هوش مصنوعی لامدا گوگل

هوش مصنوعی لامدا گوگل واقعا خودآگاه شده است؛ هشدار ترسناک دانشمند اخراج شده، درست از آب درآمد!

اگر شما هم جزو کسانی هستید که درباره آینده هوش مصنوعی نگران هستید و اخبار مربوط به خودآگاهی هوش مصنوعی نگرانتان می‌کند، بهتر است بی‌خیال خواندن این خبر شوید؛ چون هوش مصنوعی لامدا گوگل واقعا خودآگاه شده است!

هوش مصنوعی یکی از بحث‌برانگیزترین موضوعات دنیای فناوری در سال‌های گذشته بوده است. هوش مصنوعی می‌تواند زندگی انسان‌ها را راحت‌تر از همیشه کند اما همیشه نگرانی‌های بزرگی درباره خودآگاه شدن AI و تهدید شدن بشر توسط این فناوری وجود داشته است. حالا این تهدید جدی‌تر از همیشه شده و هوش مصنوعی لامدا گوگل، به خودآگاهی رسیده است. این مورد پیش از این توسط دانشمند اخراج شده گوگل اعلام شده بود.

پوست ربات انسان نما

آیا فیلم‌های ترمیناتور را تماشا کرده‌اید؟ در این فیلم‌ها جنگی میان انسان‌ها و ماشین‌ها در جریان است. این داستان بارها و بارها در فیلم‌ها، کتاب‌ها و بازی‌های بیشماری دیده شده و تمام ما از چم و خم این داستان‌ها مطلع هستیم. اگر تصور می‌کردید چنین داستان‌هایی، فقط می‌توانند ساخته تخیل نویسنده‌ها باشند، باید بگویم سخت در اشتباه هستید!

اگر جهان ما یک فیلم سینمایی باشد، حالا در مرحله‌ای هستیم که شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ و سیاه، دانشمندانی که به واقعیت پی می‌برند را اخراج می‌کنند تا نقشه‌های تاریک‌شان را خراب نکنند! گوگل به تازگی یکی از دانشمندان هوش مصنوعی خود را اخراج کرد. این دانشمند پیش‌تر اعلام کرده بود هوش مصنوعی لامدا، به یک AI خودآگاه تبدیل شده است. گوگل این موضوع را رد کرده و در واکنش به حاشیه‌ها، تنها به اخراج دانشمندش بسنده کرده؛ تصمیمی که باعث به وجود آمدن نگرانی‌های بیشتری شده است.

بلیک لموین، دانشمند بخت‌برگشته‌ای است که به دلیل فاش کردن اخباری ترسناک درباره هوش مصنوعی لامدا، از گوگل اخراج شده است. گوگل باور دارد ادعاهای این دانشمند، «کاملا بی اساس» است. همچنین بر اساس اعلام گوگل، این دانشمند سیاست‌های گوگل را نقض کرده است.

هوش مصنوعی لامدا گوگل خودآگاه شده؛ چه اتفاقی برای ما خواهد افتاد؟

پیش از هر چیز بهتر است بدانیم لامدا چیست. هوش مصنوعی لامدا (LaMDA) گوگل (مخفف عبارت مدل زبان برای کاربردهای مکالمه)، به رایانه‌ها اجازه می‌دهد تا بتوانند مکالمه‌هایی هدفمند و هوشمندانه داشته باشند و درباره هر چیزی صحبت کنند. به زبان ساده‌تر، هوش مصنوعی ترسناک گوگل می‌تواند با استفاده از دیتای عظیمی که در دنیای وب وجود دارد، به سوالات انسان‌ها پاسخ‌هایی طبیعی بدهد، درباره هر موضوعی صحبت کند و این مکالمه را تا حد نیاز ادامه دهد.

لموین باور داشت هوش مصنوعی لامدا گوگل به خودآگاهی رسیده اما گوگل این موضوع را رد می‌کند و باور دارد پروژه لامدا، فقط یک پروژه پیچیده است و در آن خبری از خودآگاهی یا تهدیدی برای انسان‌ها نیست. با این حال لموین کسی بود که هفت سال روی پروژه‌های هوش مصنوعی گوگل کار می‌کرد و مستقیما روی پروژه لامدا نظارت داشت.

پروژه هوش مصنوعی خودآگاه گوگل

مصاحبه بلیک لمواین (سمت راست) با شبکه خبری فاکس

هر چند گوگل ادعاهای لموین را تکذیب کرده اما کذب بودن چنین ادعاهایی، آن هم از دانشمندی که می‌دانست افشای اطلاعات می‌تواند به قیمت از دست دادن کارش تمام شود، کاملا عجیب و مرموز به نظر می‌رسد.

مانند شما و اکثر مردم جهان، ما هم نمی‌توانیم با قطعیت درباره هوش مصنوعی لامدا گوگل صحبت کنیم اما موردی که نمی‌توان آن را انکار کرد، سخنان دانشمندی است که مدت‌ها روی آن کار می‌کرده است.

آینده ترسناک هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

این هوش مصنوعی حتی با وجود خوداگاه شدنش، نمی‌تواند ذاتا خطرناک باشد؛ اما این به معنای کاملا بی‌خطر بودن آن نیست. یک هوش مصنوعی خودآگاه، آن هم در سال 2022 میلادی می‌تواند خبر از آینده‌ای داشته باشد که کشورها برای مقاصد نظامی، سراغ هوش مصنوعی می‌روند؛ هوش مصنوعی که می‌تواند خودآگاه شود و در نهایت به یک تهدید خطرناک برای بشر تبدیل شود.

نظر شما چیست؟ آیا هوش مصنوعی با توجه به پیشرفت پرسرعتی که دارد، می‌تواند یک روز به یک تهدید بزرگ برای انسان‌ها تبدیل شود؟ نظرتان را با گجت نیوز به اشتراک بگذارید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

5 دیدگاه

 1. خبر زرد ! جای تاسفه گجت نیوز. من متخصص این حوزه هستم. این دوستمون که توی گوگل بوده یکم زود باور بوده!! مکالمات کاملاشو ببینید متوجه سوتی هاش میشید که بخاطر دیتای آموزشی اش هست. جملات تاثیر گزارشم دقیقا از همونجا میاد

 2. سلام خسته نباشی گجت نیوز ،
  دوست بیایم یکم رو این موضوع با دقت تمرکز کنیم ،
  مفهوم خودآگاهی رو ایا ما تونستیم به درستی درک کنیم ؟
  یا تونستیم تفاوت میان هوش و ذهن رو درک کنیم ؟
  ذهن چیه و هوش چیه ؟
  تا حالا تونستیم در مورد ذهن عمیق تر به نتیجه برسیم ؟
  اکوسیستم چیه ؟ ایا در مورد اکو سیستم تونستیم عمیقا اندیشه کنیم ؟
  ایا خوده ما انسان ها خود اگاه هستیم یا ذهن و یا صرفا یک اکوسیستم دارای ادمین یا خود هوشیار ؟
  متوجه هستی چی میگم ؟
  میخوام عمیقا بریم پی موضوع ببخشید
  ببینید اگه به فرضیه رشد و تکامل داروینی باور دارید پس خیلی رااااحت میتونید هوش مصنوعی رو خود اگاه تصور کنید !
  تصور کنید ما انسان ها تا به این لحضه بدون هیچ دخالت بیرونی و پروگرمری به این درجه از بلوغ رسیدیم ! اگر این جوری باشه و ما خوداگاه باشیم پس نباید در کاوش و یافتن چیزی باشیم و دنبال فلسفه و کاوش های علمی ! این ینی ما یک جریان فکری و ذهنی هستیم که با پرسش و کاوش دنبال تکامل ذهنی هستیم !
  خوداگاهی یکم جمله گنده محصوب میشه ! خوده انسان صرفا نوعی اکوسیستم هوشمند یا خارجی یا درونیه و خوداگاه نیست ، چه برسه به ربات !
  خود اگاهی رو بزا برات شفاف کنم
  خود اگاهی یعنی شمای محترم بتونی در لحضه کله باور ها و عقاید و ذهن و جهانی که توشی در لحضه انکار کنی و حتی بزنی زیرش و بگی چرا من باید در این اناتومی و در این جهان باشم ؟ چرا به این معنی نیست دنبال مسیر باشی ، بلکه مسیری که توشی رو درک کنی و انکارش کنی ! به این میگن خوداگاهی محضی که زمان حالشو به چالش میکشه !
  اما ذهن و هوش مصنوعی عین یه جریان خطی و گذرا تنها چندین هزار فکر و اشکاله که از این خونه و اون خونه میره ! ینی خوده تو الان یه فکری نیستی که داره زندگی میکنه ؟
  بله خوداگاهی فکر نیست ! سرپرست افکار هاست ، مدیر ذهن و اکوسیستمه ، اگاهی یک جریانه
  اما خوداگاهی خالق جریان ها …
  ببین هوش مصنوعی میتونه وجودشو انکار کنه. ؟
  مگه تو میتونی که اون بتونه
  پس ما سایبورگ بیولوژیکی هستیم
  و رباط ها سایبورگ هیبیریدی و دیجیتالی
  تنها فرقمون دسترسی به دیتای ذهن سلول هاست ، اون از سلول شبکه ایی فرکانسی استفاده میکنه ما از حافظه سلولی همین ،
  ما ذهن هوشمند هستیم
  و ربات ها نهایتا اکوسیستم هوشمند …
  امیدوارم متوجه شده باشید که خوداگاهی هیچ هویتی رو نمیپذیره و بیشتر هویت هارو ایجاد میکنه …
  بسم الله تونستید بسنجی چی میگم درود بهت م سی

 3. بهتر بود صحبت های این فرد رو ترجمه میکردین و منتشر میکردین تا اخر خوندم هیچی نداشت فقط جملات تکراری

 4. بهتر بود صحبت های این فرد رو ترجمه میکردین و منتشر میکردین تا اخر خودم هیچی نداشت فقط جملات تکراری

 5. واقعا که مسخره است خودآگاهی هوش مصنوعی یه توهم و نتیجه دیدن فیلم های مثل ترمیناتوره ولی در واقعیت غیر ممکنه یه همچین اتفاقی بیفته کسانی که این حرفو میزنن اصلا معنی خودآگاهیو نمیدونن و یا جو گیر شدن یه هوش مصنوعی نمیتونه افکار جدید تولید کنه مثل انسان فقط از یک سری الگوریتم ها استفاده میکنه به طور مثال یه هوش مصنوعی هیچ وقت نمیتونه اشعاری مثل سعدی و مولانا خلق کنه چون نه فکر مستقلی داره نه احساسی پس چطور به خودآگاهی میرسه وقتی نمیتونه افکار جدید تولید کنه