قطع اینترنت

آیا قطع اینترنت جهان توسط یک شخص یا نهاد ممکن است؟

آیا قطع اینترنت تمام دنیا در یک لحظه و توسط یک شخص، شرکت یا دولت امکان پذیر است؟ در این ویدیو به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

بسیاری از ما به این موضوع فکر کرده‌ایم که در صورت قطع اینترنت جهان چگونه خواهد شد؟ بی‌تردید دنیای بدون اینترنت بسیار تاریک و غیرقابل تصور است. در این ویدیو قصد نداریم به جهانِ بدون اینترنت بپردازیم، بلکه به سراغ یک پرسش جالب رفته‌ایم تا ببینیم شخص یا اشخاصی وجود دارند که توان قطع اینترنت در سطح جهان را داشته باشند یا خیر.

پیدایش اینترنت به صورت یک پدیده همگانی و آزاد به اواسط دهه 1990 میلادی بازمی‌گردد. طی کم‌تر از یک دهه اینترنت به اغلب نقاط جهان رسید و میلیاردها نفر برای انجام کارهای تحقیقی و پژوهشی و یا سرگرمی به آن وابسطه شدند. در سال‌های اخیر ضریب نفوذ این شبکه جهانی به طرز فزاینده‌ای افزایش یافته است و تقریبا زندگی بدون آن ممکن نیست تا بتوانیم از آغاز یک دوره تاریخی جدید برای بشر صحبت کنیم.

اینترنت سامانه‌ای جهانی از شبکه‌های رایانه‌ای به هم پیوسته است که از پروتکلِ «مجموعه پروتکل اینترنت» برای ارتباط با یکدیگر بهره می‌‎گیرند. به طور دقیق‌تر اینترنت، شبکهٔ شبکه‌ها است که از میلیون‌ها شبکه خصوصی، عمومی، دانشگاهی، تجاری و دولتی در اندازه‌های محلی و کوچک تا جهانی و بسیار بزرگ تشکیل شده که با مقدار وسیعی از فناوری‌های الکترونیکی و نوری به هم متصل شده‌اند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

  1. اینترنت مگه دست شرکت ICANN نیست که هفت نفر فقط کلید انرا دارند که محافظت از دی ان اس ها را برعده دارند

  2. عالی بود.
    دمتون گرم. مالکیت معنوی اینترنت برای امریکاست
    بدبختانه دیگه حضرات یاد گرفتن، کوچک ترین اعتراض برابر است با قطع نت جهانی…