نگاهي به وضعيت اينترنت موبايل در ايران : کدام اپراتور پیروز میدان است ؟

 کدام اپراتور تلفن همراه اینترنت بهتری دارد؟ یا کدامیک ارزان‌ترین اینترنت را به کاربرانشان ارائه می‌دهند؟ در این بین کدام شرکت شبکه گسترده‌تری دارد و مشترکین خود را راضی نگه داشته است؟ اینها سوالاتی است که بعضا از سوی کارران مطرح می‌شوند.

 بسیاری از کاربران دوست دارند هنگام حرکت اینترنت همراه داشته باشند، بهترین گزینه برای این افراد استفاده از اینترنت موبایل است چراکه طبق قوانین سازمان تنظیم مقررات ارتباطات ارائه کنندگاه وایمکس نمی‌توانند به مشتریان خود در هنگام حرکت اینترنت ارائه کنند.

در همین راستا سه اپراتور ایرانسل، همراه اول و رایتل به مشترکین خود اینترنت همراه ارائه می‌دهند. به دلیل انحصار نسل سوم که تا چندی پیش در دست رایتل قرار داشت دو شرکت دیگر نمی‌توانستند به مشترکین خود اینترنت نسل سوم بدهند.

درحقیقت ایرانسل و همراه اول با استفاده از تکنولوژی GPRS کاربرانشان را به اینترنت متصل می‌کنند. این تکنولوژی که روی نسل دوم خطوط تلفن همراه ارایه می‌شود می‌تواند سرعتی بین ۵۶ تا ۱۱۴ کیلوبیت برثانیه را در اختیار کاربران قرار دهد.

شبکه ایرانسل که در سطح کشور گسترده شده، در حال ارائه خدمات GPRS به مشترکین خود است. طبق اطلاعاتی که اپراتور دوم منتشر کرده آنتن‌های مخابراتی این شرکت از GPRS به EDGE ارتقا پیدا کرده‌اند.
در تکنولوژی EDGE کاربر می‌تواند حجم تبادل داده خود را تا ۲۳۶ کیلوبیت بر ثانیه افزایش دهد.

قیمت اینترنت این شرکت برای سیم کارت‌های دائمی و اعتباری پنج ریال و برای سیم‌کارت‌های پیام رسان سه ریال به ازای هرکیلوبایت است. به علاوه کاربر می‌تواند یک بسته ۳۰ روزه با حجم دو گیگابایت را به قیمت ۱۰ هزار تومان از ایرانسل خریداری کند.

امکانات مربوط به اینترنت همراه در سبد کالای همراه اول نیز دیده می‌شود. کاربر می‌تواند بسته ۳۰ روزه این شرکت که حجمش معادل ۲.۵ گیگابایت است را به قیمت ۱۰ هزار تومان تهیه کند. به علاوه قیمت مصرف داده در همراه اول چهار ریال اعلام شده است.

اپراتور رایتل هم به پشتوانه فناوری ۳G به کاربرانش اینترنت ارایه می‌کند و قیمت اینترنت این اپراتور به ازای هر کیلوبایت در ثانیه دو ریال است. کاربر باید برای یک بسته ۱.۵ گیگابایتی ۳۰ روزه با سرعت ۱۲۸ کیلوبایت بر ثانیه، هزینه معادل ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان را پرداخت کند.

نظر شما چيست ؟ وضعيت اينترنت موبايل  در ايران را چگونه ارزيابي مي کنيد؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

  1. با سلام مجدد من نمیدونم .شما من رو راهنمایی کنید وقتی با EDGE میشه 235 کیلوبیت اینترنت داد .این چه بازی است که میان با 3gاینترنت 128 کیلو بیت به مردم میدن
    یکی نیست بهشون بگه بابا این 3gبرای سرعت بالا درست شده .اگه میخواستن باهاش همون سرعت کم رو بدن که دیگه نیازی به 3G و 4gنبود
    مثل اینکه پول بدی بنز 500 میلیونی بخری ولی کارخانه ایران خودرو بیاد کاری کنه که حداکثر سرعتش 50 کیلومتر در ساعت باشه ..خوب همون پیکان که 110 کیلومتر در ساعت رو میره دیگه چه نیازی به خرید بنزی باشه که فاصله 500 کیلوپترب رو تو 10 ساعت بره بشرطی که با حداکثر سرعتش بره ولی همون نسیر رو با پیکان 5 ساعت کمتر بشه طی کرد

  2. برادر من .توجه بکن .تو اینترنت بیت با بایت کلی تفاوت داره و بابت 8 برابر بیشتره
    پس وقتی میگی رایتل با سرعت 128 کیلو بایت اینترنت میده یعنی 1024 کیلو بیت ولی مطمتن باش رایتل اینترنت پایه رو با 128 کیلو بیت میده نه با سرعت 1024 کیلو بیت میگی نه .برو تحقیق کن