آب تهیه شده از اتاق معدنی‌سازی رد شد، این آب در معرض نور فرابنفش قرار خواهد گرفت تا خالص بودن آن مشخص شود. سرانجام پس از این که دستگاه آب را به بهترین کیفیت رساند، فرایند خنک‌سازی و آماده مصرف انجام می‌شود. استفاده از این آب از بطری‌های آب معدنی ۶ برابر ارزان‌تر اعلام شده است.

تولید آب از هوا

گفتنی است پروژه تولید آب از هوا توسط شرکت فناوری‌های آب Aquovum واقع در آمریکا طی مشارکت موسسه مصدر و دانشگاه علم و صنعت خلیفه در ابوظبی به اجرا رسیده است. کارشناسان نیز در خصوص این پروژه اعلام کردند فناوری بدون کربن باعث کاهش وابستگی امارات به نمک‌زدایی از آب دریا و واردات گران‌قیمت بطری‌ها آب خواهد شد. از آنجایی که امارات یکی از گرم‌ترین آب و و هوای کره زمین را دارد، چنین پروژه‌هایی می‌تواند این کشور را از مشکلات خشکی و بی آبی رهایی ببخشد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. خاک را به هنر کیمیا کنیم
    هنر نزد ایرانیان است و بس