باتری های شنی

یک شرکت فنلاندی موفق به تولید باتری های شنی شد

محققان شرکت فنلاندی PNE موفق به تولید باتری های شنی تجدیدپذیر شده‌اند که نه تنها هزینه تولید آن‌ها کم است، بلکه توان خوبی را هم ارائه می‌کنند.

در سراسر جهان مصرف انرژی و قدرت رو به افزایش است و کمبود آن، بحران اساسی را به وجود میاورد. از این رو جایگزین‌های طبیعی یا انرژی‌های تجدیدپذیر هر روزه محبوب‌تر از گذشته می‌شوند. در تازه‌ترین دستاوردها، یک شرکت فنلاندی موفق به آزمایش فناوری «باتری های شنی» شده است.

این فناوری جدید توسط شرکتی به نام Polar Night Energy (یا PNE) با همکاری شرکت Vatajankoski توسعه پیدا کرده است. تصویر بالا سیلویی را نشان می‌دهد که البته برای نگهداری از غلات نیست، بلکه برای ذخیره ماسه‌های مخصوص تولید برق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

باتری های شنی

Pekka Passi،‌ مدیر نیروگاه برق واتاجانکوسی در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی می‌گوید:

این بسیار ساده است، اما ما دوست داشتیم ایده‌های جدید را امتحان کنیم و اولین شرکتی در جهان باشیم که چنین کاری را انجام می‌دهد. شاید تولید برق از شن دیوانه‌وار به نظر برسد، اما تصور می‌کنم موفقیت‌آمیز است.

ماسه نگهدارنده خوبی برای گرما است و به سختی آن را از دست می‌دهد. به همین خاطر می‌توان از این گرما، انرژی استخراج کرد. جالب اینجاست که شن به کار رفته در این باتری های شنی با گرمای تلف شده خود یا استفاده از منابع دیگری مثل ژنراتورهای بادی یا خورشیدی گرم می‌شوند و می‌توانند تولید نیرو کنند. به گفته محققان توسعه‌دهنده این پروژه، شن می‌تواند برای چندین ماه گرمای ۵۰۰ درجه سانتی‌گرادی را حفظ کند. در مجموع این گرمای ذخیره شده برای ارائه ۱۰۰ کیلووات ساعت قدرت گرمایشی و ۸ مگاوات ساعت ظرفیت انرژی کافی است.

باتری های شنی

این طرح از نظر اقتصادی هم به صرفه است؛‌ زیرا شن بسیار ارزان قیمت است. باتری شنی توسعه پیدا کرده توسط محققان شرکت PNE همچنین قابل بازیافت است. در حال حاضر شرکت Vatajankoski از این باتری‌ها روی سرورهای خودش استفاده می‌کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*