5 برند برتر موبایل

اعلام رتبه بندی جدید 5 برند برتر موبایل جهان؛ اپل به سامسونگ نزدیک شد و شیائومی به اپل نزدیک تر

رتبه‌بندی جدید 5 برند برتر موبایل جهان حاکی از تنگاتنگ‌تر شدن رقابت بین سه شرکت سامسونگ، اپل و شیائومی بر سر تبدیل شدن به پرفروش‌ترین برند است.

با توجه به گزارش Gartner درباره فروش گوشی‌های هوشمند در سه‌ماهه سوم 2021، سامسونگ طی این سه‌ماهه همچنان پرفروش‌ترین برند موبایل باقی مانده ولی درحالی که رقبای آن موفق به افزایش سهم بازار خود شده‌اند، این شرکت افتی قابل توجه در فروش را تجربه کرده است.

انشول گوپتا (Anshul Gupta)، مدیر ارشد تحقیقات Gartner، اظهار داشته است که علی‌رغم تقاضای شدید مصرف‌کنندگان، فروش کلی گوشی‌های هوشمند به دلیل تاخیر در عرضه محصولات، طولانی‌تر شدن فرایند تحویل و موجودی ناکافی کاهش پیدا کرده است.

عرضه گوشی‌های هوشمند در مقیاس جهانی از حدود 366.3 میلیون دستگاه طی سه‌ماهه سوم سال گذشته میلادی به 342.3 میلیون دستگاه در سه‌ماهه اخیر کاهش یافته و در بین 5 برند برتر موبایل، سامسونگ بیشترین افت را تجربه کرده است.

به گفته Gartner، سامسونگ از ژوئیه 2021 تا سپتامبر 2021 کمی بیش از 69 میلیون دستگاه به عرضه رسانده که 12 میلیون دستگاه کمتر از میزان عرضه آن در سه‌ماهه سوم 2020 است. در نتیجه، سهم بازار این شرکت از 22.1 درصد به 20.2 درصد نزول پیدا کرده است. البته Gartner مدعی شده است که فروش گوشی‌های تاشوی سامسونگ در جلوگیری از افت هرچه بیشتر تاثیرگذار بوده است.

آیفون 13 و گلکسی اس 21 اولترا

این درحالی است که اپل در جایگاه دوم بهترین برندهای موبایل قرار گرفته و به سامسونگ نزدیک‌تر شده است تا رقابت بین 5 برند برتر موبایل تنگاتنگ‌تر شود. میزان عرضه این شرکت حدود 8 میلیون دستگاه افزایش داشته و از تقریباً 40.6 میلیون دستگاه در سه‌ماهه سوم 2020 به 48.5 میلیون دستگاه در سه‌ماهه سوم 2021 رسیده است. Gartner علت این رشد را پردازنده A15 جدید، عمر باتری بیشتر و سنسورهای دوربین بهبود یافته آیفون 13 به همراه افزایش تقاضا برای دستگاه‌های 5G بر شمرده است.

درحالی که اپل موفق شده جایگاه دوم را که پیش از این در اختیار شیائومی بود تصاحب کند، سهم بازار شیائومی نیز با افزایش 80 هزار دستگاهی میزان عرضه آن، از 12.1 درصد به 13 درصد افزایش پیدا کرده است.

شیائومی می 11

ویوو و اوپو، دو برند باقی مانده در بین 5 برند برتر موبایل هم رشد سهم بازار را به خود دیده‌اند و میزان عرضه آن‌ها مناسب بوده است.

میزان عرضه ویوو از کمتر از 29.8 میلیون دستگاه به بیش از 36 میلیون دستگاه صعود کرده درحالی که میزان عرضه اوپو از 29.9 به 33.6 افزایش پیدا کرده است. با این ارقام، ویوو 10.5 درصد و اوپو 9.8 درصد از کل سهم بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

برندهای خارج از 5 برند برتر موبایل، شاهد کاهش سهم بازارشان از 38.4 به 32.3 درصد بوده‌اند که نشان می‌دهد شرکت‌های کوچک‌تر بیشتر از بقیه از کمبود جهانی تراشه متضرر شده‌اند یا اینکه صرفاً مصرف‌کنندگان بیش از پیش به برندهای معروف‌تر تمایل پیدا کرده‌اند.

نظر شما کاربران گجت نیوز درباره رتبه‌بندی جدید 5 برند برتر موبایل جهان چیست؟