تصویر مریخ نورد کنجکاوی ناسا

ثبت تصویری عجیب از یک درب ورودی به کوه در مریخ توسط کاوشگر کنجکاوی ناسا

آیا تصویر عجیب شکار شده توسط کاوشگر کنجکاوی ناسا، ورودی غار مخفی فرازمینی‌ها در مریخ است یا یک پرتال به نقطه‌ای دیگر از کهکشان راه شیری؟

به تازگی، کاوشگر کنجکاوی ناسا تصویری را در ناحیه سنگفرش گرین‌هی‌یو مریخ (Greenheugh Pediment) ثبت کرد که خبرساز شد. این عکس چنان گیرا است که شاید به تنهایی، الهام‌بخش یکی دو فیلم علمی-تخیلی باشد.

در نگاه اول، ورودی یک غار را در دل کوه‌های مریخ می‌بینیم که با مهارت خاصی، تراش خورده است. اما افراد منطقی‌تر، شکاف ایجاد شده را نه دروازه‌ای کیهانی؛ بلکه حاصل شکستگی بخشی از تخته سنگ در اثر فشار می‌دانند.

شاید وقوع چند زلزله در مریخ هم به ایجاد چنین منظره‌ای کمک کرده باشد. اتفاقا بزرگ‌ترین زلزله ثبت شده در این سیاره، همین چند روز پیش به وقوع پیوست و دانشمندان هنوز در تلاش برای کشف کانون و علت وقوع آن هستند.

از طرفی، هرچند که به نظر می‌رسد این تخته سنگ دروازه-مانند، سایز تمام قد داشته باشد؛ بعید نیست فقط شکافی چند وجبی باشد. البته از روی عکس نمی‌توانیم با قطعیت این را بگوییم.

طی سال‌هایی که به لطف وجود فرودگرها و مدارگردهای مریخی، فرصت نگاه نزدیک به این سیاره را داشتیم، تصاویر چشمگیر و عجیبی به دستمان رسیده است: دهانه‌های پر شده از یخ، تخته سنگ‌هایی با آرایش درجه گروهبانی، کوه‌های توخالی و بیشتر!

اما این تصاویر می‌توانند غلط‌انداز هم باشند؛ پس با دیدن هر چیزی که مشابه سازه‌های فرازمینی است، نباید بیش از حد هیجان‌زده شویم. مثلا چندی پیش، ماه‌نورد چینی Yutu 2 تصویری از یک شی مکعب‌-مانند را شکار کرد که تصور می‌شد آلونک فرازمینی‌ها باشد. اما پس از تحقیقات بیشتر، مشخص شد یک قطعه سنگ معمولی است و فقط به علت زاویه نور و پرسپکتیو، مکعب‌شکل دیده می‌شد.

احتمالا نتیجه‌گیری مشابهی، انتظار این دروازه مرموز مریخی را هم می‌کشد؛ ولی فعلا بازار حدس و گمان داغ است.