ماه گرفتگی خونین

تماشای ماه گرفتگی خونین این هفته را از دست ندهید

این هفته یک خسوف متفاوت و خاص رخ می‌دهد که حتما باید تماشا کنید. در ادامه با جزئیات ماه گرفتگی خونین اردیبهشت ماه و زمان تماشای آن آشنا می‌شویم.

اگر از آن دسته افرادی هستید که وقتی به آسمان نگاه می‌کنید از این همه عظمت و شکوه آن حیرت‌زده می‌شوید، باید به اطلاعتان برسانم که آسمان در هفته پیش رو شما را بسیار شگفت‌زده خواهد کرد. چرا که یک ماه گرفتگی بسیار خاص در حال وقوع است.

ماه گرفتگی خونین

یکشنبه شب یعنی بین ۱۵ و ۱۶ مه (۲۵ و ۲۶ اردیبهشت) به راحتی می‌توانید با نگاه کردن به آسمان نظاره‌گر این ماه گرفتگی باشید. با اینکه بسیاری از مناطق دنیا به راحتی می‌توانند شاهد این ماه گرفتگی باشند، اما از هرجایی نمی‌توان آن را دید. در این مقاله می‌خواهیم ببینیم که بهترین روش‌ برای تماشای این ماه گرفتگی خونین چیست.

چرا این نوع ماه گرفتگی خونین نامیده می‌شود؟

علت اینکه ماه گرفتگی را ماه خونین می‌نامند این است که ماه ما در حالت خسوف یک هاله‌ای از رنگ قرمز می‌گیرد و قرمز آن چیزی بین مسی تا قرمز بسیار تیره است.

هنگامی که ماه گرفتگی در ماه مه (اردیبهشت) رخ می‌دهد، به جای ماه گرفتگی خونین، به آن ماه گرفتگی گل خونین یا ماه گرفتگی گلگون می‌گویند. این استعاره به این دلیل است که در ماه مه در بسیاری از مناطق دنیا از جمله آمریکای شمالی، همزمان با بهار است و گل‌های زیادی در حال شکوفه زدن هستند.

ماه گرفتگی خونین

این استعاره زیبا در برابر تماشای ماه گرفتگی واقعی رنگ می‌بازد. درست است که خورشید گرفتگی در مقایسه با ماه گرفتگی بسیار کمتر رخ می‌دهد و به راحتی می‌توانیم ماه گرفتگی خونین را رصد کنیم؛ اما این به این معنی نیست که ماه گرفتگی این هفته را از دست بدهیم، زیرا همانطور که در بالا گفتیم، ماه گرفتگی خونین در نوع خود بی‌نظیر است.

چه چیزی ماه گرفتگی امسال را خاص می‌کند؟

برای پاسخ به این سوال باید توجه داشته باشیم که رنگ و وضوح ماه به شدت تحت تاثیر جو زمین است. این بدان معناست که اتفاقاتی که در روی زمین رخ می‌دهند می‌توانند بر ظاهر ماه گرفتگی تاثیر بگذارند.

به گفته Helio Vital وضوح ماه احتمالا با فوران آتشفشان دریایی تونگا که در ژانویه ۲۰۲۲ (دی ماه ۱۴۰۰) به اوج خود رسید، تغییر کرده است. با گذشت ماه‌ها از این فوران، ذرات معلق هنوز هم در اتمسفر بالایی وجود دارند.

ماه گرفتگی خونین

در نتیجه فوران آتشفشان، پیش‌بینی شده است که ماه گرفتگی امسال تیره باشد. وبسایت Sky & Telescope تصاویر مختلفی از ماه خونین به اشتراک گذاشته است و اگر پیش بینی‌ها درست باشد، ما احتمالا شاهد تصاویر تیره‌تر (احتمال زیاد تصویر شماره یک) خواهیم بود.

ماه چه تیره باشد یا خیر، این ماه گرفتگی خونین بدون شک برای دوستداران آسمان و ماه هیجان انگیز خواهد بود. اگر نمی‌دانید که وضوح ماه در منطقه شما چقدر است یا نمی‌توانید تمام شب را بیدار بمانید، راه‌های زیادی برای تماشای ماه گرفتگی خونین ۲۰۲۲ وجود دارد.

چگونه ماه گرفتگی خونین را ببینیم؟

برای تماشای ماه گرفتگی خونین نیاز به تلسکوپ یا تجهیزات دیگر ندارید، تنها چیزی که نیاز دارید یک جفت چشم است. با این حال، بسته به اینکه کجای جهان هستید وضوح ماه گرفتگی برای شما ممکن است کم یا زیاد باشد. ناسا نقشه‌ای آماده کرده است که نشان می‌دهد کدام مناطق می‌توانند ماه خونین را ببینند و خوشبختانه اکثر نقاط کره زمین می‌توانند حداقل یک نگاه اجمالی به آن داشته باشند.

ماه گرفتگی خونین

اگر در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنید، ماه گرفتگی خونین حدود دو ساعت بعد از غروب خورشید در تاریخ پانزدهم ماه مه از ساحل شرقی یا یک ساعت پس از غروب خورشید در غرب میانه آغاز می‌شود.

در ساحل غربی اوضاع کمی متفاوت است و ماه در حالت خسوف کامل طلوع می‌کند. این بدان معناست که تا زمانی که خورشید به طور کامل غروب نکند، نمی‌توانید چیز زیادی ببینید ولی پس از آن شاهد تصاویر خیره کننده ماه خونین خواهید بود.

مردم اروپا و آفریقا باید تا ساعات اولیه صبح روز شانزدهم ماه مه (۲۶ اردیبهشت) صبر کنند تا ماه گرفتگی خونین را به طور کامل ببینند. متاسفانه این ماه گرفتگی خاص در آسمان ایران قابل رویت نیست.

ماه گرفتگی خونین

اگر نمی‌توانید این رویداد را شخصا تماشا کنید، ناسا قرار است آن را به صورت زنده در وبسایت رسمی خود پوشش دهد. این پخش زنده از ساعت ۷:۳۰ صبح ۲۶ اردیبهشت شروع می‌شود. وب‌سایت TimeAndDate نیز قرار است پوشش ماه گرفتگی خونین را کمی زودتر یعنی در ساعت ۳:۳۰ صبح آغاز کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*