باتری لپ تاپ

اگر این نشانه‌ها را در باتری لپ تاپ یا موبایل خود دیدید، سریع فرار کنید!

شرکت‌ها استانداردهای زیادی را در هنگام ساخت باتری رعایت می‌کنند؛ اما با وجود این، باتری لپ تاپ یا موبایل می‌تواند برای شما خطرساز شود. در صورت مشاهده این نشانه‌ها باید فرار کنید.

این روزها باتری های قابل شارژ در همه چیز از لپ تاپ و موبایل گرفته تا ریش‌تراش و اسباب‌بازی دیده می‌شوند. کافیست نگاهی به اطراف خود بکنید تا تعداد زیادی از این دستگاه‌ها را مشاهده کنید. خوشبختانه شرکت‌های تولید کننده باتری به ایمنی کاربر اهمیت می‌دهند و به همین خاطر به ندرت شاهد آتش گرفتن باتری هستیم.

باتری لپ تاپ / باتری گوشی

اما به ندرت به معنی هرگز نیست و گاهی اوقات ممکن است یک باتری منفجر شود یا آتش بگیرد. خبر خوب اینکه معمولا از روی برخی نشانه‌ها می‌توان متوجه شد که باتری وضعیت مناسبی ندارد و بهتر است هرچه زودتر فکری به حالش بکنید. با گجت نیوز همراه باشید تا به نشانه‌های هشدار دهنده باتری لپ تاپ یا موبایل بپردازیم.

نشانه‌های هشدار دهنده باتری لپ تاپ یا موبایل

داغ شدن شدید

باتری لپ تاپ / گوشی

اگر دستگاه ناگهان و بدون دلیل خاصی فوق‌العاده داغ شد، باید آن را یک نشانه خطرناک از سمت باتری بدانید. در این حالت بهتر است فورا از گوشی یا لپ تاپ خود فاصله بگیرید.

ورم کردن

باتری لپ تاپ / آيفون

اگر باتری لپ تاپ یا گوشی شما مشکل داشته باشد، ممکن است ورم کرده و کمی نمایشگر را به سمت بیرون هل دهد. در مورد لپ تاپ‌ هم احتمالا شاهد خم شدن یا حتی باز شدن قاب آن خواهید بود.

بوی بد یک ماده شیمیایی

نشانه خطرناک دیگر حس کردن یک بوی بد از دستگاه است. البته این نشانه شاید لزوما به باتری مربوط نباشد، ولی در کل حس کردن بوی یک ماده شیمیایی به معنی یک مشکل مهم و جدی است.

دود

این یکی نیازی به توضیح ندارد. اگر از دستگاه دود بلند شد، آن را خاموش کرده و فورا پیش تعمیرکار ببرید.

مشکل در شارژ باتری

باتری لپ تاپ / گوشی سامسونگ

اگر گوشی، لپ تاپ یا یک گجت دیگر به خوبی شارژ نشود، احتمالا با مشکلی در باتری طرف هستید. البته نمی‌توان گفت که صرفا به خاطر این نشانه، باتری دستگاه شما در خطر انفجار قرار دارد؛ ولی برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از مشکلات جدی‌تر، بهتر است دستگاه را چک کنید.

نشت مایعات

ممکن است در هنگام استفاده از لپ تاپ متوجه نشت مایعات از داخل دستگاه شوید. در صورتی که مایع اشاره شده از باتری لپ تاپ باشد، می‌توان گفت که باتری آسیب جدی دیده و باید فورا تعویض شود. همچنین باید قسمت‌های دیگر دستگاه را بررسی کنید تا مشکل به صورت کامل برطرف گردد.

ضربه شدید

این مورد را به هیچ وجه دست کم نگیرید. گاهی اوقات لپ تاپ یا گوشی از دست شما به زمین می‌خورد که در نتیجه آن ممکن است قاب بشکنند یا کمی خم شود. در این حالت حتما باید احتمال آسیب جدی به باتری را در نظر بگیرید تا در آینده غافلگیر نشوید.

واکنش به آتش گرفتن باتری لپ تاپ یا گوشی

باتری لپ تاپ

اگر با هرکدام از نشانه‌های بالا مواجه شدید، بهتر است دیگر از دستگاه استفاده نکرده و در اولین فرصت آن را به تعمیرکار نشان دهید. در این فاصله نیز دستگاه را در یک محیط امن قرار دهید که حتی در صورت آتش گرفتن نیز خطری را متوجه دیگر افراد نکند.

همچنین اگر دستگاه شما آتش گرفت، هرگز روی آن آب نریزید؛ زیرا شرایط را بدتر می‌کند. در این مواقع استفاده از کپسول‌های اطفاء حریق بهترین راه حل است. البته اگر به هر دلیلی آتش گسترش پیدا کرد، از محوطه خارج شده و با آتشنشانی تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*