شرکت BMW

پاسخ شرکت BMW به ادعای خرید قطعات خودرو از ایران

اخیرا ادعایی مبنی بر این که شرکت‌ بی ام و از قطعه‌سازان ایرانی قطعه می‌خرد مطرح شده است. شرکت BMW به تازگی به این ادعا واکنش نشان داده است.

علی جدی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در جدیدترین مصاحبه خود در ارتباط با این که آیا کشور توانایی آن را دارد که به ازای صادرات خودرو و قطعه،‌ واردات خودرو را انجام دهد،‌ عنوان کرده است که هم‌اکنون صادرات کشور به میلیاردها دلار می‌رسد و قطعات ایرانی به برخی از برندهای معتبر جهانی از جمله بنز و بی ام و صادر می‌شوند.

وی در پاسخ به این سوال که بنابراین صادرات مورد توجه بیشتری قرار دارد،‌ بیان کرده است شاید در زمینه صادرات خودرو حرف زیادی برای گفتن نداشته باشیم،‌ اما در صادرات قطعه و خدمات فنی مهندسی مربوط به نیرو محرکه با مشکلی مواجه نیستیم و علاوه بر این توانایی صادرات قطعات مربوط به کشتی‌سازی و تجهیزات کشاورزی نیز در کشور وجود دارد. به طور کلی در این قانون به صادرات مجموعه نیرو محرکه توجه بیشتری شده است.

جدی در ارتباط با این که آیا با صادرات قطعه ارز لازم برای واردات خودرو تأمین خواهد شد، عنوان کرد هدف اصلی از این قانون حمایت از قطعه‌سازان و برخی از خودروسازان است، اما احتمالا می‌توان از قبال صادرات خودرو و قطعه ۲۰۰ میلیون دلار ارز به دست آورد و به ازای آن واردات خودرو انجام داد.

شرکت BMW چه جوابی به این ادعا داده است؟

خبرنگار اسب بخار به تازگی با ارسال پیامی برای شرکت BMW به پیگیری این موضوع پرداخته و بی ام و نیز در پاسخ به این سوال که آیا آنها از قطعه‌سازان ایرانی قطعه می‌خرند اعلام کرده است:

پس از استعلام شما در خصوص واردات قطعه خودرو از جمهوری اسلامی ایران، به اطلاع می رساند که هیچگونه لوازم و قطعات خودرو از جمهوری اسلامی ایران وارد نشده است. تیم امنیتی ما همه چیز را در این خصوص پیگیری خواهد کرد.