عصر جدید انقراض بزرگ برای زمین آغاز شد : انسان اولین قربانی است

آخرین باری که انقراض بزرگ گونه‌ها در زمین به وقوع پیوسته ۶۵ میلیون سال پیش بود که دایناسورها منقرض شدند، تصور می‌شود برخورد شهاب سنگی بزرگ با زمین علت انقراض دایناسورها و برخی دیگر گونه‌ها بوده باشد.بر اساس تحقیقات دانشمندان سه دانشگاه آمریکایی ، زمین وارد عصر جدیدی از انقراض گونه‌های زیستی شده و نکته مهم این است که انسان ممکن است یکی از اولین قربانیان این انقراض بزرگ باشد !

این تحقیق، که مشترکا در دانشگاه‌های استنفورد، پرینستون و برکلی انجام گرفته، می‌گوید جانواران مهره‌دار با سرعتی ۱۱۴ برابر دوران عادی در حال انقراض هستند.بنا به این تحقیق ممکن است که انقراض بزرگ عصر حاضر کندتر از انقراض دایناسورها باشد.تحقیق دیگری هم که سال گذشته در دانشگاه دوک انجام شده بود به نتایج مشابهی رسید.

یکی از دست‌اندرکاران تحقیق جدید گفته است:

اکنون داریم به ششمین عصر انقراض بزرگ وارد می‌شویم.

جراردو سیبالوس، که هدایت تحقیق اخیر را به عهده داشته، می‌گوید:

اگر اجازه دهیم روند کنونی ادامه پیدا کند میلیون‌ها سال طول می‌کشد تا حیات روی زمین احیا شود، و گونه خود ما [انسان] هم ممکن است همان اوایل از میان برود.

human-extinction 1در این تحقیق دانشمندان با استفاده از فسیل‌ها نرخ انقراض مهره‌داران را در طول تاریخ برآورد کرده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که نرخ کنونی انقراض مهره‌داران بیش از صد برابر بیشتر از زمان‌هایی است که یک عصر انقراض بزرگ در جریان نیست.مطابق یافته‌های این تحقیق از سال ۱۹۰۰ تاکنون بیشتر از ۴۰۰ گونه از جانوران مهره‌دار منقرض شده‌اند که در دوران عادی چنین حجمی از انقراض ظرف ۱۰ هزار سال رخ می‌دهد و نه ۱۰۰ سال.این تحقیق، تغییرات اقلیمی، آلودگی و جنگل‌زدایی را از عوامل انقراض سریع گونه‌های جانوری معرفی کرده است.

پل اهرلیش، از دانشگاه استنفورد، می‌گوید:

در سراسر جهان نمونه‌هایی از جانوران مختلف داریم که عملا چیزی جز مردگان متحرک نیستند.ما داریم شاخه‌ای را که رویش نشسته‌ایم می‌بُریم.

اتحادیه بین‌المللی حفظ طبیعت می‌گوید ۴۱ درصد جانوران دوزیست و ۲۵ درصد پستانداران در معرض انقراض هستند.

منبع : BBC

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*