پیش فروش سایپا

پیش فروش سایپا تا تعیین تکلیف مصوبه جدید شورای رقابت متوقف می‌شود

قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت پیش فروش سایپا تا تعیین تکلیف مصوبه جدید شورای رقابت متوقف می‌شود و محصولات این شرکت فقط در قالب فروش فوق‌العاده عرضه خواهند شد.

شورای رقابت در ابتدای شهریور سال ۱۴۰۰ مصوبه جدیدی را به تصویب رساند که طبق آن خریداران در بخشی از خودرو با پیش‌پرداخت سهیم خواهند شد و خودروسازان نیز حق پیش فروش خودروهایی که قیمت آنها تعیین نشده باشد را ندارند. مصوبه‌ای که که واکنش خودروسازان را به همراه داشت و در همین راستا قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت پیش فروش سایپا تا تعیین تکلیف این مصوبه شورای رقابت متوقف خواهد شد.

جزئیات توقف پیش فروش سایپا

متن مصوبه شورای رقابت در مورد سهیم شدن خریداران در بخشی از قیمت خودرو که در ابتدای شهریورماه تصویب شد به شرح زیر است:

چنانچه مراجع ذی‌صلاح در رابطه با خودروهای انحصاری مشمول دستورالعمل قیمت شورا، با پیش فروش خودرو موافقت کنند به‌ نسبت مبلغ پرداختی بابت پیش‌پرداخت، هر مشتری درصدی از قیمت رسمی خودرو را در زمان ثبت‌نام (نسبت به قیمت کارخانه) پرداخت کرده است در این صورت سهمی از خودرو که پیش‌پرداخت آن قبلا انجام شده مشمول هیچ‌گونه تورم قیمتی احتمالی نخواهد شد و صرفا بقیه سهم باقی‌مانده مشمول تورم بخشی احتمالی خواهد بود.

رضا شیوا، رئیس شورای رقابت پس از تصویب این مصوبه عنوان کرد در این مصوبه ما دغدغه جدی خریداران خودرو را بررسی کردیم و سرانجام تصمیم بر آن شد تا مصرف‌کننده با توجه به مبلغ پیش‌پرداختی که به ازای خرید خودرو به خودروسازان پرداخت می‌کند در قیمت تمام‌شده خودرو نیز سهیم شوند. وی افزود البته این مصوبه از تاریخ ابلاغ آن قابل اجراست و شامل گذشته نخواهد شد.

خودروسازان تا دو هفته پس از اعلام این مصوبه شورای رقابت واکنشی نشان ندادند، اما به تازگی گروه خودروسازی سایپا با واکنش به این مصوبه اعلام کرد پیش فروش محصولات این گروه خودروسازی تا تعیین تکلیف مصوبه جدید شورای رقابت متوقف خواهد شد. باقری، قائم‌مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در این خصوص گفت:

به دلیل مصوبه شورای رقابت و تا تعیین تکلیف این موضوع، سایپا در سال ۱۴۰۰ هیچ خودرویی را پیش‌فروش نمی‌کند؛ در سال جاری فقط فروش فوق‌العاده خواهیم داشت و دیگر پیش فروش خودرو نداریم. با طرح جدید شورای رقابت امکان پیش‌فروش محصولات جدید را نخواهیم داشت و برای حل این موضوع مشغول رایزنی با شورای رقابت هستیم.

گفتنی است شورای رقابت نسبت به گفته‌های قائم‌مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا واکنشی نشان نداده است. این در حالی است که در مورد اجرایی شدن مصوبه جدید شورای رقابت توسط خودروسازان ابهامات زیادی وجود دارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*