صنعت خودرو ترکیه

درآمد صنعت خودرو ترکیه هزار برابر خودروسازان ایرانی است

طی هفت ماه گذشته، شرکت‌های خودروسازی ترکیه ۵.۵ میلیارد دلار خودرو صادر کردند و درآمد صنعت خودرو ترکیه از درآمد خودروسازان ایرانی هزار برابر بیشتر بوده است.

تازه‌ترین اخبار منتشر شده حاکی از آن است که شرکت‌های خودروسازی ترکیه ۵.۵ میلیارد دلار خودرو طی ۷ ماه وارد بازار جهانی کرده‌اند. این عدد از درآمد حاصل از صادرات شرکت‌های خودروسازی ایران ۱۰۰۰ برابر بیشتر بوده و همچنین از درآمد نفتی ایران در سال پیش نیز ۴.۵ برابر بیشتر است.

مطابق با داده‌های منتشر شده،‌ شرکت‌های خودروسازی ترکیه از ماه ژانویه تا جولای سال جاری به بیش از ۱۰۰ کشور،‌ مناطق خودمختار و آزاد خودرو صادر کرده‌اند. در این مدت زمان خودروسازان ترکیه‌ای ۱۶ میلیارد و ۳۷۶ میلیون و ۶۹۱ هزار دلار خودرو به بازار جهانی صادر کرده‌اند. بخش خودروسازی ترکیه مجموعا ۳۳.۷ درصد از صادرات کل این کشور را تشکیل می‌دهد.

این میزان نسبت به همین مدت زمان در سال پیش با رشد ۸ برابری همراه شده و فروش ۵ میلیارد و ۵۱۴ میلیون و ۹۷ هزار دلار را تجربه کرده است. بیشترین صادرات در هفت ماه سال جاری به فرانسه صورت گرفته است. میزان صادرات به این کشور ۹۸۳ و ۶۰۸ هزار دلار بوده است که در مقایسه با همین مدت زمان در سال قبل با رشد ۱۸.۵ درصدی همراه شده است.

ترکیه بیشترین صادرات خودرو را به چه کشورهایی انجام داده است؟

پس از فرانسه بیشترین صادرات به ترتیب با رقم‌هایی برابر با ۴۳۴ میلیون ۱۶۸ هزار دلار، ۵۱۱ میلیون و ۷۶۴ هزار دلار، ۴۷۰ میلیون و ۶۸۰ هزار دلار، ۴۶۰ میلیون و ۵۸۲ هزار دلار، ۲۸۴ میلیون و ۵۸۹ هزار دلار، ۲۳۴ هزار میلیون و ۷۸۷ هزار دلار، ۱۹۷ میلیون و ۳۷۴ هزار دلار و ۱۷۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار به کشورهای ایتالیا، آلمان،‌ اسپانیا، بریتانیا، لهستان، مصر، اسلوونی و آمریکا صورت گرفته است.

لازم به ذکر است که صادرات خودرو به کشورهای مولداوی، عراق،‌ فرانسه، لبنان ، تونس و ژاپن با رشد ۱۰۰ درصدی همراه شده است.

مقایسه درآمد حاصل از صادرات خودروسازان ترکیه با ایران

این در شرایطی است که گمرک ایران درآمد حاصل از صادرات شرکت‌های خودروسازی ایرانی را در سال قبل را ۵.۷ میلیون دلار اعلام کرده است. طبق گفته گمرک، مجموع صادرات شرکت‌های ایرانی طی سال پیش ۱۳۰۰ دستگاه بوده که ارزش آن‌ها برابر با ۵ میلیون و ۷۲۲ هزار و هفت دلار بوده است.

از طرفی دیگر سازمان برنامه بودجه درآمد حاصل از نفت ایران طی سال قبل را ۱.۲ میلیارد دلار اعلام کرده است که این مسئله مشخص می‌سازد درآمد صنعت خودرو ترکیه طی هفت ماه از درآمد نفتی ایران ۴.۵ برابر بیشتر بوده است.

آغاز توسعه صنعت خودرو ترکیه از دهه هفتاد

خودروسازی ترکیه یکی از سه شاخه اصلی صنعت این کشور است. نخستین شرکت‌های خودروسازی ترکیه در سال  ۱۹۵۴ و با افتتاح کارخانه جیپ آغاز به کار کردند. شرکت ماشین ترک، تولید خودرو را با مراد ۱۲۴ و در سال ۱۹۶۸ آغاز کرده است. صنعت خودرو ترکیه در دهه هفتاد و با آغاز به کار شرکت‌هایی نظیر کارسان، اوتویول و اویاک رونق چشم‌گیری را به خود دید و توسعه خود را کلید زد. لازم به ذکر است که ترکیه تأمین سرمایه مورد نیاز برای تولید خودرو را از طریق شرکت‌های معتبر جهان انجام می‌دهد و قصد دارد نخستین خودرو تمام برقی ساخت خود را که در سال ۲۰۱۹ معرفی شد در سال جاری به عنوان خودرو ملی ترکیه روانه بازار کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*