قدرتمندترین سلاح لیزری لاکهید مارتین

ارتش آمریکا به قدرتمندترین سلاح لیزری لاکهید مارتین مجهز شد

اکنون قدرتمندترین سلاح لیزری لاکهید مارتین در اختیار ارتش آمریکا قرار گرفته است. مشخصات این سلاح فوق پیشرفته چیست و هدف از ساخت آن چه بوده است؟

دنیای فناوری‌های تسلیحاتی و جنگ افزارها پررونق‌تر از همیشه دنبال می‌شود و بشریت علاقه زیادی به جنگ و خونریزی دارد. البته منظورمان از بشریت، دولت‌ها و در رأس آنها مقامات عالی‌رتبه هستند، وگرنه مردمان عادی و شهروندان یک کشور هیچ علاقه‌ای به آغاز جنگ ندارند.

قدرتمندترین سلاح لیزری لاکهید مارتین در دستان وزارت دفاع آمریکا

قدرتمندترین سلاح لیزری لاکهید مارتین

شرکت لاکهید مارتین یکی از کمپانی‌های مطرح جهان در ساخت تسلیحات نظامی برای دولت آمریکا است. این شرکت به تازگی موفق شده زودتر از موعد مقرر در قرارداد با وزارت دفاع آمریکا، قدرتمندترین لیزر خود را بسازد. این لیزر بهترین لیزری است که این شرکت تاکنون ساخته و تحویل دفتر معاون وزیر دفاع آمریکا داده است.

ایالات متحده قصد دارد از این لیزر در تسلیحات جدید خود استفاده کند. طی یک دهه اخیر شرکت‌های تولیدکننده اسلحه پیشرفت‌های زیادی در حوزه لیزرها به دست آورده‌اند. مجموع این دستاوردها از طرح‌های مفهمومی تبدیل به موفقیت‌های عملی شده‌اند که در میدان‌های نبرد به کار می‌روند. همچنین مدتی پیش لاکهید مارتین توپ لیزری LANCE را تحویل نیروی هوایی آمریکا داد.

البته توسعه لیزرها به این آسانی‌ها نبوده، چرا که دارای سیستم‌های بسیار پیچیده‌ای هستند. حتی دیده شده در اغلب اوقات آن قابلیت‌هایی که در طراحی عملی در معرض نمایش گذاشته شده در واقعیت محقق نشده‌اند؛ زیرا طراحی و ساخت آنها تا به عمل رسیدن، پروسه‌ی طولانی خواهد داشت.

قدرتمندترین سلاح لیزری لاکهید مارتین

سیستم لیزری برای این که ساخته شود و در تسلیحات دریایی، زمینی و هوافضا به کار رود نیازمند یکپارچه شدن زیرسیستم‌هایش است. این زیرسیستم‌ها شامل واحدهای نیرو، ژنراتورهای لیزری، ترکیب کننده‌های پرتو، واحدهای متمرکز کننده، سیستم‌های هدف‌گیری و فناوری‌های پیشرفته دیگری می‌شود.

یکی دیگر از لیزرهایی که لاکهید مارتین چندین ماه پیش ساخت و به ناوگان نیروی دریایی آمریکا تحویل داد، HELIOS نام‌گذاری شده و لیزر جدید لاکهید مارتین 5 برابر این لیزر و برابر با 300 کیلووات قدرت دارد. بنابراین مهم‌ترین زیرسیستمی که وجود دارد، خود لیزر حالت جامد است.

قدرتمندترین سلاح لیزری لاکهید مارتین

این لیزر با قدرت 300 کیلوواتی که دارد در پروژه‌های نمایشی مختلفی از جمله سیستم سلاح لیزری پرانرژی IFPC-HEL ارتش آمریکا در برابر آتش غیر مستقیم استفاده خواهد شد. پیش‌بینی شده اواخر سال جاری میلادی، آزمایش‌های آزمایشگاهی و میدانی این سلاح انجام شود.

در آینده‌ای نزدیک سلاح‌هایی که مجهز به لیزر هستند می‌توانند به واسطه قدرت لیزری که دارند با اهداف بزرگ‌تری در مسافت‌های طولانی‌تر درگیر شوند و همچنین قادر خواهند بود با سرعت بیشتری هدف را خنثی کنند. به گفته ریک کوردارو به عنوان معاون راه‌حل‌های محصولات پیشرفته لاکهید مارتین، این شرکت قدرت و کارایی را افزایش داده و وزن و حجم لیزرهای پرانرژی با موج پیوسته را کاهش داده است که خطر تلاش‌های میدانی آینده سیستم‌های تسلیحاتی لیزری پرقدرت را کاهش می‌دهد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. اگر پدافند لیزری اینقدر کارآمده دلیل نگرانی اسراییل و آمریکا از موشک‌های بالستیک ایران چیست؟