محاسبات پیشرفته

هواوی در زمینه محاسبات پیشرفته از میان ۱۰۰ شرکت برتر در جایگاه اول قرار گرفت

مرکز توسعه صنعت اطلاعات چین (CCID) اعلام کرد شرکت هواوی توانست در میان ۱۰۰ شرکت برتر چینی در حوزه محاسبات پیشرفته در جایگاه نخست قرار بگیرد.

شرکت هواوی در حوزه بازار موبایل، تجهیزات مخابراتی و وسایل هوشمند به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان محسوب می‌شود، اما علاوه بر این موارد هواوی در زمینه هوش مصنوعی و محاسبات سریع (HPC) نیز بسیار فعال بوده و توانسته خود را در میان برترین‌ها قرار دهد. در همین راستا این شرکت چینی توانست در میان ۱۰۰ شرکت چینی فعال در حوزه محاسبات سریع به جایگاه نخست برسد.

جایگاه نخست هواوی در زمینه محاسبات پیشرفته

در روز ۳۰ سپتامبر کنفرانس محاسبات جهانی سال ۲۰۲۱ میلادی با شعار «محاسبه کردن آینده همه چیز» برگزار خواهد شد، اما قبل از برگزاری این کنفرانس به تازگی مرکز توسعه صنعت اطلاعات چین (CCID) اعلام کرد هواوی توانست لقب پیشرفته‌ترین شرکت در حوزه محاسبات سریع را از آن خود کند.

شرکت هواوی برای دستیابی به چنین جایگاهی توانست با شرکت‌های چینی فعال در زمینه محاسبات سریع، زیرساخت‌های محاسباتی و سرویس‌های محاسباتی به رقابت بپردازد. گفتنی است محاسبات پیشرفته به هر نوع انجام محاسباتی گفته می‌شود که برای تحقق هدف خود به بیش از یک کامپیوتر نیاز داشته باشند؛ به بیانی دیگر به شکل همزمان از چند کامپیوتر برای هدف خود استفاده کنند. در واقع این ابر کامپیوترها و خوشه‌های کامپیوتری برای حل معادلات پیچیده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مرکز توسعه صنعت اطلاعات چین (CCID) در این گزارش خود شرکت‌های برتر را طبق توانایی‌های مختلفی در بخش‌های سخت افزار، هسته اصلی، نرم افزار، زیر ساخت‌ها و خدمات مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار داده است. از این رو برای تهیه چنین لیستی بیش از ۳۰۰ شرکت مورد بررسی و تحلیل قرار گرفتند و همچنین در این رتبه‌بندی کارشناسان به موارد دیگری نظیر سود عملیاتی، نرخ رشد درآمد، توانایی‌ها در زمینه تحقیق و توسعه و پیشرفت آنها نیز توجه کردند.

هواوی

در این گزارش تاکید شده چین قصد دارد خود را بر اساس یک برنامه ۵ ساله چهاردهم توسعه به یکی از اصلی‌ترین تامین‌کنندگان فناوری‌های محاسباتی در بازارهای جهانی تبدیل کند. فناوری محاسبات پیشرفته هواوی از پلتفرم‌هایی نظیر Kunpeng و Shengteng به عنوان هسته اصلی و OpenEuler و OpenGauss به عنوان نرم افزار اصلی استفاده می‌کنند. ضمن این که هواوی از ۲۴ مرکز نوآوری زیست محیطی و ۷۰۰ هزار توسعه‌دهنده نیز بهره می‌برد که با ۳۵۰۰ شرکت همکاری دارند.

شرکت Huawei Kunpeng Computing یکی از شرکت‌های فعال در زمینه محاسبات پیشرفته محسوب می‌شود که هواوی آن را در سال ۲۰۱۹ تاسیس کرده و با قابلیت‌های سخت افزاری و نرم افزاری پیشرفته خود توانسته به مشتریان تجاری امکانات کاملی را ارائه دهد. Huawei AI Computing نیز یک پلتفرم در زمینه محاسبات پیشرفته به شمار می‌رود که بیش از ۳۶۰ هزار توسعه‌دهنده و ۱۰۰ مجموعه دانشگاهی به شکل مشترک روی آن فعالیت می‌کنند.

هواوی

گفتنی است هواوی تا به امروز بیش از ۱۴۹۳ اختراع در حوزه فناوری‌های پردازشی را ثبت کرده که از بین آنها ۷۷۵ اختراع در سازمان داده مالکیت معنوی چین و ۳۱۵ اختراع دیگر نیز به شکل جهانی ثبت شده‌اند. ضمن این که هواوی دارای بیش از ۱۲۰ استارتاپ در حوزه نوآوری در محاسبات ابری و در بخش صنعتی بوده و با ۳۰۰ شرکت و ۱۷ هزار توسعه‌دهنده در این حوزه همکاری دارد. چنین مواردی باعث شده تا هواوی به عنوان یک شرکت پیشرو در حوزه فناوری قادر باشد خدمات متنوعی را برای هزاران مشتری خود در صنایع مختلف ارائه دهد و به پیشرفت‌های چشمگیری دست پیدا کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*