کولر آبی بخریم یا کولر گازی ، فکر می‌کنید کدامیک به‌صرفه‌تر باشد ؟

به فصل گرما وارده شده ایم و اکنون در بیشتر نقاط کشور نیاز به سیستم سرمایشی به شدت احساس می شود.کولر ها سیستم های سرمایشی رایجی هستند که مورد استفاده ما قرار می گیریند و در این میان کولر های آبی و کولر های گازی بیشترین استفاده را دارند.کولرهای آبی به علت خنک کردن محیط از طریق افزایش سطح رطوبت، تنها قابلیت استفاده در مناطق خشک را دارند. افزون بر این، محدودیت خنک‌سازی محیط مشکل دیگر این نوع کولرهاست و این بدان معناست که حتی در هوای خشک زمانی که دمای هوا خیلی بالا برود کولر آبی توانایی خنک کردن محیط تا دمای آسایش را نخواهد داشت.در آن طرف کولر های گازی قیمت بالاتری داشته و ظاهرا مصرف انرژی بالاتری هم نسبت به کولر های گازی دارند.با این حساب یک سوال ذهن خریداران کولر ها را به خود مشغول می کند : کولر آبی بخریم یا کولر گازی ؟ فکر می‌کنید کدامیک به‌صرفه‌تر باشد ؟ در ادامه با گجت نیوز همراه باشید تا پاسخ این پرسش را بدهیم.

طبق پیش‌بینی‌ها متأسفانه اکثر شهرهای کشور ما در ۱۰ الی ۲۰ سال آینده دچار بحران شدید آب خواهند شد. مسلماً این بحران یکی از سخت‌ترین دوران‌های زندگی در این کشور را رقم خواهد زد زیرا نه تنها هزینه تصفیه و انتقال آب بسیار گزاف است، بلکه مناطق مرکزی ایران از هر طرف با منابع آب فاصله زیادی دارند.

هر کولر آبی بسته به ظرفیت آن به طور متوسط بین ۳۰ تا ۴۵ لیتر آب در ساعت  مصرف می‌کند (یعنی در شبانه‌روز مقداری تقریباً معادل ۷۰۰ لیتر). به بیانی ساده، واحدی مسکونی با مساحت ۱۵۰ تا ۱۷۰ متر با کولر ۷۰۰۰ CFM تقریباً ۸۰۰ لیتر آب را در طی شبانه‌روز تبخیر می‌کند.

متوسط مصرف برق یک کولر آبی بسته به ظرفیت آن حدود ۵۰۰ تا ۹۰۰ وات ساعت است. از طرفی کولر گازی ۲۴۰۰۰ بی تی یو با کلاس مصرف +A که میتواند یک سالن ۷۵ متری واحد مسکونی را کاملاً خنک کند، در حالت بیشینه حدود ۲۰۰۰ وات برق مصرف می‌کند و در ساعات خنکتر، این مقدار تا حدود ۳۰۰ وات کاهش پیدا می‌کند.

۲۰۱۳۳۱۰۱۹۲۵۵۴۹۱۳

باید در نظر داشت در استفاده از کولر آبی برای یک واحد مسکونی یا اداری که دارای بخش های متفاوتی برای تهویه می باشد ، هیچ کنترلی در دست مصرف‌کننده نیست که کدام بخش از فضا خنک شود در حالی که در استفاده از کولر گازی اگر در شرایط استاندارد استفاده شود و برای هر فضا که نیاز به تهویه دارد دریچه جدا در نظر گرفته شود ، شما می توانید هر بخش را جدا از سایر فضاها خنک نمایید. بنابراین، میزان برق مصرفی کولر گازی به دلیل وجود این توانایی بسیار مناسب و معقول خواهد بود. قابل ذکر است در صورت انتخاب کولر گازی با ظرفیت مناسب با فضا و بهره‌برداری صحیح از آن، میزان برق مصرفی از کولر آبی کمتر خواهد بود‌.

البته مقدار انرژی مصرفی در کولرهای گازی تابع عوامل مختلفی است که می‌توان به محل نصب، سرویس و نگهداری مناسب و تناسب ظرفیت برودتی کولر با فضای مورد استفاده (از لحاظ مساحت، دما و رطوبت) اشاره نمود.

یکی دیگر از مشکلات کولر آبی استفاده از هوای بیرون برای خنک‌کردن می‌باشد. این هوا در اکثر موارد آلودگی بسیاری را با خود به همراه دارد. از جمله این آلودگی‌ها می‌توان به انواع ویروس‌ها، باکتری‌ها، ذرات آلرژی‌زا و انواع آلودگی‌های هوا اشاره کرد. این مسئله به هیچ عنوان در کولرهای گازی وجود ندارد. علاوه بر آن اکثر کولر گازی‌های موجود در بازار دارای فیلتر‌های مختلف تصفیه هوا هستند که تأثیر زیادی در شهرهای بزرگ و آلوده خواهد داشت.

در ضمن یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی کولرهای گازی و آبی فقدان ترموستات در سیستم کنترلی کولر آبی است. بنابراین این نوع کولرها قادر به مدیریت زمان روشن بودن با توجه به دمای محیط نیستند. همچنین، به علت روشن ماندن کولر در تمامی ساعات شب این امکان وجود دارد که سبب سرما خوردگی و بیماری افراد استفاده‌کننده از این نوع کولر شود.

lg-1

شرکت ال‌جی الکترونیکس و شرکت تهویه گلدیران ، مرزهای استانداردهای رایج در عرصه سیستم‌های تهویه مطبوع خانگی را در نوردیده‌اند و اکنون به عنوان پیشرو در بازار، با معرفی جدیدترین مدل‌های سیستم‌های تهویه مطبوع خانگی ، استانداردهایی جدید برای مصرف انرژی تعریف کرده‌اند.

فناوری نوآورانه اختصاصی Inverter V در کولرهای ال‌جی به تنهایی اجازه می‌دهد تا این دستگاه‌ها تا ۶۰ درصد کاهش مصرف انرژی داشته باشند. ، قابلیت اسکن هوشمند (Smart Scan)  با استفاده از فناوری حسگر هوشمند (Intelligent Sensor) برای نظارت بر حرکت و فعالیت کاربران تهویه مطبوع ، مصرف انرژی را تا ۱۳ درصد دیگر کاهش می‌دهد. زمانی که اسکن هوشمند تشخیص دهد که اتاق خالی است، به صورت خودکار خروجی خنک‌کننده را کاهش می دهد و اجازه می‌دهد دمای داخلی در هر ۲۰ دقیقه یک درجه سلسیوس افزایش پیدا کند و این افزایش دما تا دمای ۲۸ درجه سلسیوس ادامه خواهد داشت تا هرچه بیشتر در مصرف انژی کاهش ایجاد شود .

به منظور کمک به سلامت مصرف‌کنندگان و خانواده آنها، کولرهای گازی ال‌جی آخرین فناوری پاکسازی هوای شرکت ال‌جی را به خدمت گرفته است. Plasmaster Ionizer Plus با تولید سه میلیون یون پلاسمستر و ایجاد یونهای مثبت و منفی باعث استریلیزه کردن محیط تا ۹/۹۹ درصد و همچنین بوزدایی از خانه می شود  و به طور مؤثر ماندگاری بوهای نامطبوع را کاهش می‌دهد. فیلتر Multi Protection که با فناوری ۳M تجهیز شده است با استفاده از بارهای الکتروستاتیکی مواد حساسیت‌زای معلق در هوا و ویروس‌ها را تا ۹/۹۹ درصد ظرف ۱۰ تا ۱۵ دقیقه نابود می‌کند.

در نتیجه :

استفاده از کولرهای گازی نسبت به کولر آبی در شرایط مناسب و استاندارد از لحاظ مصرف انرژی و پاکیزگی محیط مناسب‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌باشد.

بحران انرژی مسئله‌ای جدیست و با وجود کم آبی و خشکسالی در سالهای اخیر این بحران در بدترین شرایط خود قرار دارد . این موضوع سبب می شود تا تک تک مصرف کننده ها در این رابطه احساس مسئولیت کنند و قدمی برای بهبود شرایط موجود بردارند و سعی در استفاده درست و بهینه از انرژی کنند .

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۹ دیدگاه

 1. کولر های آبی کم مصرف مدل ۸۰۰۰ تنها ۵۳۰ وات مصرف می کند حدود یک چهارک کولر گازی
  یک کولر آبی می تواند براحتی خانه ای به بزرگی ۲۰۰ متر مربع را که دارای چندن اطاق است خنک کند در صورتی یک دستگاه کولر گازی نمی تواند چند اطاق مجزا را خنک کند و مجبوریم از چندین کولر گازی همزمان استفاده نماییم یعنی مصرف برق ده ها برابر
  کولر آبی در مناطق کویری و خشک موجب لطافت هوا و بالا رفتن رطوبت می شود که این رطوبت برای سلامت دستگاه تنفسی و پوست بدن بسیار مفید است در صورتی کولر گازی از همان رطوبت اندک نیز می کاهد
  با نصب ترموستات و کنترل از راه دور برای کولر آبی می توان دمای محیط را به دلخواه تنظیم کرد
  محیطهایی که نیاز به تهویه دائم هوا دارند ( مانند کارخانه ها آشپزخانه ها تولیدی ها و ….) کولر آبی بسیار گزینه مناسبی است زیرا عملا با ورود هوای جدید به محیط موجب خروج آلودگی و بو می گردد و حتی هزینه برق جهت تجهیزات تهویه را کاهش می دهد
  می توان نتیجه گرفت در محیطهای بیابانی و کویری با هوای خشک کولر آبی بسیار مفید تر و مناسب و مقرون بصرفه عمل می کند ( البته کشور ما در ناحیه خشک و بیابی زمین واقع شده و بیشتر کشور ما هوای خشکی دارد که عملا کولر های آبی را دراکثر نقاط مفید واقع می شود و از استقبال و محبوبیت بیشتری بر خوردار است)
  البته کولر گاز برای محیطهایی با طوبت هوای بالا گزینه مناسبی هستند

 2. تازه کولر های گازی حدود ۶ برابر کولر های ابی قیمتشونه و اگر اینو بعلاوه ی رقم قبض برق این کولر ها بکنیم باید بگیم این کولر ها متناسب با نیاز خانواده های معمولی نیستن بلکه برای خانواده های مرفه جامعه که به فکر محیط زیست و اینجور چیزا هستن مناسب هس

  • اضافه می کنم مصرف برق بیشتر کولر گازی یعنی دی اکسید کربن بیشتر ، یعنی گرمی زمین بیشتر ، یعنی کویر بیشتر
   پس اگر کسی محیط زیست را دوست دارد انرژی کمتری باید مصرف کند !

   • درسته که مصرف برقش بیشتر هس اما مصرف اب نداره اصلا و این مهمترین چیزه. بعد هم ما تو یه کشور عقب افتاده هستیم که تکنولوژی براش بی ارزش و نامفهومه . با ۶ ۷ میلیون تومن میشه یه کولر گازی و سیستم برق خورشیدی راه انداخت تا ۲۰ سال هم کار میکنه پنل خورشیدی . روزا از خورشید برق میگیره شبا از اداره ی برق اونوقت میبینیم چه حالی داره زندگی مدرن و ارزون . اما متسفانه مردم هم از نظر مادی و هم اطلاعاتی فقیر هستند .

    • ۹۲ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف یا بهتره بگیم بیشترش تلف می شه
     ۸ در صد بقیش در کل صنعت و خانگی مصرف میشه
     صرفه جویی مصرف آبی از بابت استفاده کولر گازی میشه بسیار بسیار اندک هستش
     می شه با ما به التفاوت ۶ میلیون تومانی هایی ( که البته بسیار گران تر از این ها تمام میشه برای ۲۰۰۰ وات همراه با وسایل جانبی چیزی حدود ۱۲ میلیون تومان اضافه می کنم برای تامین ۲۰۰۰ وات برق باید توان تولید کننده بزرگتری داشته باشیم مثلا ۲۵۰۰ وات زیرا نمی توان از حداکثر توان تولید کننده به مدت طولانی استفاده کرد ) که بابت پنل خورشیدی باید هر خانوار هزینه کنه که با مجموعه این هزینه بسیار سنگین می شه آب شیرین کن عظیم ساخت و بوسیله خورشید آب شور رو تبخیر کرد و شیرینش کرد اینقدر که بشه مشکل کشور رو در زمینه اب بر طرف کرد

 3. الان این تبلیغ بود یا مقاله؟

 4. سلام، اگر مقصود مطالب علمیست سعی کنید تبلیغات برند خاصی نباشه،اگر مقصود تبلیغات هم باشه سعی کنید مطالب علمی رو زیر سوال نبره،یک کولر ابی در هر روز ۲۰۰ لیتر اب مصرف داره به طور میانگین نه ساعتی ۳۵ تا ۴۰ لیتر.درضمن برقی که در نیروگاه تولید میشه وابسته به آب هستش(نیروگاه سیکل ترکیبی و بخاری) پس با یک دید کلی میشه گفت عملا همه لوازم برقی وابستگی به آب دارن.

  • با سلام خدمت شما دوست عزیز . اطلاعات آوده شده در مقاله برای میزان مصرف آب کولر های آبی بر اساس کاتالوگ های موجود در سایت خود سازندگان استخراج شده و در مقاله فوق آورده شده است . با یک جستجوی کوتاه به صحت اطلاعات پی خواهید برد .
   با تشکر

 5. ممنون بابت اطلاعات خوبی که دادید ولی بعنوان یک سایت علمی بهتر نیست روی تبلیغات برندها کمتر کار بکنید.