ساعت های نو

چرا همه ساعت های نو بر روی 10:10 تنظیم شده‌اند؟

راز تنظیم ساعت های نو روی 10:10 چیست؟ در این مطلب به بررسی علت تنظیم ساعت ها روی این زمان می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

به احتمال زیاد حداقل یک بار در طول عمر خود وارد فروشگاه ساعت شده‌اید یا از دور ساعت‌های عقربه‌دار آویزان روی دیوار را تماشا کرده‌اید و شاید برایتان سوال شده که چرا زمان همه ساعت‌ها روی 10:10 تنظیم شده است. گفته می‌شود این کار از دهه 1950 میلادی تبدیل به امری رایج شده، اما چرا؟

ساعت های نو و ماجرای عقربه 10:10

یکی از توضیحاتی که برای این اتفاق وجود دارد این است که برای جلوگیری از افتادن عقربه‌ها روی برند ساعت مورد نظر آنها را روی 10:10 قرار می‌دهند تا بدین ترتیب سازندگان آن بتوانند لوگوی خود را در مرکز یا پایین آن درج کنند. با این کار می‌توان لوگوی ساعت ساز را در جلو و وسط قرار داد.

اما این دلیل محکمی برای این کار نمی‌تواند باشد، چرا که تنظیم روی ساعت‌های دیگر نیز می‌تواند سازنده را به مقصود مورد نظرش برساند. توضیح عجیب و غریب دیگر این است که پشت تنظیم عقربه‌ها روی این ساعت علت دیگری نهفته است و آن اینکه چینش عقربه‌ها روی این ساعت به طرز ماهرانه‌ای شبیه به لبخند است و باعث ایجاد روحیه بهتری در تماشاچی می‌شود.

ساعت های نو

گروهی از محققان علت دوم را در سال 2017 مورد بررسی قرار دادند. در این تحقیق پژوهشگران 46 داوطلب را انتخاب کردند تا به 60 عکس از ساعت‌های مختلف نگاه کنند و زمان این ساعت‌ها روی 10:10، 11:30 و 8:20 تنظیم شده بود. در ادامه از شرکت کنندگان خواسته شد تا واکنش احساسی خود را با دیدن هر عکس و احتمال خریدشان را ارزیابی کنند.

نتایج نشان می‌داد که شرکت کنندگان ساعت‌هایی را که روی 10:10 تنظیم شده بودند بیشتر ترجیح می‌دادند زیرا از نظر آنها لذت‌بخش‌تر به نظر می‌رسیدند. از طرف دیگر آنها گفتند که احتمال خرید این ساعت بیشتر از سایر تنظیم‌ها است. پس از این آزمایش، تست دیگری از 20 شرکت کننده گرفته شد.

ساعت های نو

در این آزمایش از داوطلبان خواسته شد تا به دوازده تصویر که دارای ساعت‌های تنظیم شده‌ای روی 10:10، 11:30 و 8:20 بودند نگاه کنند و تشخیص دهند کدام یک از آنها شباهت بیشتری به لبخند دارد یا مثل یک لبخند است. در مجموع آنها این‌گونه ارزیابی کرده بودند ساعت‌هایی که روی 10:10 تنظیم شده‌اند شباهت بیشتری با چهره‌ای خندان دارند و این در حالی است که ساعت‌هایی که روی 8:20 تنظیم شده‌اند بیشتر حالت غمگین داشته‌اند.

اگرچه آزمایش اولیه می‌توانست روی تعداد بیشتری از افراد انجام شود، اما همین جامعه آماری کوچک نشان دادند که نقش تنظیم ساعت در بازاریابی و خرید آنها تأثیر به‌سزایی خواهد داشت. بنابراین به نظر می‌رسد که بازاریابان و فروشندگان عقربه ساعت‌های خود را روی 10:10 تنظیم می‌کنند تا احتمال خرید آنها را افزایش دهند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

  1. ده و ده ساعت پایان جنگ جهانی دوم است…..ده و ده میشود بیست و بیست یعنی عالی و بهترین …….ده و ده شکل تیک است که خود بیانگر درست و مورد قبول است . این سه مورد را یادم هست ..بمب هیروشیما در ساعت ۶/۱۰ صبح منفجر شده است

  2. سلام
    روایتی که بنده سالها پیش خوانده بودم، دلیل انتخاب ساعت روی ده و ده دقیقه ، بخاطر یاد آوری انفجار بمب اتمی در هیروشیما بوده است ، گویا در این ساعت بمب منفجر شده است.

  3. ساعت 10‌:10ساعت پایان جنگ جهانی