ای‌ام‌دی از پردازنده اپیک میلان اکس با 768 مگابایت کش L3 رونمایی کرد

کمپانی آمریکایی AMD به تازگی از جدیدترین پردازنده سروری خود موسوم به اپیک میلان اکس – EPYC Milan-X رونمایی کرد.

اینتل و AMD تنها سازندگان پردازنده‌ مرکزی یا همان CPU برای کامپیوترهای شخصی و کاری، سرورها و کنسول‌های بازی هستند. هریک از این دو کمپانی در یک زمینه فروش بالاتری نسبت به دیگری دارد؛ برای مثال بازار پردازنده‌های کنسولی انحصارا در دست AMD است، ولی اینتل بر بازار پردازنده‌های کامپیوتری و سروری حکمرانی می‌کند.

در حالی که اینتل با سرعت در حال رشد بود، رقیب همیشگی‌اش در سال 2017 پردازنده‌های جدیدی با ریزمعماری زِن – ZEN را وارد بازار نمود که سبب کاستن از سرعت رشد فروش اینتل شد. تیم قرمز با این ریزمعماری بازگشتی قدرتمندانه داشت و تا به امروز نیز همچنان پردازنده‌هایش با ریزمعماری مذکور را تحت عنوان رایزن – Ryzen برای پردازنده‌های کامپیوتری و اپیک – Epyc برای پردازنده‌های سروری راهی بازار می‌کند.

اپیک میلان اکس جدیدترین پردازنده سروری است که این کمپانی جهت رقابت با خانواده پردازنده‌های سروری زنون – Xenon ساخت اینتل به میدان رقابت فرستاد. این پردازنده نسخه‌ای از CPU اپیک میلان محسوب شده و با نسل سوم از ریزمعماری زن موسوم به ZEN 3 طراحی شده است. حافظه کش L3 این پردازنده از نوع انباشته سه بعدی یا همان کش V سه بعدی است و می‌تواند تا 768 مگابایت ظرفیت داشته باشد. این ظرفیت بالا از حافظه به طور میانگین سبب افزایش 50 درصدی حجم کاری پردازنده می‌شود.

نحو کار این پردازنده بدین صورت است که مضاف بر چیپ حافظه L3 قبلی خود که 32 مگابایت ظرفیت داشت، یک تراشه حافظه SRAM با ظرفیت 64 مگابایت نیز در بالا دارد که با فناوری 7 نانومتری تولید شده است. البته ظرفیت نهایی حافظه L3 بسته به تعداد چیپست‌های به کار رفته در ساخت پردازنده و نتیجتا تعداد هسته‌های آن دارد.

اپیک میلان اکس

بنابر بر اعلام AMD، حافظه کش V سه بعدی می‌تواند سبب افزایش 15 درصدی عملکرد هنگام بازی شود، با این حال سروری که این کمپانی به تازگی معرفی کرد برای مصارف سروری است. پلت فرم ابری مایکروسافت آژور – Microsoft Azure که یک سرویس محاسبات ابری است نخستین کاربر پردازنده جدید AMD است که آن را برای سرورهای ماشین مجازی HBv3 خود می‌خواهد و همچنین نخستین نتایج بنچمارک آن را منتشر کرده است که به شرح جدول فوق می‌باشد.

اپیک میلان اکس

همچنین بر اساس جدول بالا، بد نیست بدانید هنگام قیاس با پردازنده اپیک میلان، در نسخه X مدت زمان تاخیر حافظه درون گره حافظه دسترسی غیریکپارچه 51 درصد و بین گره‌ها 42 درصد کاهش یافته است.

AMD در نظر دارد اپیک میلان اکس را در سه ماهه نخست سال 2022 عرضه کند، با این حال نخستین پیش نمونه‌های آن برای بررسی در اختیار مایکروسافت قرار گرفته‌اند. این پردازنده جدید در انواع 16، 32 و 64 هسته‌ای ساخته و می‌توان با اعمال یک بروزرسانی بایوس آن را جایگزین نسل قبلی خود کرد. ناگفته نماند این پردازنده‌ها نیز از قابلیت چندریسمانی همزمان (SMT) بهره می‌برند، بدان معنا که هر هسته می‌تواند همزمان دو رشته پردازشی مستقل داشته باشد. ظرفیت حافظه L3 برای این 3 نسخه نیز به ترتیب 192، 384 و 768 مگابایت است. جزئیات بیشتر از پردازنده‌های جدید نیز در آینده منتشر می‌شوند.

و اما نظر شما چیست؟ AMD با اپیک میلان اکس می‌تواند در برابر تیم آبی قد علم کند؟ حتما نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*