در پی تحریمات الکترونیک روسیه ماشین لباسشویی به داد ارتش این کشور رسید

تحریمات الکترونیک روسیه که از سوی کشورها و کمپانی‌های فناوری غربی اعمال شد، اثر خود را نشان داده و ماشین جنگی پوتین را با مشکل مواجه کرد.

کشورهای متعددی در سراسر جهان روسیه را به خاطر تجاوز نظامی به اوکراین تحریم کرده‌اند که در بین آن‌ها حتی نام کمپانی‌های چینی نظیر هواوی نیز به چشم می‌خورد. در این بین میزان صادرات فناوری‌های آمریکایی به روسیه با کاهش 85 درصدی مواجه شد و کمپانی‌های سازنده تراشه نظیر AMD، اینتل، TSMC، سامسونگ، گلوبال فاندریز، IBM و… دیگر سفارشی از روسیه نمی‌گیرند. این موضوع سبب شده تا صنایع روسیه به خصوص در حوزه نظامی با مشکل تامین تراشه‌های نیمه رسانا مواجه شود و روس‌ها را دست به دامن لوازم خانگی کند.

تحریمات الکترونیک روسیه

این تصویر همچون عکس اصلی مقاله ساختگی بوده و برای القای مطلب استفاده شده است

وزیر بازرگانی آمریکا در مجلس سنا به نقل از نیروهای اوکراینی اعلام کرد که مدافعان در تانک‌های روسی منهدم شده یا غینمتی، قطعات مربوط به ماشین لباس شویی، یخچال،‌ ماشین ظرف شویی و دیگر لوازم الکتریکی مصرفی و صنعتی یافت کردند که نشان می‌دهد روسیه برای تامین تراشه مورد نیاز در سیستم‌های الکترونیکی ادوات جنگی به اوراق لوازم خانگی و استفاده از قطعات نیمه رسانا به خصوص آی‌سی‌ها و میکروکنترلرها روی آورده و با برنامه ریزی مجدد آن‌ها، تراشه‌های مذکور را برای مقاصد نظامی و نصب در تانک و… استفاده می‌کند.

پیش از این تولید تانک در کارخانه دو سازنده اصلی این تسیحات در روسیه موسوم به اورال واگن و CTZ به دلیل کمبود قطعه متوقف شده و حال آن‌ها با این نوآوری سعی دارند خلا تراشه‌های الکترونیکی مورد نیاز خود را پر کنند. پیش از این روسیه تراشه‌های مورد نیاز برای ساخت جنگ افزار را از کمپانی‌های غربی به خصوص آمریکایی‌ها خریداری می‌کرد و حال با توقف فروش این تجهیزات و همچنین ممنوعیت ارسال تراشه‌هایی که علاوه بر کاربری تجاری قابلیت استفاده در صنعت نظامی دارند، کار برای روسیه بسیار سخت شده است.

تحریمات الکترونیک روسیه برای این کشور که صنعت نظامی‌اش به غرب وابسته است بسیار گران تمام می‌شود. پیش از این در پهپادهای روسی که در اوکراین ساقط شدند نیز تجهیزات الکترونیکی و موتور غربی رویت شده که نشان می‌دهد این کشور خود فاقد توان لازم برای تامین نیاز خود به فناوری‌های پایه است. برای مثال در پهپاد روسی اورلان 10 که موتور آمریکایی دارند، روس‌ها برای بخش اپتیکی از دوربین DSLR کانن 750D استفاده کردند که نشان می‌دهد بر خلاف غرب، نمی‌توانند دوربین مخصوص و مناسب چنین پهپادهایی را توسعه دهند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

4 دیدگاه

  1. ابرقدرت دوم جهان حتی ناتوان در ساخت قطعات الکتریکی ساده

    روسیه هیچی نیست و این نشون میده جنگ رو باخته

    واینکارشون نشون میده به چه فلاکتی رسیدن که حاضرن برای طولانی تر کردن جنگ و همینطور

    برای نپذیرفتن این حقیقت دست به کارهایی بزنن که در طولانی مدت باعث گرفتاری بشتر مردم کشورشون بشه

  2. واقعا دم روسا گرم با هيچي هم ميحنگند