کاهش ارزش یک تریلیون دلاری غول های فناوری آمریکا

کاهش ارزش یک تریلیون دلاری غول های فناوری آمریکا فقط در 72 ساعت!

کاهش ارزش یک تریلیون دلاری غول های فناوری آمریکا در روزهای اخیر تنها یک علت مهم داشته است. در ادامه به واکاوی این دلیل می‌پردازیم.

یکی از حساس‌ترین تصمیم‌هایی که دولت آمریکا می‌گیرد، افزایش نرخ بهره بانک‌ها است. در واقع این افزایش نرخ روی سهام و شاید موارد بسیار دیگری نیز آثار سوء می‌گذارد. هم‌اکنون ارزش سه غول فناوری آمریکا در پی همین افزایش نرخ بهره به شدت سقوط کرده است.

علت کاهش ارزش یک تریلیون دلاری غول های فناوری آمریکا چیست؟

روز چهارشنبه و همزمان با تصویب افزایش نرخ بهره در آمریکا سهام سه شرکت بزرگ ریزش کرده و بخش فناوری آسیب‌پذیرترین قسمت این ماجرا بوده است. در واقع هم‌اکنون سرمایه گذاران تمایلی برای خرید سهام شرکت‌ها و خصوصا کمپانی‌های فناوری نشان نمی‌دهند و علاقه آنها نسبت به دوره پاندمی کرونا به شدت کاهش یافته است.

کاهش ارزش یک تریلیون دلاری غول های فناوری آمریکا

به عبارت دیگر مردم در حال حاضر ترجیح می‌دهند سرمایه خود را به سمت دارایی‌های امن ولو با سود کم ببرند. اولین شرکت غول فناوری آمریکا، اپل از زمان تصویب شدن افزایش نرخ بهره حدود 220 میلیارد دلار از ارزش سهامی خود را از دست داده است. از سوی دیگر رئیس بانک مرکزی آمریکا، جروم پاول گفته است:

تورم بسیار بالا است و هیچ برنامه‌ای برای افزایش بیش از نیم درصدی نرخ‌های بهره وجود ندارد.

کاهش ارزش یک تریلیون دلاری غول های فناوری آمریکا

همزمان با سخنرانی رئیس بانک مرکزی ارزش سهامی شرکت‌ها روندی صعودی به خود گرفت، اما دیری نپایید که این خوش‌بینی در روزهای آینده رنگ باخت و شاخص‌های سهام در روزهای پنج شنبه، جمعه و دوشنبه روندی نزولی را در پیش گرفتند. آن‌طور که شبکه سی ان بی سی گزارش کرده است، بعد از شرکت اپل، مایکروسافت دومین کمپانی بوده که با این افت شدید مواجه شده است.

در واقع مایکروسافت با 189 میلیارد دلار، تسلا با 199 میلیارد دلار، آمازون با 173 میلیارد دلار، آلفابت با 123 میلیارد دلار، انویدیا با 85 میلیارد دلار و متاپلتفرمز با 70 میلیارد دلار ضرر روبه‌رو شده‌اند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*