منظومه شمسی جدید

کشف یک منظومه شمسی جدید در نزدیکی زمین

اخترشناسان یک منظومه شمسی جدید را کشف کردند که دارای دو سیاره تقریبا هم‌اندازه با زمین است و در مقیاس کیهانی، خیلی از ما دور نیست.

تیمی از محققان دانشگاه MIT در همکاری با اخترشناسانی از سراسر دنیا، موفق به کشف دو سیاره سنگی شدند که به دور ستاره HD 260655 می‌چرخند. منظومه شمسی جدید فقط 33 سال نوری با زمین فاصله دارد.

بر اساس داده‌های دریافتی و برآوردها، این دو جرم سنگی تقریبا هم‌اندازه زمین هستند. سیاره HD 260655b حدود 1.2 برابر بزرگ‌تر و سیاره HD 260655c تقریبا 1.5 برابر بزرگ‌تر از زمین تخمین زده می‌شود.

حرکت انتقالی در این سیارات، بسیار سریع است؛ طوری که HD 260655b هر 2.8 روز، یک بار به دور ستاره میزبان می‌چرخد و این زمان برای HD 260655c به 5.7 روز می‌رسد. نزدیکی آن‌ها به خورشید خود، سبب شده که به طور جهنم‌واری گرم باشند. دما در سیاره نزدیک‌تر به ستاره HD 260655، تا 436 درجه سانتی‌گراد بالا می‌رود و سیاره دورتر، حرارت 286 درجه‌ای را تجربه می‌کند.

منظومه شمسی جدید

در چنین دماهای بالایی، احتمال وجود آب مایع منتفی است؛ بنابراین امیدی به زیست‌پذیر بودن آن‌ها نیست. اما این موضوع، از هیجان دانشمندان برای مطالعه روی این دنیاهای تازه کشف شده، کم نمی‌کند.

نتیجه‌گیری درباره وجود این سیارات فراخورشیدی، حاصل تحقیقات میشل کونیموتو، اخترشناس فوق دکترای دانشگاه MIT بود. او با آنالیز الگوهای نورافشانی ستاره HD 260655، متوجه وجود سیارات در حال چرخش به دور آن شدند.

تایید رسمی وجود سیارات، با کمک اخترشناسان فعال در رصدخانه‌های هاوایی و اسپانیا، و به اشتراک گذاشتن یافته‌های حاصل از تلسکوپ TESS محقق شد. این یکی از تلسکوپ‌های فضایی ناسا است که  توسط MIT هدایت می‌شود و وظیفه شناسایی منظومه‌های شمسی نزدیک به زمین را برعهده دارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*