باتری Qilin از شرکت CATL

باتری Qilin، شاهکار چینی‌ها برای خودروهای برقی است

باتری Qilin شرکت CATL که فقط برای خودروهای برقی ساخته شده‌اند، می‌توانند دنیای ماشین‌های الکتریکی و EV را به کلی تغییر دهند اما چگونه؟

پیشرفت چینی‌ها در زمینه ساخت و توسعه‌ خودروهای برقی، تقریبا به سرعت نور رسیده است. در همین راستا امروز به سراغ‌ یکی از انقلابی‌ترین پروژه‌های چشم بادامی‌ها در زمینه‌ی توسعه‌ی خودروهای EV خواهیم رفت که مطمئنا شما هم از شنیدن آن، حیرت می‌کنید.

معرفی باتری Qilin از شرکت CATL با ظرفیت باورنکردنی

باتری Qilin از شرکت CATL

نمایی از ساختمان زیبای شرکت CATL در کشور چین

شرکت CATL، بزرگ‌ترین سازنده‌ی باتری خودروهای برقی در جهان است که تقریبا سهامدار اکثر برندهای خودروسازی چین هم محسوب می‌شود. خوشبختانه تا اینجای کار، CATL و خودروسازهای چینی توانسته‌اند تا حرف یکدیگر را به خوبی متوجه شوند. برای مثال، پلتفرم های جدید چینی که فقط مختص به سگمنت EV هستند، هماهنگی بالایی با باتری‌های شرکت CATL دارند.

باتری Qilin از شرکت CATL - مرسدس بنز EQXX

سدان مرسدس بنز EQXX در پیست سیلورستون انگلستان

اما موضوع شعاع حرکتی کم باتری‌ها، چیزی نیست که با یک بهبود ساده، رفع شود و به نظر می‌رسد که خودروهای پلاگین هیبریدی هم همیشه کارساز نباشند. بنابراین باتری Qilin شرکت CATL در دست تولید است تا این مشکل را حل کند. گفته می‌شود که این باتری می‌تواند با یک بار شارژ شدن، یک مسافت 1000+ کیلومتری را به خودرو هدیه می‌دهد. البته این موضوع شاید زیاد خلاقانه نباشد چرا که مرسدس بنز EQXX در هفته گذشته فقط با یک بار شارژ، از اشتوتگارت آلمان تا سیلورستون انگلستان را طی کر؛ یعنی بیش از 1200 کیلومتر!

باتری Qilin از شرکت CATL

نحوه چینش باتری‌ها در کف خودروهای برقی

اما فراموش نکنید که مرسدس بنز EQXX، یک خودرو کانسپت است و این آزمایش هم در شرایط ایده آل صورت گرفته. باتری Qilin، برای خودروهای تولید انبوه طراحی شده است و گفته می‌شود که نسبت به باتری‌های تسلا مدل 3، تقریبا 50 درصد بهتر عمل می‌کند. همچنین این باتری‌ها، بیشتر با محیط زیست سازگار خواهند بود و نسبت به باتری‌های هزار کیلو وات ساعتی بازار (تقریبا قوی‌ترین باتری‌های موجود در جهان برای خودروهای برقی)، قیمت کمتری هم خواهند داشت.

باتری Qilin از شرکت CATL - لوسید ایر

لوسید ایر

برای اینکه این موضوع را بهتر متوجه شوید، باید به سراغ آمار برویم. بهترین نسخه‌ی تسلا مدل 3، از پکیج باتری‌های 80 کیلو وات ساعتی بهره می‌برد که می‌توانند فقط با یک بار شارژ، تقریبا 650 کیلومتر (405 مایل) را طی کنند. همچنین لوسید ایر (Lucid Air) 170 هزار دلاری هم با یک بار شارژ، تقریبا 836 کیلومتر راه می‌رود تا با این عدد، بهترین ماشین برقی آمریکایی از نظر شعاع حرکتی، لقب بگیرد.

باتری Qilin از شرکت CATL - تسلا مدل Y

کراس اور الکتریکی تسلا مدل Y

طبق گزارش‌های رسمی، می‌دانیم که این باتری، از فناوری 4680 سلولی CATL بهره می‌برد که به تازگی در خودروهایی مثل تسلا مدل Y هم حضور پیدا کرده است. به لطف این تکنولوژی، اکنون باتری Qilin می‌تواند 255 وات ساعت را به ازای هر کیلوگرم، تحویل دهد. یعنی اگر این باتری‌ها فقط 400 کیلوگرم وزن داشته باشند، به راحتی می‌توانند به ظرفیت 100 کیلو وات ساعت برسند. به نظر شما وزن 0.5 تن برای باتری‌ها زیاد است؟ بد نیست بدانید که باتری‌های کراس اور برقی تسلا مدل Y که جزو بهترین و بهینه‌ترین باتری‌های بازار محسوب می‌شوند، تقریبا 2 تن وزن دارند و در بهترین حالت، 75 کیلو وات ساعت را تحویل می‌دهند.

باتری Qilin از شرکت CATL

خط تولید شرکت CATL

همچنین شرکت CATL اعلام کرده است که به لطف تکنولوژی سوپر فست شارژ، باتری Qilin می‌توانند در عرض کمتر از 10 دقیقه، ظرفیت خود را از 10 درصد به 80 درصد برسانند. در حال حاضر، شارژرهای DC با توان 360 کیلو وات را هم دیده‌ایم اما کسی چه می‌داند؛ شاید شارژرهای 400 کیلو واتی هم از چین سر درآوردند! در انتهای این نوشته، به اولین مشتریان باتری Qilin می‌رسیم که دو خودروساز پیشرو چین یعنی «شرکت لی اتو» (Li Auto) و  “Hozon” خواهند بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*