امنیت ایمیل

اگر فکر می‌کنید ایمیل شما امن است سخت در اشتباهید، شما ردیابی می‌شوید؛ همین حالا متوقفش کنید

امنیت ایمیل آنقدر که فکر می‌کنید بالا نیست. در واقع به احتمال زیاد همین الان هم تحت کنترل هستند؛ هرچند که راه‌هایی برای متوقف کردن آن دارید.

وقتی صحبت از مهندسی نرم افزار مي‌شود، همیشه این احتمال وجود دارد که یک مشکل پیش‌بینی نشده رخ دهد. به عنوان مثال ممکن است شما حتی لحظه‌ای درباره امنیت ایمیل تردیدی به خود راه ندهید؛ اما شخصی در حال بررسی اطلاعات شخصی شما باشد.

لزوم بالا بردن امنیت ایمیل

واقعیت این است که در اکثر موارد کاربران برای امن نگه داشتن داده‌های خود به تولید کنندگان و یا توسعه دهندگان برنامه‌های مختلف اتکا می‌کنند. هرچند که این کار درست نیست؛ زیرا هر بار که ایمیل خود را باز می‌کنید، این احتمال وجود دارد که ردیابی شوید.

امنیت ایمیل

افرادی که به دنبال ردیابی شما هستند، می‌توانند از زمان باز کردن ایمیل، تعداد باز کردن آن، شهر شما و … اطلاع پیدا کنند. به طور کلی باز کردن ایمیل می‌تواند اطلاعات زیادی را به فرستنده آن ارسال کند،‌ حتی اگر به آن پاسخ ندهید.

به گفته SendGrid که یک شرکت فعال در عرصه بازاریابی ایمیلی است، اکثر برنامه‌های ردیابی ایمیل از Pixel Tracking استفاده می‌کنند. با استفاده از پیکسل ترکینگ، یک تصویر نامرئی به انتهای ایمیل اضافه می‌شود که سبب می‌شود فرستنده متوجه شود شما با ایمیل ارسالی چه می‌کنید.

فرستنده حتی متوجه می‌شود که آيا روی لینک داخل ایمیل کلیک کرده‌اید یا خیر. مشخص است که شرکت‌های تبلیغاتی به این ابزار‌ها علاقه فراوانی دارند؛ اما این شرکت‌ها تنها کاربران آنها نیستند.

این کار تجاوز به حریم خصوصی افراد است و امنیت ایمیل را به طور کامل زیر سوال می‌برد. خوشبختانه چندین راه برای مسدود کردن این نوع ردیابی در اختیار کاربران قرار دارد.

 مسدود کردن تصاویر

راحت‌ترین راه برای جلوگیری از ردیابی ایمیل، مسدود کردن نمایش تصاویر به صورت خودکار است. البته این کار معایب خاص خودش را هم دارد؛ زیرا مجبور هستید برای باز کردن هر عکس کلیک کنید؛ اما برای بالا بردن امنیت ایمیل ضروری است. خوشبختانه چنین کاری در تقریبا تمامی سرویس‌های ایمیلی ممکن است.

مسدود کردن نمایش خودکار تصاویر در جیمیل

  • روی تنظمیات کلیک کنید
  • روی تب General کلیک کنید و سپس بخش تصاویر را پیدا کنید.
  • گزینه پرسیدن پیش از نمایش عکس‌های خارجی را فعال کنید.
  • به پایین صفحه بروید و روی گزینه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

مسدود کردن نمایش خودکار تصاویر در برنامه ایمیل iOS

  • وارد تنظیمات شوید.
  • ایمیل را انتخاب کنید.
  • گزینه Load remote images را پیدا کرده و غیر فعال کنید.

اگر از کلاینت‌های شخص ثالث دیگری همچون Outlook استفاده می‌کنید، یادتان نرود که باید نمایش خودکار تصاویر را در خود تنظیمات ایمیل هم غیر فعال کنید.

استفاده از افزونه برای بهبود امنیت ایمیل

امنیت ایمیل

اگر تمایلی به غیر فعال کردن نمایش خودکار تصاویر در ایمیل خود ندارید، می‌توانید از افزونه‌هایی که ردیاب‌ها را مسدود می‌کنند، استفاده کنید. در این قسمت به برخی از این افزونه‌ها مي‌پردازیم.

PixelBlock: این افزونه جلوی لود شدن تصاویر را می‌گیرد و در صورت شناسایی یک ردیاب ایمیلی به شما هشدار می‌دهد.

Trocker: این افزونه هم برای کروم و هم برای فایرفاکس در دسترس است و پیکسل ترکر‌ها را نشان می‌دهد. این افزونه همچنین لینک‌هایی که ردیابی می‌شوند را مشخص می‌کند.

Ugly Email: این افزونه مخصوص کروم است و شما را نسبت به حضور ردیاب‌های بالقوه آگاه می‌سازد. آگلی ایمیل حتی پیش از اینکه پیام را باز کنید، به شما هشدار می‌دهد. جالب اینکه اگر ایمیلی در میان پیام‌های دریافتی شما باشد که ردیابی شود، این افرونه فورا به شما خبر می‌دهد.

البته این افزونه‌ها به طور کامل نمی‌توانند جلوی تمامی ردیاب‌ها را بگیرند؛ اما تا حد زیادی امنیت ایمیل شما را بالاتر می‌برند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*